Kategorie:
Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | ZabytkiSzyba Solar - mniej energii ucieka przez okno
Rodzaj szyby zastosowanej w oknie bezpo¶rednio przek³ada siê na jego w³a¶ciwo¶ci. To jaka szyba zosta³a wykorzystana decyduje o parametrach okien i ich zdatno¶ci do zastosowania w najbardziej wymagaj±cym budownictwie – pasywnym.
Dlatego producenci szk³a prze¶cigaj± siê w rozwi±zaniach technologicznych, które mog± poprawiæ parametry okna. Zwykle producenci okien korzystaj± z szyb przygotowanych przez producentów oszklenia. Wyj±tkiem na tym polu jest europejski lider produkcji okien - Internorm, który projektuje i wykonuje szyby samodzielnie, w ramach filozofii „ca³o¶ciowej koncepcji systemów okiennych”. Koncepcja ta opiera siê na tym, ¿e w firmie znajduj± siê wszystkie etapy procesu produkcji okien, pocz±wszy od badañ i rozwoju, poprzez wytwarzanie szk³a, wyt³aczanie profili, wykoñczenie i logistykê.
Energia ze s³oñca
Jednym z najciekawszych rozwi±zañ opracowanych przez in¿ynierów Internorm jest szyba Solar, której ca³kowita przepuszczalno¶æ energii, przy zastosowaniu w zestawie trzyszybowym, jest o 20% wy¿sza.
- Takie parametry oznaczaj±, ¿e przepuszczalno¶æ wiêksza o 20% zwiêksza przepuszczalno¶æ energii s³onecznej do wnêtrza budynku o 20%, a mo¿na o niej powiedzieæ, ¿e jest darmowym ¼ród³em ogrzewania. Co wa¿ne takie szyby gwarantuj± tak¿e, ¿e energia nie ucieka z naszego domu. Dlatego okna, które s± w nie wyposa¿one doskonale sprawdzaj± siê w budownictwie energooszczêdnym i pasywnym – mówi Karol Niespodziewañski z IFTM Internom.
Zaawansowana technologia
Zestaw trójszybowy Weissglas Solar wyró¿nia siê po³±czeniem termoizolacyjnej pow³oki Solar z bezbarwnym szk³em float. Szk³o float w przekroju wydaje siê mieæ bia³± barwê, st±d nazwa Weissglas (bia³e szk³o). W takiej konfiguracji trójszybowe oszklenie ma bardzo wysok± izolacyjno¶æ termiczn± (wspó³czynnik Ug), przy czym jednocze¶nie warto¶æ wspó³czynnika s³onecznego (g), okre¶laj±cego procent ciep³a pochodz±cego od promieniowania s³onecznego dostaj±cego siê do wnêtrza pomieszczenia jest tak du¿a, ¿e wcze¶niej by³a mo¿liwa jedynie przy oszkleniu dwuszybowym.
- Takie rozwi±zanie sprawdza siê w budynkach wykorzystuj±cych pasywnie energie s³oneczn±. Szczególnie w okresie zimowym pozwala na optymalne wykorzystanie s³abego promieniowania s³onecznego, jednocze¶nie zatrzymuj±c energiê ciepln± w budynku. Warto dodaæ, ¿e wysoka warto¶æ wspó³czynnika s³onecznego umo¿liwia tak¿e optymalne wykorzystanie pasywnej energii s³onecznej, tak¿e w budynkach mniej korzystnie usytuowanych – t³umaczy przedstawiciel Internorm.
Szyby Solar bêd±ce owocem my¶li in¿ynieryjnej specjalistów Internorm wkrótce stan± siê standardowym wyposa¿eniem okien oferowanych przez austriackiego producenta.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy