Kategorie:
Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | KlinkierPrzewodnik po oknach Europy
Odmienna architektura, klimat czy obyczaje sprawiaj±, ¿e w ka¿dym kraju dominuje inny typ stolarki. Ró¿nice dotycz± nie tylko estetyki, ale tak¿e funkcjonalno¶ci, poniewa¿ okna musz± byæ dostosowane do warunków charakterystycznych dla danego regionu.
Stolarka w krajach, takich jak Anglia czy Francja jest na tyle specyficzna, ¿e mo¿na j± rozpoznaæ ju¿ po pierwszym spojrzeniu. Zarówno forma, jak i konstrukcja od lat utrzymywane s± w ¶ci¶le okre¶lonej konwencji. Okazuje siê jednak, ¿e znaczny udzia³ w zagranicznych rynkach maj± polscy eksporterzy. Odbiorcy doceniaj± nasz± zdolno¶æ do produkcji okien dok³adnie spe³niaj±cych wyznaczone normy. Najwiêksze zapotrzebowanie na polsk± stolarkê jest obecnie w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji oraz Skandynawii.
Okna angielskie
Stolarka angielska wyró¿nia siê przede wszystkim funkcjonalno¶ci±. Okna otwierane s± na zewn±trz lub, co jest rzadko spotykane w innych krajach, ruchem przesuwnym w pionie. Z regu³y pokrywa siê je kolorami kryj±cymi – rzadko lazurowymi.
- W Wielkiej Brytanii listwy przyszybowe ulokowane s± od strony zewnêtrznej. Jest to rozwi±zanie do¶æ nieskuteczne, bowiem sprawia, ¿e materia³, z którego wykonane jest okno jest bardziej nara¿ony na uszkodzenia, jednak jest niezmiennie praktykowane od lat – mówi Bogdan Tysi±c, prezes MS Okna i Drzwi.
Poza tym architektura na wyspach jest do¶æ konserwatywna. Okna zazwyczaj licowane s± z fasad±, dlatego wykonuje siê je w jednakowej stylistyce. Ró¿ni± siê wiêc, co najwy¿ej poszczególnymi parametrami.
Okno francuskieStolarka we Francji ró¿ni siê w zale¿no¶ci od regionu, poniewa¿ klimat na po³udniu jest zupe³nie inny ni¿ na pó³nocy kraju. Za typowe okna francuskie uznaje siê te, które dominuj± np. w Pary¿u. Pomieszczenia w budynkach mieszkalnych z regu³y s± ciasne i g³êbokie, dlatego stolarka musi zapewniaæ odpowiednie o¶wietlenie. Okna s± zatem w±skie a jednocze¶nie bardzo wysokie – czasem nawet równe kondygnacji. Wyró¿nikiem jest te¿ klamka ulokowana dok³adnie na ¶rodku ramiaka w listwie centralnej. S³upki s± ruchome a ca³o¶æ otwiera siê do wewn±trz.
Okna holenderskie
Amsterdam zwany jest potocznie miastem okien. W holenderskiej architekturze przeszklenia mog± zajmowaæ nawet 80% powierzchni ca³ej elewacji. Podobnie jak w przypadku Anglii przewa¿a tradycyjna estetyka, dlatego nowa stolarka pozostaje wiern± kopi± tej sprzed lat.
- Nietypowa architektura przyczyni³a siê do nadania oknom specyficznej funkcji. Budynki s± w±skie, przez co brakuje miejsca na ci±gi komunikacyjne. W efekcie wszystkie przedmioty o du¿ych gabarytach musz± byæ wnoszone przez okna – mówi Bogdan Tysi±c.
Okna skandynawskie
Ze wzglêdu na do¶æ ch³odny klimat, a co za tym idzie nisk± ¶redni± temperaturê, okna w Skandynawii musz± byæ przede wszystkim szczelne. W przesz³o¶ci, aby zminimalizowaæ straty cieplne budynku stosowano jak najmniejsz± powierzchniê przeszkleñ. Trend ten utrzymuje siê do dzi¶, a okna w tych rejonach charakteryzuj± siê wyj±tkowo ma³ymi skrzyd³ami. Otwiera siê je na zewn±trz w pionie lub w poziomie.
autor: opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: MS wiêcej ni¿ Okna
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy