Kategorie:
Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budową | Fundamenty | Ściany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy garażowe | Chemia budowlana | Technologie | KlinkierWymiana okna - co warto wiedzieć?
Wiosna to czas metamorfoz i nowych przedsięwzięć. To również doskonała pora na remont i wymianę okien. Taką inwestycję należy jednak dobrze zaplanować. Powinniśmy zastanowić się nad wyborem nowych okien i odpowiednio dobrać metodę montażu. Warto także sprawdzić, czy możemy skorzystać z premii termomodernizacyjnej. Od czego zatem zacząć?
Okna najlepiej montować wiosną, gdy temperatura na zewnątrz jest dodatnia. Dzięki temu montaż przebiegnie szybciej i sprawniej, a nasze pomieszczenia nie ulegną wyziębieniu. Jeśli budujemy dom, powinniśmy wziąć pod uwagę kolejność poszczególnych etapów. Pozwoli to uniknąć zniszczenia profili oraz ich zabrudzenia tynkiem. Okna można montować po otynkowaniu ścian. Dobrze jest jednak pominąć wówczas ościeża i narożniki, ponieważ przy wstawianiu profili tynk w tych miejscach może ulec uszkodzeniu. W przypadku, gdy tylko wymieniamy stare okna na nowe, takie kwestie nas nie dotyczą.
- Przed wstawieniem ram należy odpowiednio przygotować ościeża – muszą one być oczyszczone z resztek starego materiału izolacyjnego, gruzu i pyłu. Zanieczyszczenia chłoną wilgoć, a pianka izolacyjna na takim podłożu nie ma odpowiedniej przyczepności. Okno należy umieścić, zostawiając na dole przestrzeń na montaż parapetów. Po zamocowaniu ościeżnicy, izoluje się miejsce styku profilu i muru – tłumaczy Przemysław Serwin.
Metoda metodzie nierówna...
...bowiem różne rodzaje okien, wymagają różnego montażu. W głównej mierze zależy to od warunków montażowych. Okna energooszczędne, aby zachowały swoje właściwości, powinny zostać osadzone metodą tzw. ciepłego montażu, która zapobiega powstawaniu mostków termicznych, zawilgocenia i pleśni. Okna antywłamaniowe muszą być zamontowane zgodnie z europejską normą EN-V 1627-30. Montaż taki może przeprowadzić jedynie specjalna ekipa, która wyda nam odpowiedni certyfikat.
- Szczegółowe wskazówki dotyczące prawidłowego montażu okien powinniśmy uzyskać w salonie sprzedaży. Najlepiej jednak skorzystać z usług sprawdzonej ekipy. Źle wykonany montaż spowoduje bowiem, że nawet najlepsze okna nie będą prawidłowo funkcjonowały – dodaje Przemysław Serwin.
Premia na wymianę okien
Termomodernizacja to inaczej remont budynku, którego celem jest zmniejszenie kosztów jego ogrzewania. Działaniem termomodernizacyjnym będzie więc także wymiana starych, nieszczelnych okien na nowe. Taka zmiana może obniżyć zużycie energii w domu nawet o 25%. Na termomodernizację domu możemy uzyskać wsparcie finansowe od państwa w postaci premii termomodernizacyjnej. Mogą się o nią ubiegać osoby, które korzystają z kredytu bankowego na remont domu.
- Rządowy program jest obecnie realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie ustawy z 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów. W jego ramach inwestorzy mogą uzyskać refinansowanie części kosztów przeprowadzonego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Refinansowanie to ma postać tzw. premii, która jest przekazywana na spłatę części kredytu zaciągniętego na dane przedsięwzięcie – mówi Przemysław Serwin.
Szczegółowe informacje na temat premii termomodernizacyjnej i warunków jej przyznawania znajdziemy na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego lub w placówkach banku.
autor: opracowanie: Redakcja, źródło: Oknoplast
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy