Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | Zabytki

Tutaj jeste¶: Aktualno¶ci / Rynek budowlany

Sezonowa stabilizacja w budownictwie

kategoria: Rynek budowlany, Anna Waszczuk, Analityk Rynku Xella Polska Sp. z o.o.

Ka¿dego roku wraz z jesieni± przychodzi w budownictwie okres, w którym nastêpuje stabilizacja aktywno¶ci inwestorów i zwi±zany z nim spadek zapotrzebowania na materia³y budowlane.

W tym roku ca³a bran¿a budowlana zastanawia siê, czy obserwowana stabilizacja popytu na materia³y budowlane, po okresie ogromnego wzrostu zapotrzebowania na nie, jest typowym zjawiskiem sezonowym, czy te¿ oznacza koniec fazy wzrostu tego rynku w d³u¿szym okresie. Przygl±daj±c siê opublikowanym ostatnio danym statystycznym dotycz±cym liczby wydanych pozwoleñ i rozpoczynanych budów w budownictwie mieszkaniowym, trudno znale¼æ potwierdzenie tezy mówi±cej o tym, ¿e w najbli¿szym czasie nast±pi znaczne spowolnienie prac budowlanych wynikaj±ce z innych przyczyn ni¿ sezonowo¶æ prac budowlanych.

W okresie od stycznia do pa¼dziernika bie¿±cego roku liczba pozwoleñ na budowê osi±gnê³a rekordowy poziom ponad 200 tysiêcy mieszkañ. Równie¿ liczba rozpoczêtych budów w budownictwie mieszkaniowym - ponad 158 tysiêcy mieszkañ - osi±gnê³a poziom nienotowany od lat.

Narastaj±co, za dziesiêæ miesiêcy bie¿±cego roku udzielono o 50,1% wiêcej pozwoleñ na budowê mieszkañ i rozpoczêto budowê wiêkszej liczby mieszkañ (o +36,8%) w porównaniu do analogicznego okresu ubieg³ego roku.

W pa¼dzierniku bie¿±cego roku nast±pi³ wzrost liczby wydanych pozwoleñ na budowê domów jednorodzinnych w porównaniu do ubieg³ego roku (odpowiednio 9130 i 7111 domów jednorodzinnych). Dynamika tego wzrostu by³a wprawdzie nieco ni¿sza ni¿ w ubieg³ym miesi±cu, jednak wska¼nik tego wzrostu by³ ci±gle bardzo wysoki i wyniós³ +28,4%. Pa¼dziernik by³ zazwyczaj miesi±cem, w którym inwestorzy prywatni rozpoczynali mniej budów ni¿ w poprzednich miesi±cach. W tym roku nie odnotowali¶my zmniejszonej ich aktywno¶ci, gdy¿ rozpoczêli oni budowê podobnej liczby domów jednorodzinnych jak we wrze¶niu br. Jednocze¶nie nale¿y dodaæ, ¿e liczba rozpoczêtych budów - 8377 domów jednorodzinnych - by³a wy¿sza a¿ o 41,1% w stosunku do pa¼dziernika ubieg³ego roku.

Równie¿ w segmencie budownictwa wielorodzinnego zarówno liczba rozpoczynanych budów - 14544 mieszkania, jak i udzielonych pozwoleñ na budowê mieszkañ - 9173 - by³a jeszcze wy¿sza ni¿ we wrze¶niu br. Wska¼niki te ponownie uzyska³y najwy¿sz± miesiêczn± warto¶æ notowan± w latach 2003 - 2007.

Z drugiej strony istniej± przeszkody rozwoju rynku w segmencie budownictwa niemieszkaniowego. Brak rozporz±dzeñ wykonawczych do ustawy z 11.05.2007 r. o tworzeniu i dzia³aniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, która wesz³a w ¿ycie 18 wrze¶nia br., uniemo¿liwia podjêcie dzia³añ inwestorom, którzy planowali rozpoczêcie budowy nowych inwestycji.

Ustawa dotyczy obiektów, w których prowadzona bêdzie jakakolwiek dzia³alno¶æ handlowa, o powierzchni sprzeda¿y przekraczaj±cej 400 m2. Tworzenie tych obiektów wymaga uzyskania zezwolenia, które ma byæ wydane na wniosek przedsiêbiorcy przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w³a¶ciwego ze wzglêdu na lokalizacjê obiektu. Lokalizacja obiektu musi byæ zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo decyzj± o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i musi byæ pozytywnie zaopiniowana przez radê gminy. Je¿eli powierzchnia sprzeda¿y przekracza 2000 m2, wymaga siê dodatkowo zgodno¶ci z planem zagospodarowania przestrzennego województwa i uzyskania opinii sejmiku województwa. Kar± za tworzenie lub prowadzenie takich obiektów bez zezwolenia jest grzywna w wysoko¶ci od 10 tys. do 1 mln z³. Ustawa zosta³a zaskar¿ona do Trybuna³u Konstytucyjnego przez Polsk± Konfederacjê Przedsiêbiorców Prywatnych Lewiatan.

Przesuniêcie w czasie rozpoczêcia nowych inwestycji jest jedn± z przyczyn maj±cych wp³yw na aktualnie obserwowany spadek popytu na materia³y budowlane. Kolejn± jest realizacja inwestycji z materia³ów zakupionych przez hurtownie materia³ów budowlanych w poprzednich miesi±cach.

Po okresie znacznych podwy¿ek cen, które ros³y gwa³townie ju¿ od pocz±tku roku do koñca sierpnia br. i okresie spadku cen na materia³y budowlane w kolejnych dwóch miesi±cach, w listopadzie ceny ustabilizowa³y siê na poziomie zbli¿onym do tego sprzed wakacyjnych podwy¿ek.

Mimo tego, ¿e popyt na materia³y budowlane spad³, w listopadzie br. wielu producentów - przede wszystkim cegie³ ceramicznych - podnios³o poziom cen swoich materia³ów w cennikach.

Dobrym prognostykiem dotycz±cym popytu na materia³y budowlane na przysz³e miesi±ce jest fakt, ¿e liczba rozpoczêtych budów stanowi zaledwie 67% liczby udzielonych w tym roku pozwoleñ w przypadku budownictwa wielorodzinnego i 88% w przypadku budownictwa jednorodzinnego (rok wcze¶niej by³o to odpowiednio 75% i 95%). Oznacza to, ¿e z ogólnej liczby udzielonych pozwoleñ na rozpoczêcie czeka ca 37 tysiêcy mieszkañ w budownictwie wielorodzinnym i ca 11 tysiêcy domów w budownictwie jednorodzinnym.

Zagro¿enie realizacji tych planów stanowi kurcz±cy siê zasób ¶rodków finansowych, zarówno ze strony prywatnych inwestorów - p³ace ros³y wolniej ni¿ ceny mieszkañ, a dodatkowo od pa¼dziernika br. zaczê³y dro¿eæ kredyty hipoteczne, jak i deweloperów, którzy w zwi±zku ze znacznym wzrostem cen dzia³ek budowlanych zaczynaj± mieæ problemy z nabywaniem gruntów pod nowe inwestycje.

Du¿ym utrudnieniem jest ci±gle zbyt ma³a liczba fachowych wykonawców, wynikaj±ca z emigracji polskich pracowników na budowy w innych krajach. Pomimo du¿ej skali emigracji czê¶æ osób, która wyjecha³a za granicê, wraca do Polski. Fachowcy ci nabyli umiejêtno¶æ pracy w nowoczesnych technologiach i wielu z nich próbuje rozpoczynaæ w³asn± dzia³alno¶æ, poniewa¿ uda³o im siê zgromadziæ odpowiedni± ilo¶æ ¶rodków finansowych. Wielu z nich nie chce jednak powróciæ do pracy na budowach i chce spróbowaæ zarz±dzania w³asnymi firmami.

Pomimo tych zagro¿eñ prognozy na przysz³y rok s± optymistyczne. Bazuj±c na przytoczonych powy¿ej danych, mo¿na prognozowaæ zwiêkszon± aktywno¶æ inwestorów ju¿ od pocz±tku wiosny przysz³ego roku. Ponownie mo¿e doj¶æ do wzrostu popytu na materia³y budowlane i istotne jest, aby zarówno inwestorzy, jak i firmy handlowe oferuj±ce materia³y budowlane, maj±c na uwadze do¶wiadczenia tego roku, wcze¶niej przygotowali siê na tak± mo¿liwo¶æ.

autor: Anna Waszczuk, Analityk Rynku Xella Polska Sp. z o.o.

powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach