Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | Zabytki

Tutaj jeste¶: Aktualno¶ci / Rynek budowlany

Sytuacja w budownictwie

kategoria: Rynek budowlany, Anna Waszczuk, Analityk Rynku Xella Polska Sp. z o.o.

W ostatnich latach pozycja deweloperów na rynku budownictwa mieszkaniowego bardzo siê umocni³a.

Porównuj±c udzia³ liczby udzielonych pozwoleñ na budowê mieszkañ, realizowanych przez deweloperów, w ogólnej liczbie pozwoleñ udzielonych w budownictwie mieszkaniowym, zauwa¿alny jest wzrost tego wska¼nika z poziomu 18% w 2003 r. do 47% w roku 2007.

Ogromny wzrost wolumenu rynku w ostatnich latach kreowany by³ w du¿ej mierze przez ten segment rynku. Liczba mieszkañ, oddanych do u¿ytku przez deweloperów w ubieg³ym roku, by³a o 23,5% wy¿sza ni¿ w roku poprzednim i stanowi³a 35% wszystkich oddanych do u¿ytku mieszkañ. W okresie styczeñ - kwiecieñ 2008 r. liczba ta by³a wy¿sza a¿ o 78,6% ni¿ w analogicznym okresie ubieg³ego roku. Udzia³ mieszkañ realizowanych przez deweloperów w pierwszych czterech miesi±cach br. wzrós³ a¿ do 40,4%.

Ostatnio pojawi³o siê mnóstwo sygna³ów wskazuj±cych na problemy deweloperów z utrzymaniem wysokiego ubieg³orocznego poziomu sprzeda¿y mieszkañ, a tak¿e z realizacj± za³o¿onych planów inwestycyjnych na ten rok.

Ca³a bran¿a budowlana zadaje sobie pytanie, czy obserwowany od pocz±tku maja br. spadek obrotu materia³ami budowlanymi w hurtowniach to chwilowy brak zainteresowania zakupami, spowodowany m.in. wcze¶niejszymi ogromnymi obrotami i zbudowaniem stanów magazynowych, czy te¿ pocz±tek d³ugotrwa³ej stagnacji lub nawet spadku popytu na materia³y budowlane.

Ostatnie dane statystyczne dotycz±ce liczby wydanych pozwoleñ i rozpoczynanych budów w budownictwie mieszkaniowym nie potwierdzaj± takiego negatywnego scenariusza rozwoju rynku budownictwa mieszkaniowego w tym roku.

Wed³ug danych statystycznych w kwietniu br. w budownictwie jednorodzinnym nast±pi³ wzrost liczby rozpoczêtych budów o 12,1% w porównaniu do kwietnia ub. r. i jeszcze wy¿szy wzrost w stosunku do marca br. +32,8%. Liczba wydanych pozwoleñ na budowê domów jednorodzinnych wzros³a w porównaniu do kwietnia ub. r. o 16,2%. W stosunku do marca br. liczba ta wros³a a¿ o +25,7%.

W budownictwie wielorodzinnym odnotowano wzrost wszystkich ww. wska¼ników, za wyj±tkiem liczby wydanych pozwoleñ na budowê w porównaniu do kwietnia ub. r.: -6,9%. Wska¼niki te odnotowa³y nastêpuj±ce wzrosty: liczba wydanych pozwoleñ w porównaniu do marca br. +3,2%; liczba rozpoczynanych budów w porównaniu do kwietnia ub. r. +20,7%, w porównaniu do marca br. + 39,9%.

W okresie styczeñ - kwiecieñ br. udzielono o 9,9% wiêcej pozwoleñ na budowê i rozpoczêto budowê o 19,5% wiêkszej liczby mieszkañ w porównaniu do analogicznego okresu ub. r. W przypadku pozwoleñ na budowê odnotowano pozytywn± dynamikê zarówno w segmencie budownictwa jednorodzinnego, jak i wielorodzinnego. Wy¿szy wska¼nik dynamiki liczby udzielonych pozwoleñ na budowê odnotowano w budownictwie jednorodzinnym (+15,4% w budownictwie jednorodzinnym wobec 5,3% w budownictwie wielorodzinnym). Wska¼nik dynamiki rozpoczêtych budów w okresie styczeñ - kwiecieñ br. by³ wy¿szy w budownictwie wielorodzinnym (+21,2% w budownictwie wielorodzinnym wobec 17,9% w budownictwie jednorodzinnym).

Liczba rozpoczêtych budów w tym okresie stanowi 78% liczby udzielonych pozwoleñ w przypadku budownictwa wielorodzinnego i 87% w przypadku budownictwa jednorodzinnego (rok wcze¶niej by³o to odpowiednio: 71% i 81%).

Oznacza to, ¿e z ogólnej liczby udzielonych pozwoleñ na rozpoczêcie budowy czeka ca 8,3 tys. mieszkañ w budownictwie wielorodzinnym i ca 4,6 tys. domów w budownictwie jednorodzinnym.

Mimo tak pozytywnych danych statystycznych, na dalszy rozwój rynku budowlanego mo¿e mieæ niekorzystny wp³yw kilka czynników.

Jednym z nich jest odczuwalny od d³u¿szego czasu brak wykonawców. Wprawdzie pojawiaj± siê informacje o powracaj±cych z emigracji pracownikach, jednak problemy ze znalezieniem ekip wykonawczych nadal istniej±.

Pomimo zapowiadanego przez rz±d zniesienia barier w procesie inwestycyjnym, np. obowi±zku uzyskiwania pozwoleñ na budowê domów, brak jest zdecydowanych dzia³añ w tym kierunku. Obecny stan powoduje konieczno¶æ po¶wiêcania du¿ej ilo¶ci czasu na za³atwianie formalno¶ci, co oddala termin rozpoczêcia inwestycji.

Now± barier±, która mo¿e znacznie spowolniæ tempo inwestycyjne, jest zaostrzenie przez banki zasad weryfikacji zdolno¶ci kredytowej. Wzrastaj±ce koszty budowy domów jednorodzinnych i zakupu mieszkañ, w tym wci±¿ dro¿ej±ce us³ugi wykonawców, a tak¿e polityka banków sprawiaj±, ¿e coraz wiêcej inwestorów zaczyna mieæ problemy z uzyskaniem kredytu hipotecznego w wysoko¶ci odpowiadaj±cej kosztom inwestycji. W skrajnych przypadkach istnieje nawet mo¿liwo¶æ ca³kowitej utraty zdolno¶ci kredytowej.

Mocny z³oty, powoduj±cy spadek warto¶ci kapita³u Polaków pracuj±cych zagranic± i planuj±cych rozpoczêcie budowy domu w kraju, to kolejna przeszkoda w rozwoju rynku budowlanego.

Pomimo wielu zagro¿eñ i czynników spowalniaj±cych tempo wzrostu rynku budowlanego, przy za³o¿eniu dalszego rozwoju gospodarki, ju¿ jesieni± tego roku oczekiwany jest ponowny wzrost zainteresowania materia³ami budowlanymi. Dotyczy to g³ównie segmentu budownictwa jednorodzinnego.

autor: Anna Waszczuk, Analityk Rynku Xella Polska Sp. z o.o.

powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach