Kategorie:
Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | ZabytkiPlan zagospodarowania, a budowa dodatkowego budynku
Skala przedsiêwziêcia, jakim jest budowa domu mieszkalnego czêsto przyprawia nas o zawrót g³owy. Jednak marz±c o wysoce funkcjonalnym i estetycznym domu trzeba liczyæ siê z szerokim zakresem obowi±zków, jakie wi±¿± siê z przygotowaniami do wdro¿enia w ¿ycie inwestycji naszego ¿ycia. Nie wystarczy jednak przygotowanie projektu domu czy zakup materia³ów budowlanych. Jeszcze przed zakupem dzia³ki warto zapoznaæ siê z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), który jasno okre¶la warunki dotycz±ce procesu budowy domu na wyznaczonym terenie. Jak do przepisów ma siê wzniesienie dodatkowego budynku na dzia³ce budowlanej?
Budynek gospodarczy – zwiêkszenie powierzchni u¿ytkowej
Na etapie projektowania w³asnego domu czêsto spotykamy siê z nie lada dylematem, jakim jest planowanie przestrzeni u¿ytkowej. Czasem jednak po kilku latach od wzniesienia g³ównego budynku na dzia³ce okazuje siê, ¿e brakuje nam wolnej przestrzeni do przechowywania kolejnego samochodu czy sprzêtu niezbêdnego do pielêgnacji zieleni w ogrodzie. W takim przypadku najbardziej optymalnym rozwi±zaniem wydaje siê budynek gospodarczy, który mo¿e spe³niaæ wiele innych funkcji ni¿ tylko gara¿u czy sk³adziku. Projekty budynków gospodarczych pozwalaj± przystosowaæ je do naszych potrzeb – niezale¿nie od tego, czy planujemy otworzyæ przydomowy warsztat stolarski czy zyskaæ miejsce do przechowywania mebli ogrodowych.
Budynek gospodarczy – strefa rekreacyjna
Nadej¶cie ciep³ych i s³onecznych dni zwiastuje nie tylko wiosnê, ale równie¿ otwarcie sezonu grillowego. Jest to ju¿ swego rodzaju tradycja, która coraz czê¶ciej jest nierozerwalnym elementem integracji rodzinnej czy spotkañ w gronie znajomych. Dlatego te¿ warto pomy¶leæ nad odpowiednim zagospodarowaniem przestrzeni w naszym ogrodzie z wykorzystaniem dodatkowego budynku gospodarczego z wydzielon± przestrzeni± rekreacyjn± w postaci stylowej altany. Wzbogacona o palenisko czy murowany grill ¶wietnie wkomponuje siê w ogrodow± przestrzeñ, a dodatkowo zapewni idealne miejsce do wypoczynku nawet w deszczowe dni.
Budynek gospodarczy a plan zagospodarowania terenu
Dzia³ka budowlana wykupiona na w³asno¶æ nie oznacza, ¿e mamy ca³kowit± swobodê w jej u¿ytkowaniu. Niemal ka¿da gmina posiada w³asny plan zagospodarowania przestrzennego zawieraj±cy wytyczne co do charakteru budynków, które maj± racjê buty na danym terenie. W planach zagospodarowania czêsto znajduj± siê nawet informacje na temat dozwolonego koloru elewacji czy rodzaj materia³ów budowlanych. Nie inaczej jest w przypadku budynku gospodarczego – musi byæ on zgodny z postanowieniami MPZP.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy