Kategorie:
Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | KlinkierWiosna to dobry czas na wykonanie ocieplenia domu
Ocieplenie ¶cian zewnêtrznych nowoczesnymi materia³ami budowlanymi to sposób, aby budynki sta³y siê bardziej energooszczêdne. Warto o tym pomy¶leæ zw³aszcza teraz, bowiem wiosna to idealna pora roku na termomodernizacjê.
Prace ociepleniowe naj³atwiejsze s± oczywi¶cie na etapie budowy domu. W projekcie przewiduje siê dwu lub trzywarstwowe ¶ciany zewnêtrzne o izolacji ci±g³ej i eliminacjê mostków termicznych. Zupe³nie inn± kwesti± jest docieplenie ju¿ istniej±cych obiektów, g³ównie ze wzglêdu trudno¶æ samego przedsiêwziêcia i jego wiêksze koszty. Jak siê jednak okazuje wydatki w przypadku termoizolacji budynków z lata 80 i starszych, mog± szybko siê zwróciæ. Aby jednak tak by³o, przed podjêciem prac nale¿y przeprowadziæ audyt energetyczny, który pozwoli ustaliæ kolejno¶æ prac, zaplanowaæ wydatki i co najwa¿niejsze da nam odpowied¼ na pytanie o oszczêdno¶ci jakie przyniesie termomodernizacja.
Kiedy ocieplaæ?
Prace ocieplaniowe i dociepleniowe s± dzi¶ na tyle upowszechnione, ¿e wykonawcy i inwestorzy czêsto zapominaj± o podstawowych zasadach obowi±zuj±cych podczas prowadzenia tego typu prac.
- Poszczególne elementy systemu ociepleñ produkowane s± w oparciu o zaawansowane chemicznie produkty, wymagaj±ce odpowiednich warunków atmosferycznych, aby ca³y system móg³ prawid³owo funkcjonowaæ – mówi Marek Zaj±c z firmy Bolix.
Tak jak przy ka¿dych pracach budowlanych, tak i tutaj liczy siê odpowiednia pora roku zapewniaj±ca optymalne warunki do pracy. Ocieplenie nale¿y wykonywaæ w temperaturze 5-25 stopni Celsjusza, przy bezdeszczowej pogodzie. Silny wiatr oraz mocne nas³onecznienie maj± niekorzystny wp³yw na uk³adanie i schniêcie zaprawy. W d³u¿szej perspektywie wp³ywa to na spadek wytrzyma³o¶ci konstrukcji. Dlatego najlepszym okresem do wykonywania prac dociepleniowych jest… wiosna.
Jak± metodê wybraæ?
Ocieplanie budynku mo¿na przeprowadziæ jedn± z dwóch najpopularniejszych metod:
- BSO (bezspoinowy system ociepleñ zwany te¿ metod± lekk± mokr±) - polega na przyklejaniu do ¶cian zewnêtrznych warstwy izolacji termicznej (styropian, we³na mineralna) i pokrywaniu jej tynkiem cienkowarstwowym. Ciê¿ar ca³ego ocieplenia wynosi zaledwie 10-30 kg/mkw. Cech± tej metody jest niemal ca³kowite wyeliminowanie mostków termicznych, odpowiadaj±cych za utratê ciep³a z naszych domów.
- Lekk± such± - polega na przytwierdzeniu warstwy izolacyjnej do ¶ciany za pomoc± gwo¼dzi, wkrêtów, plastikowych ko³ków lub zszywek. We³na mineralna (mo¿na te¿ u¿yæ styropianu) uk³adana jest pomiêdzy listwami rusztu konstrukcyjnego, do którego mocowana mo¿e byæ dowolna warstwa elewacyjna.
Dop³ata na termomodernizacjê
- Na pocz±tku roku rz±d zapowiedzia³ mo¿liwo¶æ dop³at na prace ociepleniowe wp³ywaj±ce na poprawê jako¶ci energetycznej budynków w tym budynków indywidualnych. Rozwa¿ane przez Ministerstwo ¦rodowiska wsparcie finansowe prac termoizolacyjnych ma na celu ograniczenie emisji CO2, czego wymaga od nas dyrektywa Unii Europejskiej. Jednak termoizolacja to równie¿ ograniczenie domowych wydatków – odpowiednio przeprowadzona izolacja ¶cian powoduje, ¿e budynek potrzebuje mniej energii do jego ogrzania, co bezpo¶rednio prze³o¿y siê na ni¿sze rachunki za paliwo opa³owe – dodaje Marek Zaj±c.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy