Kategorie:
Aranżacje | Akcesoria okienne | Malowanie i tapetowanie | Drzwi wewnętrzne | Podłogi | Oświetlenie | SchodyWinylowe podłogi prawie jak ceramiczne
Mozaika, modna i chętnie stosowana, daje nieograniczone możliwości rozwiązań kompozycyjnych. Drobne, różnokolorowe kostki mogą stworzyć oryginalne ornamenty, scenki rodzajowe, a nawet całe obrazy. Jednym słowem, pozwalają zrealizować najbardziej bajeczne i niebanalne pomysły.
Mozaika sprawdza się zarówno na płaskich podłożach, jak i na trudnych, nieregularnych powierzchniach – łukach, kolumnach, wybrzuszeniach. Doskonale podkreśla elementy architektury czy wystroju: półkę, wolno stojącą ściankę, czy obramowanie lustra. Małymi kostkami można obkładać łazienkowe blaty, ławy i stoliki. Stosować ją można we wnętrzach oraz na zewnątrz. W eleganckim salonie i na fasadzie domu.
Mozaikę tworzą najczęściej małe, kolorowe kwadraciki o boku od 1 cm do 3 cm. Połączone są one siatką plastikową lub specjalnym papierem. Kupujemy je w „plastrach” o różnych wymiarach. I tak na przykład płytka 30 x 30 cm składa się z 81 kwadracików wielkości 3 x 3 cm. Są także mozaiki o wiele bardziej fantazyjne, gdzie maleńkie elementy mają różne kształty, a całość albo ma charakter abstrakcyjny, albo przedstawia motywy roślinne, figury, czy całe sceny.
Mozaikę można wykonać samemu, tłukąc młotkiem różnokolorowe płytki ceramiczne. Uzyskane nieregularne, poszarpane brzegi kompozycji, dadzą o wiele lepszy efekt, niż wykończenie całości pod linijkę. Przede wszystkim jednak mozaika własnej produkcji przyciągać będzie uwagę swoją niepowtarzalnością i oryginalnością.
Przed przystąpieniem do klejenia mozaiki warto zaplanować jej rozmieszczenie tak, aby w miejscach najlepiej widocznych była umieszczona główna kompozycja, natomiast wszelkie detale znajdowały się na uboczu. Mozaikę układa się tak samo, jak glazurę. Praca wymaga jednak szczególnej staranności. Na pewno dużym ułatwieniem będzie zamontowanie na ścianie prostej i gładkiej łaty drewnianej lub aluminiowej przed ułożeniem pierwszego arkusza płytek (o ile równamy mozaikę do poziomu). Pamiętać należy o tym, by uwzględnić szerokość spoin pomiędzy poszczególnymi arkuszami.
Jaka płytka, taki klej
W zależności od rodzaju płytek i podłoża dobieramy odpowiedni klej. I tak, Uelastyczniona Zaprawa Klejowa Atlas nadaje się do mocowania płytek na typowych podłożach mineralnych, takich jak tradycyjne tynki cementowe czy nieotynkowane mury z cegieł i gazobetonu. Do przyklejenia mozaiki na płytach gipsowo-kartonowych należy zastosować zaprawę o zwiększonej elastyczności i przyczepności, na przykład Atlas Plus. Natomiast do przyklejania mozaiki marmurowej konieczne jest zastosowanie zaprawy klejowej na bazie białego cementu, jakim jest Atlas Plus Biały. Klej ten nie powoduje przebarwień nasiąkliwej okładziny z materiałów naturalnych.
Po rozprowadzeniu zaprawy na podłożu za pomocą pacy zębatej, należy przyłożyć doń arkusz mozaiki, lekko przycisnąć rękoma, a potem mocniej docisnąć łatą, zarówno w pionie, poziomie, jak i po przekątnych arkusza. Dzięki dociskaniu łatą, cały arkusz przyklei się równomiernie, a poszczególne elementy nie zagłębią się nadmiernie w zaprawie.
Innowacyjne spoiny
Kolejnym etapem jest wypełnienie spoin mozaiki, czyli fugowanie. Można je rozpocząć co najmniej 24 godziny po zakończeniu przyklejania mozaiki (wcześniej należy usunąć ze szczelin pozostałości kleju).
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze: