Kategorie:
Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budową | Fundamenty | Ściany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy garażowe | Chemia budowlana | Technologie | KlinkierPrzytulne poddasze
Poddasze nie musi być stryszkiem lub graciarnią. Można je zamienić w atrakcyjną i w pełni funkcjonalną część domu, sympatycznie powiększając tym samym przestrzeń mieszkalną.
Adaptacja czy przebudowa?
Formalności związane z przygotowaniem poddasza do potrzeb mieszkalnych zależą od planowanych prac.
- Przebudowa, powodująca ingerencję w konstrukcję budynku lub zmiany w jego wyglądzie, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
- Adaptacja pomieszczeń nie narzuca zmian np. rozmiarów lub ilości okien, przebijania nowych otworów drzwiowych, usuwania bądź wstawiania ścian lub kucia otworów w stropach, wymaga zgłoszenia tego faktu w starostwie, co najmniej na 30 dni przed planowaną zmianą sposobu użytkowania poddasza.
Ocenę skali i rozległości prac trzeba powierzyć ekspertom. Przed przebudową poddasza należy sprawdzić jego możliwości konstrukcyjne. Uprawniony inżynier - lub rzeczoznawca budowlany - musi je obejrzeć i ocenić, czy zmiany są możliwe do wykonania, ocenić nośność stropu, stan techniczny więźby i pokrycia dachu. Architekt zaś sprawdzi, czy wysokość pomieszczenia, konstrukcja dachu i rozmieszczenie instalacji pozwolą na zmiany przekształcające nieużytkowe poddasze w pomieszczenie mieszkalne o odpowiedniej powierzchni użytkowej.
Ocieplenie poddasza
Zmieniając przeznaczenie poddasza, trzeba zadbać o jego odpowiednie ocieplenie. Najlepiej nada się do tego wełna mineralną lub szklana, ale może być to również styropian. Zanim jednak zostanie ułożone ocieplenie, wcześniej pod pokryciem (przymocować ją należy do krokwi) trzeba ułożyć wiatroizolacyjną folię dachową o wysokiej paroprzepuszczalności.
Uwaga! Pomiędzy folią a pokryciem dachu musi pozostać kilkucentymetrowa szczelina, służąca wentylacji. Utworzeniu takiej szczeliny pomoże przybicie do górnych fragmentów krokwi listew dystansowych.
- Jak układać wełnę? Bezpośrednio pod folią, tak by dokładnie wypełnić przestrzenie między krokwiami. Należy zastosować co najmniej 20 cm jej warstwę. Odpowiednia grubość, zależy od konstrukcji dachu i wynika z obliczeń dokonanych przez wspomnianego inżyniera lub rzeczoznawcę.
Jako okładzinę wewnętrzną, można zastosować płyty gipsowo-kartonowe, ułożone na specjalnie przygotowanym ruszcie. Spoiny między płytami należy wypełnić gipsową masą szpachlową stosując specjalną taśmę zbrojącą. W pomieszczeniach mokrych, np. łazienkach, muszą to być płyty impregnowane.
Okna połaciowe
Okna połaciowe montowane być mogą zarówno w postaci całych systemów, jak i pojedynczo - rozwieralne, uchylne, obrotowe lub uchylno-obrotowe. Równie ważne, jak dostarczanie światła, jest zapewnienie odpowiedniej ilości i przepływu świeżego powietrza. Korzystne będzie zainwestowanie w okna z nawiewnikami lub klapami wentylacyjnymi.
W budownictwie tradycyjnym wielu zwolenników wciąż mają lukarny, czyli pionowe okienka, umieszczone w dachu, często sprawiające wrażenie stylowych nadbudówek.
Jaka podłoga?Przed podjęciem decyzji należy skontaktować się z konstruktorem stropu. Jeśli nie ma przeciwwskazań co do nośności, można tam wylać samopoziomujący podkład podłogowy.Wylewa się go na podłoże oczyszczone z luźnych elementów, kurzu, brudu, wapna, tłuszczów itp. Jeżeli istnieje potrzeba zredukowania chłonności podłoża, należy zastosować emulsję gruntującą.
Na drewnianym stropie najlepiej wykonać lżejszą podłogę pływającą, która nie jest na stałe połączona ze ścianami czy podłożem. Na izolacji, np. z wełny mineralnej, układa się tzw. suchy jastrych, czyli płyty zastępujące „mokry" podkład betonowy. Taką podłogę można wykończyć w dowolny sposób.
Ścianki działowe
- Bez niepotrzebnych problemów. Stawianie ścianek działowych zwykle nie wymaga dodatkowych wyliczeń konstrukcyjnych. Przenoszą one na strop i ściany nośne jedynie ciężar własny, nie zaś obciążenia pochodzące od innych elementów budynku.
- Materiał. Dobrze sprawdzają się lekkie konstrukcje szkieletowe obłożone płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi. Można też wybudować ścianki murowane - z cegłu lub pustaków, klasycznych bądź szklanych. Materiał trzeba jednak tak dobrać, by ścianka mogła spełniać swe funkcje: by możliwe było, na przykład, mocowanie na niej szafek czy innych elementów związanych z przeznaczeniem pomieszczenia. Warto też tak
Warto wiedzieć, że ściankom działowym w budynkach mieszkalnych nie stawia się żadnych wymagań co do izolacyjności cieplnej.
KOMENTARZ EKSPERTACezary Arak, GRUPA ATLAS
Dziel i urządź
Dzieląc przestrzeń ściankami, by urządzić poddasze, warto pamiętać o kilku zasadach. Istotne jest, by światło dzienne docierało do każdego z wydzielonych pomieszczeń. Jeśli więc na naszym poddaszu mamy tylko jedno okno, wysokość ścianek działowych nie powinna przekraczać 1,5 m. Na kącik do pracy przeznaczmy minimum 1,1 x 1,2 m - tyle bowiem miejsca trzeba na ustawienie typowego biurka i krzesła. Miejsce do spania musi być zaopatrzone w co najmniej 70 cm korytarz, pozwalający na swobodne przechodzenie i sprzątanie. Wielkość jadalni, z zasady, określana jest przez rozmiary stołu i towarzyszących mu krzeseł.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy