Kategorie:
Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budową | Fundamenty | Ściany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy garażowe | Chemia budowlana | Technologie | KlinkierWentylacja ściany trójwarstwowej
Komplementarny system ściany nośnej, osłonowej oraz materiału izolacyjnego ma dobre właściwości izolacyjne, o ile zapewniona została skuteczna wentylacja całej konstrukcji.
Do wnętrza ściany trójwarstwowej wilgoć może przedostawać się:
- w wyniku opadów atmosferycznych,
- poprzez parowanie z wnętrza domu.
Trudne warunki są szczególnie zimą, gdy na zewnątrz jest temperatura ujemna, a w pomieszczeniach dodatnia, wewnątrz ściany dochodzi do skraplania się pary wodnej - jest to tak zwany „punkt rosy".
Skutki zawilgocenia ściany
Zawilgocenie materiałów konstrukcyjnych oraz izolacyjnych zmniejsza:
- właściwości termoizolacyjne,
- prowadzi do korozji biologicznej ścian.
Wentylacja ściany trójwarstwowej
Dobrze wykonana wentylacja ściany powinna umożliwiać szybkie odparowywanie wody. W tym celu w strukturze ściany trójwarstwowej wykonuje się szczelinę powietrzną, której szerokość wynosi najczęściej od 2 do 4 cm. Powinna się ona zaczynać około 30 cm nad powierzchnią, a kończyć dopiero pod dachem.
Równie ważne jest rozmieszczenie otworów wentylacyjnych (pustych spoin) na górze i na dole warstwy osłonowej, których łączna powierzchnia na każdym metrze kwadratowym powinna wynosić od 350 do 750 mm².
Rozwiązaniem alternatywnym dla pustych spoin są specjalne puszki, umożliwiające przepływ powietrza z zewnętrz do szczeliny i odwrotnie. W miejscach przerwania ciągłości szczeliny powietrznej, takich jak na przykład okna, otwory wentylacyjne wykonuje się także pod i nad nimi. Gwarantuje to cyrkulację powietrza na całej długości ściany.
Ściany trójwarstwowe bez szczeliny?
Ściany trójwarstwowe można budować bez szczeliny powietrznej. Pod względem konstrukcyjnym występowanie lub brak szczeliny nie ma żadnego znaczenia - różnica występuje wyłącznie w kontekście wentylacji.
Jeśli szczelina wentylacyjna nie została zostawiona, wówczas utrudnione, a nawet niemożliwe będzie odprowadzanie wilgoci z "punktu rosy". Obecność szczeliny sprawia, że skroplona para wodna może spływać po zamontowanych w odpowiednim miejscu kapinosach na zewnętrz ściany. Jej brak powoduje akumulację wilgoci we wnętrzu.
Nie każdy materiał izolacyjny wymaga wentylowania
Warto podkreślić, że nie każdy materiał izolacyjny wymaga wentylowania. Niektórzy producenci podają, że ich produkt może być stosowany do budowy ścian trójwarstwowych bez szczeliny powietrznej, charakteryzując go jako nienasiąkliwy i odporny na wilgoć. Inni nakazują pozostawienie szczeliny, gdyż gwarantuje to optymalne wykorzystanie parametrów materiału.
Można więc zdecydować się na zastosowanie wełny lub styropianu, niewymagających wentylacji. Należy jednak pamiętać o tym, że wilgoć wpływa również na ścianę osłonową, w szczególności na spoiny. Odprowadzanie wilgoci z wnętrza konstrukcji pomaga utrzymać estetyczną elewację przez wiele lat.
autor: opr. Redakcja, źróło: Roben
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy