Kategorie:
Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | ZabytkiSerwis olejowy w układach hydraulicznych
Układy hydrauliczne znajdują niezwykle szerokie zastosowanie w przemyśle, transporcie i wielu urządzeniach, decydujących o efektywności i szybkości pracy. To nie tylko pompy, siłowniki czy węże i przewody hydrauliczne. Bardzo duże znaczenie odgrywa w nich olej. Niestety, często zapominamy o jego regularnym serwisowaniu.
Tymczasem, jak pokazuje praktyka, zdecydowana większość uszkodzeń układów wynika z zanieczyszczeń lub niewłaściwych parametrów cieczy roboczej. Z tego względu, w trosce o ciągłość produkcji i - co niezwykle ważne - jej bezpieczeństwo, powinniśmy zatroszczyć się o przeprowadzenie regularnego serwisu olejowego.
Zanieczyszczenia oleju w układach hydraulicznych
Zanieczyszczona ciecz robocza ma olbrzymi wpływ na pracę całego urządzenia. Bardzo często doprowadza do konieczności przeprowadzenia kosztownych i uciążliwych robót, które niejednokrotnie wiążą się z koniecznością zatrzymania produkcji. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że mogą wpłynąć również na efektywność pracy i obniżyć ją nawet o 20%! Zanieczyszczenie oleju pogarsza smarowanie elementów, zmniejsza uszczelnienie luzów, zmienia także właściwości energetyczne i ciepłe. Szczególnie niebezpieczne są cząstki stałe, które przyspieszają zużycie elementów układu hydraulicznego. Oprócz tego w cieczy roboczej mogą znaleźć się również cząstki miękkie, pochodzące z elementów gumowych lub silikonowych (np. przewodów hydraulicznych). Właściwości cieczy pogarszają również zanieczyszczenia płynne - do jednego z nich należy woda. Zanieczyszczenia można ponadto podzielić na pierwotne i wtórne, w zależności od momentu, w którym przenikają do układu hydraulicznego. Rolą właściwie przeprowadzonego serwisu olejowego jest ich wychwycenie oraz wyeliminowanie, a co za tym idzie, przywrócenie cieczy roboczej właściwych parametrów.
Serwis olejowy układu hydraulicznego
O regularne serwisowanie oleju powinni zadbać wszyscy właściciele maszyn, wykorzystujących olej w charakterze cieczy roboczej w układach hydraulicznych. Jego jakość ma szczególne znaczenie dla przedsiębiorstw produkcyjnych, w których nie można dopuścić do zatrzymania prac. Serwis, oprócz możliwości wyczyszczenia i wymycia zbiorników, umożliwia również wymianę lub uzupełnienie poziomu oleju. W wielu przypadkach kluczowa będzie jednak możliwość oceny jego składu. Część parametrów można zbadać na miejscu. Za pomocą przenośnego urządzenia możliwe jest zdiagnozowanie zabrudzenia cząsteczkami stałymi, ocena zawilgocenia czy temperatury. Większa możliwość parametrów możliwa jest do oceny w trakcie badań laboratoryjnych - pozwalają na określenie zawartości zanieczyszczeń, wody, dodatków chemicznych, oksydacji czy lepkości. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej dowiedzieć się, czy wykorzystywany przez nas olej spełnia wybrane normy.
Filtracja bocznikowa oleju
Określoną klasę czystości można osiągnąć dzięki zamontowaniu urządzenia, przeprowadzającego bieżącą filtrację bocznikową. Filtry zatrzymują cząsteczki stałe, zanieczyszczenia i wodę, gwarantując utrzymanie cieczy roboczej we właściwej postaci. Doświadczona firma, zajmująca się serwisem olejowym układów hydraulicznych, będzie w stanie przygotować urządzenia do montażu agregatu oraz wynająć same urządzenie.
Artykuł został przygotowany przez firmę Fluiconnecto z Gliwic oferującą komponenty hydrauliki siłowej.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy