Szukaj w serwisie

Kategorie:

Budowa | Okna i akcesoria | Technologie budowy domów | Jak budowaæ

Przygotowanie zaprawy

kategoria: Jak budowaæ
Przygotowanie zaprawy
Przygotowanie zaprawy [fot. Atlas]

Gotowe zaprawy budowlane u³atwiaj± i przyspieszaj± budowanie. Istotnym czynnikiem, decyduj±cym o wytrzyma³o¶ci tych materia³ów, jest ich w³a¶ciwe rozrobienie z wod±.

Wed³ug instrukcji


Zaprawy, przygotowywane bezpo¶rednio na placu budowy z cementu, wapna, piasku i wody, nale¿± ju¿ do rzadko¶ci. Dzi¶ producenci oferuj± inwestorom i wykonawcom konfekcjonowane, gotowe mieszanki. W zale¿no¶ci od rodzaju i zastosowania, maj± one w swoich sk³adach ró¿ne zwi±zki chemiczne, które okre¶laj± ich w³a¶ciwo¶ci i zastosowanie. W wiêkszo¶ci zapraw, oprócz uszlachetniaczy i dodatków, podstawowym spoiwem jest cement. Od jego proporcji w stosunku do wody – czyli od wska¼nika c/w – zale¿y wytrzyma³o¶æ gotowego materia³u. Proporcje zalecane przez producentów znajduj± siê na opakowaniach i dostêpne s± w kartach technicznych wyrobów.

Tyle, ile trzeba


Przygotowuj±c dan± zaprawê, odmierzamy okre¶lon± ilo¶æ wody do czystego naczynia (bez resztek wcze¶niejszej, zwi±zanej ju¿ zaprawy) i wsypujemy produkt. Najlepiej rozrabiaæ zaprawy w wiadrach budowlanych o pojemno¶ci 10-20 litrów. Dodanie zaprawy do wody zarobowej (nigdy odwrotnie!) powoduje ³atwe mieszanie, przez to uzyskujemy jednorodn± masê, oraz sprawia, ¿e zaprawa nie przykleja siê do ¶cianek naczynia. Przez dok³adne odmierzenie wody uzyskujemy równie¿ odpowiedni± konsystencjê okre¶lonej zaprawy do konkretnego zastosowania.

Zaprawê miesza siê mechanicznie, specjalnie do tego przystosowanym mieszad³em, zamocowanym w wolnoobrotowej wiertarce (500 – 700 obr./min). W koñcowym okresie mieszania nastêpuje wstêpne odpowietrzanie zaprawy, a tak¿e dochodzi do inicjacji procesów chemicznych. Po tym czasie niektóre zaprawy, np. klejowe, nale¿y powtórnie przemieszaæ, aby zapobiec segregacji sk³adników, tj. przemieszczenia ciê¿szych sk³adników do dolnej warstwy zaprawy, a l¿ejszych na jej powierzchniê.

Podobnie nale¿y post±piæ, przygotowuj±c na przyk³ad tynk do nak³adania rêcznego. Materia³ z worka trzeba najpierw wsypaæ do wiadra i przemieszaæ na sucho – w czasie transportu mog³a bowiem nast±piæ segregacja kruszyw. Tak przygotowan± mieszankê wsypuje siê do pojemnika z wod±. W przypadku u¿ycia agregatu tynkarskiego, mieszanie nale¿y przeprowadziæ zgodnie z instrukcj± u¿ycia urz±dzenia. Poziom dozowanej wody trzeba ustawiæ tak, aby konsystencja narzucanego tynku zapewnia³a uzyskanie jego prawid³owej faktury.

W zale¿no¶ci od rodzaju produktu, powinno siê go zu¿yæ w ci±gu 1 do 4 godzin od momentu rozrobienia. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e raz przygotowanej zaprawy nie mo¿na ponownie rozrzedzaæ wod±.

Porada eksperta
Piotr Idzikowski, Grupa Atlas

Zawsze do wody

Mo¿e siê to wydawaæ dziwne, ¿e producenci tyle uwagi przywi±zuj± do sposobu przygotowania zaprawy. Przecie¿ wykonawca zawsze dolewa³ wodê „ na oko” i wszystko gra³o. Rzeczywi¶cie tak by³o kiedy¶, ale przed laty zarówno produkty, jak i przepisy ich dotycz±ce, by³y mniej wymagaj±ce. ¦wiat siê zmienia, a z nim tak¿e stare przyzwyczajenia. Wszyscy zapewne pamiêtaj± ze szko³y powiedzonko nauczyciela chemii: Pamiêtaj chemiku m³ody, zawsze wlewaj kwas do wody! Podobnie brzmi przykazanie budowlane: Pamiêtaj fachowcu m³ody, zawsze wsypuj zaprawê do wody! Trzeba o tej zasadzie pamiêtaæ.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach