Kategorie:
Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | ZabytkiRanking najlepszych gmin w Polsce
10 najlepszych projektów zg³oszonych przez gminy w ogólnopolskim konkursie na „Gminê przysz³o¶ci” zosta³o opublikowanych w presti¿owym „Rankingu dobrych praktyk”. Publikacja przybli¿a najbardziej innowacyjne dzia³ania polskich gmin na rzecz ochrony ¶rodowiska oraz rozwoju lokalnej spo³eczno¶ci.
„Ranking Dobrych Praktyk” to publikacja przybli¿aj±ca proekologiczne i prospo³eczne inicjatywy polskich gmin, które mog± stanowiæ przyk³ad dzia³añ skutecznych, ale i inspiracjê do podejmowania analogicznych aktywno¶ci przez inne gminy. 10 najlepszych projektów zosta³o wytypowanych przez grono ekspertów konkursu „Gmina przysz³o¶ci” organizowanego w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównowa¿onego Rozwoju Spo³eczno¶ci Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi” pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.
"Je¶li gmina w³a¶ciwie wykorzystuje swoje atuty (geograficzne, kulturowe, ¶rodowiskowe, gospodarcze, spo³eczne) i wybiega w swoich planach rozwojowych w przysz³o¶æ, bez w±tpienia zas³uguje na miano Gminy przysz³o¶ci "– wyja¶nia Artur Michalski, juror konkursu. "Przysz³o¶æ gmin zaczyna siê dzisiaj, tak wiêc Gmina przysz³o¶ci to taka, która ju¿ dzi¶ podejmuje aktywne dzia³ania z my¶l± o jutrze” – dodaje dr Andrzej Ha³asiewicz, cz³onek jury.
Dwie kategorie konkursowe
Do konkursu gminy zg³asza³y projekty w jednej z dwóch kategorii – ekologia i spo³eczeñstwo.
- W kategorii ekologia zwyciê¿y³a Szczawnica zg³aszaj±c projekt instalacji 2000 kolektorów s³onecznych u mieszkañców indywidualnych. W tym celu gmina powo³a³a niezale¿ne Stowarzyszenie „EKO Szczawnica”. Inicjatywa objê³a dostawê i monta¿ kompletnych instalacji solarnych dla gospodarstw domowych oraz obiektów zbiorowego zakwaterowania. Dzi¶ stowarzyszenie skupia przesz³o 380 cz³onków, którzy s± aktywnie zaanga¿owani w realizacjê programu.
„Szczawnica wyró¿nia siê na tle innych zg³oszonych projektów kompleksowym podej¶ciem oraz efektywnym wykorzystaniem dostêpnych zasobów ¶rodowiskowych i finansowych. Gmina doskonale zna swoje atuty i skutecznie z nich korzysta; to doskona³y przyk³ad na to, jak szukaæ i wdra¿aæ innowacyjne projekty w Polsce” – komentuje Andrzej Chodacz, kierownik programu „Gaspol kibicuje klimatowi”.
- W kategorii spo³eczeñstwo, zwyciê¿y³y ex aequo Bieliny i Reszel. Bieliny nagrodzono za projekt „Centrum Tradycji i Tradycji Gór ¶wiêtokrzyskich wraz z restauracj± zabytków ¦wiêtego krzy¿a”, w ramach którego rewitalizacji poddanych zosta³o 6 zabytkowych obiektów zlokalizowanych na terenie gminy Bieliny i Nowa S³upia. Celem projektu by³o zwiêkszenie atrakcyjno¶ci turystycznej regionu oraz poprawa warunków ¿ycia lokalnej spo³eczno¶ci m.in. poprzez zwiêkszenie liczby miejsc pracy w regionie.
„Projekt Bielin wyró¿nia silne prospo³eczne podej¶cie. Gmina w sposób przemy¶lany czerpie z lokalnych zasobów, by budowaæ innowacyjn± lokaln± spo³eczno¶æ oraz wp³ywaæ na poprawê sytuacji ekonomicznej i gospodarczej w regionie” – komentuje dr Andrzej Ha³asiewicz, juror konkursu.
„To niezwykle wa¿ne, by anga¿owaæ mieszkañców do uczestniczenia w rozwoju i promocji gminy. W ten sposób zyskuje gmina, ale i jej mieszkañcy; tworz± siê nowe wiêzi i relacje miêdzy pokoleniami, ró¿nymi grupami spo³ecznymi i gospodarczymi, tak kluczowe dla zrównowa¿onego rozwoju” – uzasadnia dr Ha³asiewicz.
Pozostali wyró¿nieni
W dziesi±tce najlepszych gmin, których dobre praktyki zaprezentowano w rankingu, znalaz³y siê ponadto: Wisznice, Wierzchos³awice, Jaworzno, Dierzgoñ, S³upsk, Sanok i Racibórz. Wszystkie projekty wyró¿nia³o nowoczesne podej¶cie, wymierne korzy¶ci, jakie wynika³y dla gminy i jej mieszkañców oraz umiejêtne wykorzystanie dostêpnych ¶rodków unijnych i krajowych na realizacjê projektów.
„Ranking pokazuje, ¿e dzi¶ nie ma ju¿ tak wielkiego znaczenia, jak wielka czy zamo¿na jest dana gmina. Dziêki mo¿liwo¶ci otrzymania dotacji na zielon± energiê m.in. z funduszy unijnych czy krajowych, niemal ka¿da z nich ma szansê podejmowaæ proekologiczne inwestycje, np. w efektywno¶æ energetyczn±. Kluczowym wyznacznikiem powodzenia staje siê wówczas zaanga¿owanie, pomys³owo¶æ i konsekwencja w d±¿eniu do osi±gniêcia za³o¿onego celu” – komentuje Sylwester ¦migiel Prezes Gaspol S.A., bêd±cej inicjatorem publikacji.
autor: opr. Redakcja, ¼ród³o: Gaspol
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy