Szukaj w serwisie

Kategorie:

Budowa | Okna i akcesoria | Technologie budowy domów | Jak budować

Wymiana okien. Czy dwukomorowe szyby zespolone to dobra termoizolacja?

kategoria: Okna i akcesoria
Wymiana okien. Czy dwukomorowe szyby zespolone to dobra termoizolacja?
Wymiana okien. Czy dwukomorowe szyby zespolone to dobra termoizolacja?

Termoizolacja, to nie tylko ocieplenie ścian, to także wymiana okien. A jeżeli okno wyposażone zostanie w szyby zespolone, straty ciepła z domu będą jeszcze mniejsze. Na co zwracać uwagę wybierając ciepłe okna radzą nasi eksperci.

Co wpływa na teromizolację okna?

Zdecydowanie największy wpływ na właściwości termoizolacyjne okien mają szyby zespolone, a dokładnie mówiąc - ich parametry. Im lepsze parametry termoizolacyjne szyb, tym lepsze właściwości okien. Dlaczego? Ponieważ szyby zespolone zajmują największą powierzchnię w oknie. Wartość współczynnika przenikania ciepła dla okien jest wartością pochodną od współczynników szyb zespolonych i profili PVC zastosowanych w oknach. Przy czym zaznaczyć trzeba, że profile mają te parametry znacznie gorsze od parametrów szyb (nawet, jeśli profile będą pięcio-, sześcio- lub siedmiokomorowe).

Szyby zespolone - gwarancja ciepłych okien

Obecny standard szyb zespolonych jest oparty o budowę jednokomorową 4/16/4 (rys. 1) z jedną szybą termoizolacyjną. Według normy PN-EN 674 takie szyby zespolone mają współczynnik przenikania ciepła U=1,0 W/m²K. Alternatywnie w oknach można zastosować szyby dwukomorowe, o podwyższonych właściwościach termoizolacyjnych i budowie 4/18/4/18/4 (rys. 2) z dwiema szybami termoizolacyjnymi. Tylko takie zespolenie osiąga bezspornie współczynnik U=0,5 W/m²K. W wypadku mniejszej szerokości ramek dystansowych (16,14,12 mm) do osiągnięcia tego współczynnika niezbędne jest zastąpienie standardowego gazu jakim jest argon, drogim i trudnodostępnym kryptonem.

Producenci okien dysponują programem za pomocą, którego obliczyć można współczynnik przenikania ciepła U dla okna o dowolnym wymiarze i konstrukcji. Współczynnik ten zależy od kilku czynników: parametrów szyb, parametrów profili PVC oraz proporcji szyb w stosunku do całej powierzchni okien.

Jeśli więc chcemy, by termoizolacja naszych okien była jak najlepsza, musimy szukać okien, w których zostały zastosowane szyby zespolone o możliwie najniższym współczynniku przenikania ciepła U. Poza tym, warto wybierać okna, przy konstruowaniu których kierowano się zasadą: jak największa powierzchnia szyb, jak najmniej profili PVC.

Przykładowo jednoskrzydłowe okno Forte Avante o wymiarze 1400x1400 wykonane z sześciokomorowych profili z dwukomorową szybą zespoloną U=0,5 osiąga współczynnik U=0,74 W/m²K i spełnia wymagania stawiane dla budownictwa energooszczędnego.


powr t

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G WNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach