Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | Zabytki

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

kategoria: Temat na czasie

 

Rosnące ceny surowców i energii, przekładają się na wyższe koszty ogrzewania domów. Nic więc dziwnego, że zastanawiamy się co zrobić, aby je obniżyć. Jednym z rozwiązań, które posłuży nam przez lata, jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Jej montaż przynosi realne oszczędności na ogrzewaniu. A to dopiero początek zalet tego systemu.

O co chodzi w wentylowaniu pomieszczeń?

Wentylowanie pomieszczeń polega na dostarczaniu do nich świeżego powietrza, przy jednoczesnym usuwaniu z nich tego zużytego, zawierającego wilgoć i dwutlenek węgla. Tego rodzaju wymiana powietrza jest niezbędna, aby utrzymać budynki w dobrej kondycji, podobnie jak i zdrowie ich mieszkańców. Brak sprawnej wentylacji prowadzi bowiem do rozwoju chorobotwórczych grzybów.

W blokach i starszych domach, dominuje wentylacja grawitacyjna. Do jej działania potrzebny jest napływ chłodnego powietrza z dworu np. nawiewnikami okiennymi. Dzięki temu wytwarza się różnica ciśnień, wypychająca z pomieszczeń ciepłe, zużyte powietrze, zastępując je chłodnym i świeżym. Niestety wentylacja ta działa tylko zimą, wychładzając pomieszczenia i generując rachunki za ogrzewanie.

Czy system rekuperacji lepiej wentyluje pomieszczenia?

System rekuperacji wentyluje pomieszczenia dzięki pracy wentylatorów zasilanych prądem. To one są odpowiedzialne za wprowadzanie do pomieszczeń świeżego powietrza z dworu i usuwanie zużytego. Dzieje się to niezależnie od pory roku i temperatury za oknem. Zanim jednak powietrze opuści dom, zostanie odebrane z niego ciepło, które ogrzeje strumień nowo pobieranego powietrza.

Dzięki temu do pomieszczeń trafi świeże, lecz nie zimne a ciepłe powietrze, o temperaturze zbliżonej do pokojowej. Proces odzyskiwania ciepła zachodzi na wymienniku, będącym najważniejszym elementem systemu rekuperacji. Dodatkowo, wtłoczone do pomieszczeń powietrze, jest oczyszczone z pyłów i kurzu, bowiem zanim zostanie do nich skierowane, przejdzie przez filtr.

Jak rekuperacja pomaga oszczędzać?

Dzięki rekuperacji raz wytworzone ciepło nie jest tracone bezpowrotnie, ale wraca do obiegu. Nie ucieka więc kominem, jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Oznacza to, że nie musimy generować „nowego ciepła” do ogrzania każdej porcji powietrza, która dostaje się do naszego domu. Używamy bowiem tego, które wytworzyliśmy wcześniej. A to oznacza oszczędności na ogrzewaniu.

W domach z rekuperacją możemy więc swobodnie przykręcić kaloryfery. System grzewczy nie musi pracować na tyle intensywnie, aby ogrzewać pomieszczenia tak, jakby dostawało się do nich zimne powietrze z dworu. Większość ciepła wraca bowiem do nas z powrotem, gwarantując komfort termiczny, połączony z mniejszymi rachunkami za ogrzewanie domu czy zakup paliwa grzewczego.

Szczelny dom przy rekuperacji

Decydując się na rekuperację musimy pamiętać, że nasz dom wymaga szczelnej stolarki okiennej i dobrze zaizolowanych ścian i dachu. Do wnętrza naszego domu nie może przedostawać się powietrze z dworu. Po pierwsze zakłóciłoby to pracę rekuperacji. Po drugie - chłodne powietrze musielibyśmy dodatkowo ogrzewać, przez co praca rekuperatora straciłaby sens.

Zwróćmy także uwagę na to, aby i sama instalacja rekuperacji cechowała się jak najwyższą klasą szczelności. Aby wybrać dobry sprzęt i mieć gwarancję jego poprawnego montażu, zaopatrzmy się w niego u ekspertów, jakich zatrudnia np. hurtownia rekuperacji Szczecin. Tylko dobrze wybrany rekuperator i poprawnie zainstalowany system przyniosą nam oszczędności.

Czy rekuperacja zastępuje ogrzewanie?

Rekuperacja nie zastępuje systemu grzewczego a ogranicza zapotrzebowanie budynku na jego ogrzanie. System grzewczy nadal jest więc niezbędny do wyprodukowania ciepła, które następnie będzie krąży

w obiegu z tylko niewielkimi stratami. Dzięki temu kaloryfery nie muszą pracować z maksymalną mocą, a jedynie wyrównać niewielkie straty ciepła.

Dodatkowe zalety rekuperacji

Systemy rekuperacji nie tylko odzyskują ciepło z powietrza, ale także pozwalają mieszkańcom domów oddychać świeżym i czystym powietrzem - przez całą dobę. Nie musimy więc otwierać okien, aby wietrzyć dom - robi to za nas rekuperacja, która dodatkowo wprowadza do pomieszczeń powietrze oczyszczone na filtrze.

 

Dodatkowo systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wentylują pomieszczenia z dużą wydajnością, usuwając z nich powietrze pełne: wilgoci, dwutlenku węgla, aerozoli, alergenów czy innych zanieczyszczeń, które wytwarzamy w domu. A to oznacza nie tylko zdrowy dom, ale i zdrowych mieszkańców.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach