Szukaj w serwisie

Kategorie:

Aran¿acje | Akcesoria okienne | Malowanie i tapetowanie | Drzwi wewnêtrzne | Pod³ogi | O¶wietlenie | Schody

Tutaj jeste¶: Prace wykoñczeniowe / Pod³ogi

Szybkosprawne zaprawy

kategoria: Pod³ogi , opr. Redakcja, ¼ród³o: Atlas

¯ycie nieub³aganie nabiera tempa, a ludziom coraz trudniej o cierpliwo¶æ. Ju¿ nie wystarczy budowaæ dobrze, trzeba jeszcze szybko i sprawnie. Ro¶nie wiêc zapotrzebowanie na szybkosprawne wyroby budowlane. Jakie s± zalety i pu³apki takiego przyspieszania prac?

Wyroby szybkosprawne (szybkoschn±ce, szybkowi±¿±ce) umo¿liwiaj± znaczne skrócenie czasu prac budowlanych, czêsto z kilku tygodni do paru dni. Oczywi¶cie, przy drobiazgowym przestrzeganiu regu³ ich stosowania. Jak to wygl±da w praktyce?

24 godziny z ¿ycia posadzki

Bywa, ¿e prace pod³ogowe trzeba wykonaæ w ekspresowym tempie, by pomieszczenie, np. u¿yteczno¶ci publicznej, jak najszybciej oddaæ do eksploatacji. W takim przypadku trzeba zapomnieæ o wylewkach wymagaj±cych kilkutygodniowego sezonowania, poprzedzaj±cego wykonanie prac ok³adzinowych. Presja czasu lub warunków pogodowych sk³aniaj± nierzadko do skracania przerw technologicznych i rozpoczynania prac ok³adzinowych, zanim pod³oga w pe³ni wysch³a. To droga do nieszczê¶cia. Nadmiar wilgotno¶ci resztkowej w pod³o¿u (powy¿ej dopuszczalnych 3%) mo¿e spowodowaæ odspojenie ok³adziny, zniszczenie posadzki.

Uwaga! Je¿eli w grê wchodzi ok³adzina paroszczelna lub podatna na wilgoæ, trudno podaæ dok³adny czas oczekiwania na rozpoczêcie prac. Trzeba zaczekaæ do ca³kowitego  wyschniêcia podk³adu, sprawdzaj±c jego wilgotno¶æ wilgotno¶ciomierzem.

Wi±¿±ca oferta dla p³ytek

Produkty szybkosprawne umo¿liwiaj± te¿ szybsze wykonanie prac ok³adzinowych. Optymalne bêdzie tu u¿ycie zestawu tego rodzaju wyrobów:  szybkoschn±cej emulsji, szybkowi±¿±cego kleju i szybkowi±¿±cej fugi. 

U¿ycie szybkowi±¿±cego kleju pozwala na wchodzenie i spoinowanie ok³adzin ju¿ po 4 godzinach. Dla porównania, na pod³ogi klejone standardow± zapraw± mo¿na wej¶æ najwcze¶niej po up³ywie doby.

Inn± jego zalet± jest mo¿liwo¶æ aplikowania przy trudniejszych warunkach pogodowych. Nie mo¿e byæ, wprawdzie, stosowany w temperaturach poni¿ej +5°C,  mimo to jego u¿ycie pozwala skróciæ cykle technologiczne i optymalnie wykorzystaæ warunki zewnêtrzne panuj±ce jesieni±. Nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e przy dopuszczalnej minimalnej temperaturze wi±zanie kleju, czyli +5°C, czas utwardzania bêdzie du¿o d³u¿szy ni¿ w warunkach optymalnych (15-20°C).

Podobnie, du¿a wilgotno¶æ powietrza spowalnia proces odparowania wody zarobowej z kleju, a tym samym wyd³u¿a proces jego wi±zania Nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e choæ chodzenie po ok³adzinie jest mo¿liwe, pe³n± wytrzyma³o¶æ u¿ytkow± klej osi±gnie dopiero po kilku dobach.

Szybkowi±¿±ce kleje do p³ytek maj± w oznaczeniu normy PN-EN 12004, obok innych znaków, symbol „F” – oznaczaj±cy szybkosprawno¶æ zaprawy.

Zobacz tak¿e:
Zaprawy szybkoschn±ce nie dla improwizatorów

autor: opr. Redakcja, ¼ród³o: Atlas

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach