Kategorie:
Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | KlinkierWiosenna kosmetyka dachu
My¶l o nadej¶ciu wiosny cieszy chyba wszystkich bez wyj±tku. Jednak topniej±cy ¶nieg mo¿e ods³oniæ niemi³e niespodzianki, w tym zniszczenia, które w trakcie zimowych miesiêcy wyrz±dzi³ na naszym dachu ¶nieg i mróz.
Warto wiêc z pocz±tkiem wiosny pomy¶leæ o generalnym przegl±dzie po³aci i wykonaniu niezbêdnych napraw - dziêki temu dach bez wiêkszych problemów przejdzie przez wiosenne deszcze, intensywne letnie burze oraz nastêpny ch³odny sezon. Koszt napraw dekarskich zale¿eæ bêdzie w znacznej mierze od jako¶ci materia³ów, z których zosta³ zbudowany nasz dach.
Gdy skoñczy siê zima warto zrobiæ szczegó³owy przegl±d nawet najlepiej zaprojektowanego i zbudowanego dachu. Drobne usterki trzeba jak najszybciej wyeliminowaæ tak, by nie zd±¿y³y przerodziæ siê w przyczyny rozszczelnienia dachu, bo to ju¿ bardzo powa¿ny problem - mo¿e na przyk³ad spowodowaæ zniszczenie elewacji domu i byæ powodem zawilgocenia poddasza - radzi Dariusz Nowicki w³a¶ciciel firmy dekarskiej nale¿±cej do Opolskiego Stowarzyszenia Dekarzy Blacharzy i Cie¶li.
Na wiosnê nale¿y tak¿e zdj±æ z po³aci belki przeciw¶nie¿ne. Warto je na zimê montowaæ, gdy¿ zsuwaj±ce siê z dachu masy ¶niegu s± przyczyn± powa¿nych uszkodzeñ orynnowania, a czasem powoduj± zagro¿enie dla pieszych czy samochodów - przypomina Dariusz Nowicki. - Nale¿y równie¿ pamiêtaæ o systemach anty-oblodzeniowych na dachu. System zamontowany w rynnach umo¿liwia sp³ywanie wody w okresie zimowym, kiedy to w dzieñ mamy temperatury dodatnie, a noc± mrozy. P³otki powstrzymuj± gwa³towne osuniêcie siê ¶niegu z po³aci, lecz ich no¶no¶æ jest ograniczona, wiêc nie s± w stanie wytrzymaæ zwa³ów ¶niegu. Z tego powodu nale¿y je równie¿ od czasu do czasu od¶nie¿yæ lub zastosowaæ system anty-oblodzeniowy. Je¶li dobrze zadbamy o dach to bêdzie nam s³u¿y³ d³ugo. Dach jak czapka chroni to co najwa¿niejsze. G³ównie od materia³ów i ich monta¿u zale¿y na ile trwa³y i funkcjonalny bêdzie nasz dach. O szczelno¶ci dachu decyduj± membrany i folie dachowe, których szeroki wachlarz proponuje marka Braas np. Veltitech, Divoroll Pro, Divoroll Kompakt czy Divoroll Universal+. Wysokiej jako¶ci produkty wstêpnego krycia dbaj± o odpowiedni± izolacjê dachu i ograniczaj± niebezpieczeñstwo ponoszenia dodatkowych wydatków zwi±zanych z remontem. Warto zainwestowaæ w nowoczesne technologie takie, jak np. technologia Cisar (dachówka Romañska, Ba³tycka, Tegalit) czy pow³oka Lumino (dachówka Celtycka, Grecka), dziêki którym dachówki cementowe Braas s± wyj±tkowo odporne na warunki atmosferyczne. Wybór dachówek wyprodukowanych w technologii Cisar zapewnia odporno¶æ dachu na szkodliwe oddzia³ywanie mrozu i promieni UV, co zaprocentuje w przysz³o¶ci ³atwiejsz± i tañsz± konserwacj± dachu. W przypadku dachówek Braas i RuppCeramika wa¿ne s± nie tylko wysokie parametry techniczne, ale tak¿e ³atwo¶æ konserwacji wynikaj±ca z ³atwo¶ci wymiany uszkodzonych elementów. W³a¶ciwe materia³y u¿yte przy obróbce komina i lukarny jak np. ta¶ma Wakaflex 2 marki Braas minimalizuj± mo¿liwo¶æ przedostania siê wody. Poniewa¿ ka¿dy dach spadzisty sk³ada siê z co najmniej dwóch p³aszczyzn nale¿y szczególnie zadbaæ o uszczelnienie i wentylacjê dachu. Najlepszym wyborem bêd± ta¶my wentylacyjno - uszczelniaj±ce np. Mataroll 2, Figaroll, Braas Vent oraz uszczelki wentylacyjne. System rynnowy Braas Stabicor zapewnia w³a¶ciwe odprowadzanie wody opadowej przy jednocze¶nie bardzo estetycznym wygl±dzie.
Okresowy przegl±d dachu najlepiej zleciæ tej samej ekipie, która dany dach wykonywa³a, gdy¿ ona najlepiej zna elementy jego konstrukcji, w tym tak¿e te, które wymagaj± wiêkszej uwagi. Z tego powodu ju¿ na etapie budowy dachu najlepiej pomy¶leæ o sprawdzonej ekipie dekarskiej, która bêdzie w stanie zagwarantowaæ wykonywanie okresowych przegl±dów dachu. Jest to tym bardziej wa¿ne, im bardziej skomplikowan± formê bêdzie mia³ nasz dach - zwraca uwagê Dariusz Nowicki.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy