Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | Zabytki

Tutaj jeste¶: Aktualno¶ci / Rynek budowlany

Podsumowanie roku 2010 na rynku budowlanym

kategoria: Rynek budowlany, opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: Ytong

Sezon budowlany 2010 pomimo wcze¶niej zapowiadanego dalszego spowolnienia budownictwa mieszkaniowego zakoñczy³ siê pozytywnie.

Ubieg³oroczne wyniki odnotowane w budownictwie mieszkaniowym, szczególnie w obszarze nowo rozpoczêtych inwestycji, s± znacznie lepsze ni¿ zak³ada³y to wstêpne prognozy rozwoju bran¿y budowlanej na 2010 r.

W ci±gu czterech minionych kwarta³ów w segmencie budownictwa mieszkaniowego rozpoczêto budowê 158 064 mieszkañ, a wiêc a¿ o 10,6 proc. wiêcej ni¿ w 2009 r. Liczba wydanych pozwoleñ na budowê w budownictwie mieszkaniowym zmniejszy³a siê o 2,2 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, spadek ten w stosunku do wcze¶niejszych przewidywañ okaza³ siê bardzo nieznaczny. Inwestorzy uzyskali w 2010 r. pozwolenia na budowê 174 929 mieszkañ.

Budownictwo wielorodzinne na plusie

W 2010 r. w sektorze budownictwa wielorodzinnego nast±pi³o znaczne o¿ywienie. W kwietniu ubieg³ego roku odnotowano po dwóch latach trwaj±cych prawie nieprzerwanie spadków pozytywn± warto¶æ stopy liczby pozwoleñ wydanych na budowê mieszkañ w porównaniu do analogicznego miesi±ca poprzedniego roku w tym segmencie rynku. W kolejnych miesi±cach pozytywny trend by³ kontynuowany. W ubieg³ym roku wydano pozwolenia na budowê 75 995 mieszkañ, a wiêc o 0,2 proc. wiêcej ni¿ w 2009 r.

Do poprawy sytuacji w sektorze budownictwa wielorodzinnego przyczyni³o siê kilka czynników. Nieco bardziej liberalna polityka banków w zakresie kredytów hipotecznych, a tak¿e zapowied¼ ograniczenia dostêpno¶ci kredytów oferowanych w ramach rz±dowego programu Rodzina na swoim wp³ynê³y na zwiêkszenie popytu w tym segmencie.

Malej±ca liczba mieszkañ w ofercie deweloperów sk³oni³a czê¶æ z nich do uruchomienia zaniechanych w ostatnich dwóch latach projektów budowlanych. Inwestorzy rozpoczêli w 2010 r. budowê 71 587 mieszkañ, czyli a¿ o 34,8 proc. wiêcej ni¿ w 2009 r. Wska¼nik ten w przypadku inwestycji realizowanych na sprzeda¿ lub wynajem by³ jeszcze wy¿szy - jego warto¶æ wynios³a 44,8 proc.

Poprawie uleg³a równie¿ warto¶æ wska¼nika okre¶laj±cego stosunek liczby rozpoczêtych budów w budownictwie wielorodzinnym do liczby wydanych na nie pozwoleñ w tym samym okresie. W 2010 r. wska¼nik ten osi±gn±³ warto¶æ 94,2 proc., podczas gdy w ostatnich dwóch latach notowa³ znacznie ni¿sze warto¶ci odpowiednio 67,0 proc. w 2008 r. i 70,0 proc. w 2009 r.

W bran¿y pozytywnie mimo przeciwno¶ci

Wzrost inwestycji w bran¿y budowlanej jest szczególnie warto¶ciowy, poniewa¿ zesz³y rok obfitowa³ w czynniki, które mog³y mieæ negatywny wp³yw na rozwój tego sektora. Najbardziej cieszy stabilny rozwój budownictwa indywidualnego, mimo niesprzyjaj±cych warunków pogodowych.

Pocz±tek roku zdominowa³a bardzo ¶nie¿na zima, która trwa³a wyj±tkowo d³ugo uniemo¿liwiaj±c rozpoczêcie prac budowlanych. W letnich miesi±cach wiele regionów Polski. zosta³o dotkniêtych przez powód¼. W nastêpuj±cych po sobie na przemian okresach, w których notowano albo rekordowo wysokie temperatury, albo znaczne opady deszczu powoduj±ce powodzie, utrudniony by³ lub wrêcz uniemo¿liwiony transport materia³ów budowlanych, zarówno do dystrybutorów, jak i bezpo¶rednio na place budów. W jesiennych miesi±cach Polska ponownie zosta³a sparali¿owana bardzo obfitymi opadami ¶niegu.

Budownictwo indywidualne trzyma siê nie¼le

omimo istotnych barier utrudniaj±cych w ubieg³ym roku realizacjê inwestycji w budownictwie jednorodzinnym wyniki by³y relatywnie dobre. W opinii przedstawicieli hurtowni materia³ów budowlanych w ubieg³ym roku zainteresowanie inwestorów indywidualnych zakupem materia³ów budowlanych zmniejszy³o siê bardzo nieznacznie w porównaniu do poprzednich trzech rekordowych lat.

W 2010 r. inwestorzy indywidualni uzyskali pozwolenia na budowê 98 934 domów jednorodzinnych, a wiêc jedynie o 3,9 proc. mniej ni¿ w 2009 r. Natomiast nieco mniejszy spadek odnotowa³ wska¼nik liczby rozpoczêtych budów domów. W ca³ym 2010 r. inwestorzy indywidualni rozpoczêli budowê prawie 87 tysiêcy domów jednorodzinnych tj. tylko o 3,7 proc. mniej ni¿ w poprzednim roku. Warto jednak zwróciæ uwagê, ¿e warto¶æ tego wska¼nika w 2010 r. by³a wy¿sza ¶rednio o 40,5 proc. ni¿ warto¶ci notowane w latach 2003-2006.

  • Trudne warunki pogodowe w roku 2010 nie sprzyja³y inwestorom indywidualnym i w tym segmencie odnotowano mniejsz± liczbê rozpoczynanych budów. Jednocze¶nie wzrost sprzeda¿y naszych wyrobów SILKA i YTONG potwierdza, ¿e klienci poszukuj± rozwi±zañ systemowych, opartych na sprawdzonych i markowych produktach. Ten trend zapocz±tkowany kilka lat temu bardzo nas cieszy - komentuje Cezary Szeszu³a, prezes zarz±du Xella Polska, producenta materia³ów budowlanych SILKA i YTONG.

Nowe kana³y dystrybucji

Inwestorzy prywatni zaczynaj± wykorzystywaæ nowe kana³y zakupu materia³ów budowlanych. Rozwój tego trendu potwierdzaj± wyniki badania "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzonego przez CBOS, które dotyczy³o miêdzy innymi form i celów korzystania z internetu przez doros³ych Polaków. Respondenci, którzy w ci±gu ostatniego miesi±ca poprzedzaj±cego badanie kupili co¶ w sieci, w¶ród rzeczy zakupionych on-line wymieniali miêdzy innymi produkty budowlane.

  • Sklep internetowy to narzêdzie sprzeda¿y, które sprawdza siê w ka¿dej bran¿y, równie¿ budowlanej. Ten nowoczesny sposób zakupu jest idealnym rozwi±zaniem dla osób zdecydowanych, dobrze wyedukowanych w zakresie oferty produktów i ceni±cych sobie swój czas. Internet umo¿liwia inwestorom zakup zarówno podstawowych produktów, jak i ca³ej gamy wyrobów uzupe³niaj±cych, takich jak narzêdzia lub zaprawy  -  przekonuje Cezary Szeszu³a.

Rok 2010 dla bran¿y budowlanej mo¿na uznaæ za udany, szczególnie bior±c pod uwagê niesprzyjaj±ce okoliczno¶ci. Warto równie¿ zwróciæ uwagê na rozwój wiedzy i ¶wiadomo¶ci produktów w¶ród inwestorów prywatnych. Wszystkie te czynniki pozwalaj± prognozowaæ dalszy stabilny rozwój sektora budowlanego.

autor: opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: Ytong

powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach