Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | Zabytki

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Wylewka anhydrytowa - czym jest i dlaczego warto ją stosować?

kategoria: Temat na czasie

Wylewka anhydrytowa podobnie jak cementowa jest jednym z najczęściej stosowanych w budownictwie podkładów podłogowych. Może być wykorzystywana w wielu konstrukcjach, jednak najczęściej polecana jest w przypadku ogrzewania podłogowego. Czym jest i dlaczego warto ją stosować? Podpowiadamy.

Czym jest wylewka anhydrytowa?

Wylewka anhydrytowa jest to płynna zaprawa wytwarzana na bazie spoiwa anhydrytowego, czyli bezwodnej formy siarczanu wapnia, uzupełnionego środkami upłynniającymi i wypełniaczami. Dzięki swojej płynnej konsystencji tworzy idealnie gładką i równą powierzchnię bez konieczności mechanicznego jej wyrównywania. Stąd jej potoczne nazwy — wylewka samopoziomująca lub jastrych płynny. Może być stosowana na podkładach podłogowych każdego typu.

Dlaczego warto stosować wylewkę anhydrytową?

Wylewka anhydrytowa jest powszechnie stosowana ze względu na szereg swoich zalet. Należy do nich na przykład szybkość jej układania, która wynosi około 100 m na godzinę. Jest to niewątpliwa zaleta, przyspieszająca realizację prac, ponieważ nie wymaga szlifowania czy zbrojenia powierzchni, a także specjalnego rozprowadzania materiału. 

Zaprawa ta jest też bardzo wytrzymała. Rozprowadza się ją w postaci cienkiej warstwy około 2 do 70 mm, która jest niezwykle odporna na ściskanie i zginanie, w związku z czym nie trzeba jej dodatkowo zbroić, aby układać na niej podłogę.

Nie bez znaczenia jest również jej podwyższona ognioodporność, która ze względu na zastosowane w niej wody połączonej z warstwą gipsową, w razie potrzeby daje więcej czasu na ewakuację. Ogromną zaletą zwłaszcza w przypadku dużych inwestycji jest jej szybkość schnięcia, która w zależności od mieszanki i grubości wynosi od kilku do kilkunastu dni.

Gdzie sprawdzi się wylewka anhydrytowa?

Wylewka anhydrytowa jest bardzo uniwersalnym materiałem, który znajduje zastosowanie zarówno w przypadku budownictwa mieszkaniowego jak i do tworzenia budynków użyteczności publicznej czy w budownictwie wielkopowierzchniowym. 

Jest szczególnie polecana w przypadku domów jednorodzinnych z ogrzewaniem podłogowym. Jest to spowodowane jej niską porowatością i wysokim współczynnikiem przenikania ciepła, który wynosi 1,4 do 1,6 W/mK. Oznacza to, że porównując ją do standardowej wylewki cementowej, szybciej się nagrzewa i lepiej oddaje ciepło. Daje również lepsze możliwości dylatacyjne, ponieważ pola mogą sięgać nawet 300 m2.

Ten rodzaj wylewki nadaje się jednak wyłącznie do wnętrz. Zaprawa ta nie powinna być stosowana na zewnątrz, ze względu na to, że jest wrażliwa na wilgoć. Z tego też powodu w łazienkach, kuchniach oraz innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności wymaga zastosowania dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej.

 

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach