Kategorie:
Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | ZabytkiPiękno w ekologicznym stylu - poznaj sposoby na stylową aranżację salonu w filozofii no waste
Wyrzucanie wielu rzeczy nie tylko żywności, ale również mebli, dodatków czy ubrań, które niekoniecznie są zużyte, ale po prostu nam się opatrzyły jest domeną współczesnych czasów. Coraz więcej osób zaczyna jednak dostrzegać potrzebę zadbania o środowisko i nie przyczyniania się do czynienia z Ziemi prawdziwego wysypiska śmieci, szkodliwego dla wszystkich organizmów żywych. Trend „no waste” przeniósł się także do wnętrz naszych mieszkań, wszak mają one być zwierciadłem naszej osobowości, a jeśli chcemy być eko, to ekologiczne muszą być także nasze „cztery ściany”. W dzisiejszym poradniku dowiesz się jak zaaranżować salon według filozofii „Nie dla marnotrawstwa”.
Drugie życie starych mebli, czyli nie kupujemy nowych, a przerabiamy stare
Oczywiście do naszego salonu nie wybieramy mebli ze sklepu meblowego, a ze strychu, bądź przerabiamy stare, które nam się już opatrzyły. Czasami wystarczy wymienić starą tapicerkę na nową. Tak niewiele, a tak wielki może być efekt. Meble można oddać do tapicera labo zająć się pracą samodzielnie. Na pewno nieźle może nam pójść w przypadku foteli czy puf, jednak z sofami czy narożnikami na pewno jest trudniej i tu przyda się pomoc fachowca. Obecnie do wyboru jest tak wiele tapicerek, że po wymianie tej starej i zużytej możesz nie poznać swoich mebli wypoczynkowych. Jeśli meble skórzane są zużyte to można użyć specjalnych preparatów do konserwacji skóry, a także wybrać narzuty dzięki którym skóra po odświeżeniu nie będzie się przecierać ani płowieć pod wpływem promieniowania UV. Nie tylko meble wypoczynkowe można odświeżyć. To samo dotyczy meblościanek. Czasami wystarczy odświeżyć krawędzie przyklejając nową okleinę czy wymienić uchwyty na nowe. Jeśli w meblach znajdują się szklane półki, to według nowych trendów można je podświetlić oświetleniem led, które jest energooszczędne, zatem także bardziej przyjazne dla środowiska. Być może na strychu swojego domu czy domu twoich rodziców czy teściów albo przyjaciół znajdą się stare, zużyte meble, których szkoda było wyrzucić ale jednak tylko zbierają kurz. Meble kilkudziesięcioletnie to już vintage i taki model może stanowić doskonały dodatek do salonu w eklektycznym stylu. Można w nim postawić np. stary fotel bujany, kredens, witrynę albo komodę. Takie elementy można odświeżyć albo jeszcze bardziej postarzeć, wszak styl schabby chic jest ciągle w modzie.
Wykończenie podłogi trwałe na lata – nie tylko drewno
Zaczęliśmy od mebli, ale warto także zastanowić się nad elementami wykończeniowymi, które wpiszą się w filozofię „no waste”. Na pewno podłogi drewniane są ponadczasowe i długowieczne. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością impregnacji czy też cyklinowania. Jeśli preferujesz rysunek drewna, to możesz postawić również na imitację i wcale nie mamy na myśli paneli, a płytki drewnopodobne. Mogą one imitować zarówno drewno dębowe, sosnowe, bukowe, orzechowe, jak i egzotyczne. Ceramiczne płytki nie są wszak przeznaczone jedynie do łazienek i coraz częściej wybiera się je do salonów. Dzięki temu wnętrze mieszkania przypomina elegancki apartamentowiec. Drewnopodobne płytki od klink.pl są niezwykle reprezentacyjne i możesz zdecydować się na modele z połyskującym, matowym, bądź półmatowym wykończeniem. Może być zatem zarówno elegancko, jak i praktycznie, a do tego bezpiecznie. Płytki półmatowe i matowe są dodatkowo antypoślizgowe. Gres jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także ścieranie. Polecany jest nawet do tych przestrzeni, gdzie mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu. Na pewno będzie to wykończenie, którego nie będzie trzeba wymieniać nawet po kilkunastu latach.
Na ściany materiały naturalne, które nie niszczą natury
Nasze rozważania powinniśmy rozpocząć od ścian, wszak to one pierwsze idą zawsze „na tapetę”. Jednak tym razem na tapety nie postawimy i wybierzemy inne rozwiązanie, bliższe naturze, a przede wszystkim nie powodujące degradacji środowiska. Tutaj pewnie pojawia się zagwozdka, czy taki materiał w ogóle istnieje, wszak zawsze w każdej produkcji są jakieś odpady. Otóż nie, gdyż można wybrać panele korkowe. Powstają one z kory drzew, które do tego celu nie są wycinane. Kora dla drzew, jest jak naskórek dla nas, choć może nie jest to zbyt fortunne określenie, bo po takim zabiegu drzewo nie będzie miało blizn, a kora po prostu się odrodzi. Panele korkowe są bardzo trwałe, odporne na wilgoć i mogą występować w wielu kolorach, uzyskiwanych bez dodatku szkodliwych chemicznych substancji.
Zrób to sam, czyli stół lub ławostół z zużytych paneli
Zatem na naszych ścianach w salonie będą panele korkowe, a wnętrze wypełnią odnowione meble. Jeśli zostanie trochę miejsca, to można również postawić w salonie stół, ale nie byle jaki, a wykonany samodzielnie. Nie potrzeba tu własnego warsztatu stolarskiego czy kolejnych wyciętych lasów, bo wykorzystujemy materiały z recyklingu. Panele przemysłowe świetnie sprawdzają się do budowy prostych mebli. Można z nich wykonać zarówno blat, jak i nogi stołu. Można także wykonać ławostół, łącząc po prostu poszczególne panele nałożone jeden na drugi. Proste, a jakże ekologiczne! Twój salon może być wykonany zgodnie z filozofią „no waste”. Zamiast kupować dodatki możesz wykonać je samodzielnie, np. ze szklanych opakowań, kamyków czy piasku. Kieliszki mogą sprawdzić się jako świeczniki, podobnie jak szerokie szklanki. W Twoim domu nic się nie zmarnuje!
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy