Kategorie:
Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | ZabytkiSroga zima dla portfela
W³a¶ciciele domków jednorodzinnych w szczególno¶ci zim± zmagaj± siê ze zwiêkszonymi op³atami eksploatacyjnymi. Oprócz wiêkszych rachunków za pr±d, wodê czy ogrzewanie, niskie temperatury mog± zmusiæ do drogich napraw. Jak ustrzec siê przed dodatkowymi kosztami podczas tegorocznej zimy?
Zwykle od 300 do 500 z³otych wiêcej zap³acimy miesiêcznie za ogrzewanie domu zim±, z kolei rachunki na pr±d wzrastaj± nawet o 150 z³otych. Je¶li uwzglêdnimy do tego koszty konserwacji, od¶nie¿ania i zabezpieczenia posesji, mo¿e okazaæ siê, ¿e te kilka miesiêcy bêdzie stanowiæ znaczne obci±¿enie dla domowego bud¿etu.
Domowe ognisko w cenie
Wysoko¶æ rachunków za ogrzewanie domu zale¿y w g³ównej mierze od dwóch czynników - ¼róde³ ciep³a i zastosowanych materia³ów izolacyjnych. Najdro¿sze w u¿yciu s± grzejniki elektryczne, za których dzia³anie w ci±gu roku mo¿emy ³±cznie zap³aciæ ponad 9 tys. z³otych. Stosunkowo du¿o bêd± nas kosztowa³y tak¿e kot³y na olej opa³owy. Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania jest wiêc podstaw± zapewnienia optymalnych warunków cieplnych, ale w zmniejszaniu rachunków dobrze sprawdzaj± siê tak¿e prostsze sposoby, takie jak choæby ods³oniêcie czy odpowietrzenie grzejników. Te konwekcyjne trzeba oczy¶ciæ, a domowej kot³owni zapewniæ profesjonalny przegl±d. Jednak nawet pomimo wykorzystywania najtañszych w u¿yciu ¼róde³ ogrzewania, nasze rachunki nie musz± byæ wcale niskie. Przyczyn± mo¿e byæ du¿a przepuszczalno¶æ cieplna budynku, a zw³aszcza okien. Do okre¶lenia jakie stolarka powoduje straty energii potrzebny jest wspó³czynnik Uw. Im jest on ni¿szy, tym okno skuteczniej zatrzymuje ciep³o w domu. - W przypadku starej, drewnianej stolarki wspó³czynnik Uw mo¿e byæ wy¿szy nawet ni¿ 3 W/m²K - mówi Artur G³uszcz z firmy MS wiêcej ni¿ OKNA - Tymczasem w nowoczesnych oknach energooszczêdnych parametr ten wynosi mniej ni¿ 1,3 W/m²K, a w pasywnych poni¿ej ni¿ 0,8 W/m²K. Wymiana stolarki na now± mo¿e wiêc przynie¶æ realne oszczêdno¶ci w rachunkach za ogrzewanie - dodaje. Wed³ug szacunków firmy MS wiêcej ni¿ OKNA czêsto okazuje siê, ¿e po 10 latach kwota ta bêdzie tak du¿a, ¿e w zupe³no¶ci pokryje koszty inwestycji.
Przygotuj siê na oszczêdno¶ci
Wed³ug wyliczeñ Agencji Rynku Energii, o¶wietlenie i drobne sprzêty AGD poch³aniaj± ponad 20 % ca³ej zu¿ywanej energii w domu. Zim±, kiedy zmrok zapada wcze¶niej, warto zastanowiæ siê, jak zredukowaæ ilo¶æ potrzebnego pr±du. Jednym z najprostszych sposobów jest wymiana ¿arówek na energooszczêdne. Daje to oszczêdno¶ci rzêdu nawet 80 %, gdy¿ zredukowane zostaj± straty energii zamienianej w tradycyjnych ¶wietlówkach na ciep³o. Aby uchroniæ siê przed dodatkowymi wydatkami, trzeba sprawdziæ tak¿e stan techniczny budynku. W szczególno¶ci zim± trzeba skontrolowaæ przewody kominowe i wentylacyjne, ze wzglêdu na bezpieczeñstwo instalacji grzewczej. Konieczne jest równie¿ oczyszczenie rynien - w przeciwnym wypadku niedro¿no¶æ mo¿e prowadziæ do pojawienia siê ple¶ni. Aby unikn±æ dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, warto sprawdziæ, czy elewacja budynku nie uleg³a zniszczeniu. Nawet drobne pêkniêcia, mog± w konsekwencji powodowaæ powa¿ne uszkodzenia, a przez to wiele nas kosztowaæ. Nale¿y tak¿e pamiêtaæ o zabezpieczeniu stolarki okiennej i drzwiowej przed dzia³aniem niskich temperatur i wilgoci. Minimum dwa razy w roku powinno siê konserwowaæ uszczelki poprzez nat³uszczenie przystosowanymi do tego sztyftami, silikonem b±d¼ wazelin± techniczn±. Warto tak¿e wyregulowaæ okucia, bowiem ich poluzowanie mo¿e wp³ywaæ na mniejsz± szczelno¶æ okien. W przypadku stolarki drewnianej nale¿y dodatkowo dokonaæ przegl±du stanu pow³oki lakierniczej.
Od¶nie¿anie pod kontrol±
W okresie zimowym jednym z najbardziej pracoch³onnych i uci±¿liwych obowi±zków w³a¶cicieli domków jednorodzinnych jest od¶nie¿anie. Warto pamiêtaæ, ¿e powinni oni zadbaæ nie tylko o w³asn± posesjê, ale tak¿e o usuniêcie ¶niegu i lodu z chodników po³o¿onych wzd³u¿ ich nieruchomo¶ci. W przeciwnym wypadku mog± zostaæ poci±gniêci do odpowiedzialno¶ci, je¶li kto¶ ulegnie wypadkowi. Ze wzglêdów bezpieczeñstwa powinno siê równie¿ regularnie od¶nie¿aæ dach domu. W przypadku spadowych konstrukcji wystarczy zrzucenie wiêkszo¶ci ¶niegu ³opat±. Je¶li dach jest p³aski mo¿na, stopniowo na niego wchodz±c, nabieraæ kolejne warstwy. Niezbêdne jest przy tym antypo¶lizgowe obuwie. Przyda siê tak¿e pomoc s±siada, który bêdzie podawa³ narzêdzia czy przytrzyma drabinê. Zrzucaj±c ¶nieg trzeba pamiêtaæ, by nie zgarn±æ wszystkiego - mo¿na w ten sposób uderzyæ w powierzchniê i spowodowaæ przecieki. Nie wolno przy tym tak¿e odrywaæ ani kruszyæ lodu. Po oczyszczeniu powierzchniê mo¿na posypaæ sol± - dziêki temu resztki ¶niegu i lód siê rozpuszcz±. Dobrze jest równie¿ skontrolowaæ wcze¶niej, czy mamy sprawny sprzêt, którym bêdziemy od¶nie¿aæ posesjê. Je¶li zamierzamy do tego celu wynaj±æ pracownika, trzeba zorientowaæ siê, jakie mo¿liwo¶ci dostêpne s± w naszej okolicy. Rodzaje naliczania op³aty i ceny us³ugi mog± siê bowiem znaczenie od siebie ró¿niæ.
- Ile zim± kosztuje Ciê Twój dom?
- Koszty energii elektrycznej mo¿na przeliczyæ indywidualnie dla konkretnej nieruchomo¶ci (kalkulator energii elektrycznej na www.ure.gov.pl);
- Aby obliczyæ koszty ogrzewania trzeba wzi±æ pod uwagê koszt materia³ów opa³owych, sprawno¶æ ciepln± urz±dzeñ: dla przyk³adu kot³y konwencjonalne na wêgiel dostarczaj± tylko 60% energii w stosunku do otrzymanej;
- Jak du¿e oszczêdno¶ci na ogrzewaniu gwarantuje wymiana okien na energooszczêdne mo¿na obliczyæ na www.uvalue.ms.pl;
- Koszty od¶nie¿ania przez wynajêtych pracowników liczone s± w dwojaki sposób - za metr kwadratowy (1-3 z³) b±d¼ za godzinê pracy (30-300 z³ w zale¿no¶ci od u¿ywanego sprzêtu i dodatkowych us³ug) wed³ug badañ SMG/KRC Polacy w przeznaczaj± na ten cel od 350 do 2000 z³.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze: