Podłogówka i grzejniki w systemach niskotemperaturowych
Ogrzewanie podłogowe w połączeniu z grzejnikami to optymalny system wykorzystujący zalety obydwu rozwiązań grzewczych. Zapewnia maksymalny komfort cieplny w mieszkaniu i dobrze współpracuje z oszczędnymi źródłami ciepła.
Systemy niskotemperaturowe oznaczają nowoczesność i niższe koszty eksploatacji. W nowych budynkach coraz częściej właściciele decydują się na system ogrzewania oparty o tzw. ekologiczne źródła ciepła (np. kotły kondensacyjne lub pompy ciepła). Takie źródła ogrzewania wytwarzają niższą temperaturę wody zasilającej instalację (45-55ºC), oszczędzając w ten sposób nakład energii potrzebnej do jej podgrzania.
Nowoczesne technologie stosowane obecnie w budownictwie umożliwiają stawianie budynków dobrze izolowanych, o wyraźnie niższym zapotrzebowaniu na ciepło. Z tego względu niższe parametry wody zasilającej w zupełności wystarczają do uzyskania przyjaznego domownikom komfortu cieplnego.
Dwuletnie badania przeprowadzone przez markę Purmo wykazują zalety stosowania grzejników w systemach niskotemperaturowych. Są one najbardziej efektywnym i wydajnym sposobem ogrzewania przy niskich temperaturach wody zasilającej.
Nie oznacza to jednak, że ogrzewanie podłogowe nie sprawdza się w systemach niskotemperaturowych. Mieszkańcy domów energooszczędnych nie muszą rezygnować z przyjemnego odczucia ciepłej podłogi. Przeciwnie – podłogówka bardzo dobrze współpracuje z grzejnikami w systemach niskotemperaturowych.
Bez systemu mieszającego
Największą zaletą stosowania podłogówki w instalacjach niskotemperaturowych jest, poza komfortem użytkowania, brak konieczności montowania systemu mieszającego. Ogrzewanie podłogowe wymaga bowiem niższej niż standardowa temperatury czynnika grzewczego. W standardowych instalacjach woda zasilająca grzejniki ma wyższą temperaturę niż woda zasilająca ogrzewanie podłogowe. Dlatego niezbędne staje się instalacja systemu mieszającego, który obniża temperaturę wody dla podłogówki do optymalnych 45º C.
Natomiast w niskotemperaturowej instalacji grzewczej ta sama woda zasilająca może być użyta zarówno do grzejników, jak i do instalacji ogrzewania podłogowego. Z tego powodu łatwo jest połączyć obwód grzejnikowej instalacji niskotemperaturowej z instalacją ogrzewania podłogowego.
Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się większą bezwładnością – wolniej niż grzejniki nagrzewa się, ale dłużej utrzymuje temperaturę. W związku z tym zapewnia stały komfortowy klimat we wnętrzu. Ciepło promieniujące od podłogi uzupełnia wówczas działanie grzejników, które w systemach niskotemperaturowych zaleca się montować pod oknami. Optymalne sterowanie w systemie łączącym grzejnik z pętlą ogrzewania podłogowego zapewnia nowoczesny zawór Purmo TempCo VT, który zapewnia sterowanie mocą grzejnika i podłogówki za pomocą jednej głowicy termostatycznej. Nie powoduje on przegrzewania podłogi, dzięki ograniczeniu maksymalnej temperatury zasilania do 55º C.
Specjalny by-pass wbudowany w zaworze umożliwia cyrkulację wody w grzejniku nawet przy zamkniętym obiegu ogrzewania podłogowego. Jest to ogromna przewaga w stosunku do tradycyjnych zaworów RTL, które często stosuje się w łazienkach do połączenia grzejnika łazienkowego z krótką pętlą ogrzewania podłogowego. Zawór RTL ogranicza maksymalną temperaturę powrotu, zatem po jej przekroczeniu odcina zarówno podłogówkę jak i połączony z nią grzejnik. Niestety powoduje to niedogrzanie łazienki. Takiej sytuacji można uniknąć stosując nowoczesny zawór TempCo VT.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy