Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | Zabytki

Tutaj jesteś: Aktualności / Zabytki

Renowacja okien synagogi w Ostrowie Wielkopolskim

kategoria: Zabytki, opracowanie: Redakcja, źródło: Remmers
obrazek aktualno ci
Renowacja okien synagogi w Ostrowie Wielkopolskim [fot.: Remmers]

Przynajmniej raz w życiu budujemy albo po latach modernizujemy dom lub mieszkanie, a to wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji dotyczących wyboru materiałów i elementów budowlanych. Okna, to jeden z najważniejszych, a z pewnością najbardziej skomplikowany element konstrukcji domu. Są one łącznikiem ze światem zewnętrznym, wpuszczają światło słoneczne, zatrzymują wewnątrz ciepło, tworzą styl i charakter budynku. Okna wymagają jednak okresowych renowacji, zwłaszcza gdy materiałem konstrukcyjnym jest drewno.

Zabytkowe okna synagogi

Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim uważana jest za najcenniejszy zabytek architektury sakralnej miasta. Wybudowana została w latach 1857-1860 w stylu mauretańskim. Podczas II wojny światowej została zaadaptowana przez Niemców jako magazyn alkoholi i żywności. Po 1945 r. budynek został przystosowany do funkcji magazynu meblowego i adaptacja ta spowodowała znaczne zniekształcenia architektury. W latach 1991-1994 przeprowadzono renowację dachu. W 1988 r. synagoga została wpisana do rejestru zabytków, a w br. rozpoczęto jej kompleksową modernizację.

zdjecie
[fot.: Remmers]
Obecnie trwają prace renowacyjne stolarki okiennej. Pionowe, duże, półkoliste okna z profilowanym laskowaniem z podziałami poprzecznymi i maswerkami z trzech rozet są restaurowane powłokami Induline przez firmę wykonawczą Zakład Stolarski Andrzej Biernat z miejscowości Kąpie, w gminie Godziesze. Zniszczona stolarka okien została uzupełniona nowym drewnem, a w celu zredukowania różnic kolorystycznych zastosowano system powłok kryjących Induline.

System Induline

Zastosowany system składa się z preparatu gruntującego GL-250, międzywarstwy ZW-400 oraz powłoki końcowej DW-601. Gruntowanie produktami Induline zawierającymi substancję aktywną hamuje rozwój bakterii, grzybów i sinizny, a drewno otrzymuje optymalną ochronę. Zastosowany Induline GL-250 jest rozpuszczalnikowym, białym gruntem o trwałej przyczepności do podłoża i wysokiej odporności spoiwa na pęcznienie pod wpływem wody. Materiał ten gwarantuje solidny podkład pod kolejne warstwy lakieru i zawiera środek konserwujący powłokę.

Zamykanie i wypełnianie por drewna powłoką Induline służy nie tylko do uzyskania lepszej optyki, ale też zapobiega szybkiemu wchłanianiu wilgoci. Induline ZW-400 to biała, wodna międzywarstwa na bazie specjalnie sieciujących akryli. Działa izolacyjnie w stosunku do przebijających na powierzchnię substancji zawartych w drewnie, poprawia przyczepność do podłoża, dobrze wypełnia grube pory i wyrównuje nierówności. Działa również jak filtr regulujący wilgotność.

zdjecie
[fot.: Remmers]
W warstwie końcowej nie występuje mikropiana, dlatego wnikanie wody, również w późniejszym okresie, jest utrudnione. Wykorzystany na okna synagogi wodny lakier na bazie akrylowo-poliuretanowej Induline DW-601 zapewnia powierzchnię o najwyższej jakości, odpornej na działanie czynników atmosferycznych, zdolnej do dyfuzji pary wodnej. Powłoka jest długotrwale elastyczna, nie żółknie, nie ulega kredowaniu, i tylko w niewielkim stopniu ulega zabrudzeniom.

Niewłaściwe użytkowanie przez wiele lat, brak okresowych napraw i remontów w tym czasie sprawiły, iż stan ostrowskiej synagogi jest wciąż zły i wymaga dalszych prac konserwatorskich, w tym ścian zewnętrznych, schodów i stolarki drzwiowej.

autor: opracowanie: Redakcja, źródło: Remmers

powr t

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G WNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach