Kategorie:
Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | KlinkierOkno zdekompletowane
Je¶li jeszcze nie przysz³o nam podejmowaæ decyzji o zakupie nowych okien, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile zmieni³o siê w ostatnich latach na rynku. Okno nie jest ju¿ tylko oprawion± w ramê szyb±. Wizyta w sklepie lub u dystrybutora wi±¿e siê z konieczno¶ci± podjêcia przynajmniej kilku decyzji, z których ka¿da wp³ynie nie tylko na cenê produktu, ale przede wszystkim na to, jak± ostatecznie stolark± bêdziemy dysponowaæ.
Ró¿ne szyby
Zgodnie z obowi±zuj±ca na rynku tendencj±, sprzedawca zapyta nas z pewno¶ci± o to, czy zale¿y nam na oknie energooszczêdnym. Je¶li tak to czeka nas pierwsza decyzja - okna wyposa¿one s± obecnie w pakiety szybowe sk³adaj±ce siê z dwóch, a coraz czê¶ciej trzech tafli szk³a.
- Najlepsze, bo dwukrotnie lepsze parametry cieplne gwarantuje wk³ad trzyszybowy. Jest on tylko nieznacznie dro¿szy, dlatego cieszy siê coraz wiêksz± popularno¶ci± klientów - podpowiada Artur G³uszcz z firmy MS wiêcej ni¿ OKNA, producenta okien TYTANOWYCHtermo.
Na tym jednak nie koniec mo¿liwo¶ci. I tak: szyba mo¿e byæ d¼wiêkoch³onna, odporna na w³amania, a nawet przeciws³oneczna. I to my decydujemy o wyborze ostatecznego rozwi±zania.
Szprosy i listwy ozdobne
Jednym ze sposobów sprawiaj±cym, ¿e okna nabieraj±
bardziej stylowego i klasycznego designu s± szprosy. W tym wypadku mamy dwie opcje. Szprosy mog± zostaæ naklejone bezpo¶rednio na szybie, albo te¿ umieszczone w przestrzeni miêdzyszybowej. Jest to rozwi±zanie bardziej praktyczne, poniewa¿ u³atwia mycie okien. W jednym i w drugim wypadku podzia³ szprosów wykonuje siê na indywidualne zamówienie klientów. W przypadku zabytkowych kamienic ciekawym rozwi±zaniem s± równie¿ listwy ozdobne, pozwalaj±cych od¶wie¿yæ wygl±d stolarki i skomponowaæ j± z fasad± budynku.Klamki i okucia
Dobre okucia przede wszystkim podwy¿szaj± komfort u¿ytkowania okien i pozwalaj± ³atwo je otwieraæ i zamykaæ. Standardowym rozwi±zaniem s± okucia z zaczepami rolkowymi. Choæ bardzo dobrze uszczelniaj± okno, to niestety nie s± najlepszym zabezpieczeniem przed w³amaniem. Dlatego producent mo¿e zaproponowaæ nam okucia antyw³amaniowe z ryglami grzybkowymi i specjalnymi zaczepami przeciwwywa¿eniowymi.
- Niezwykle praktycznym rozwi±zaniem jest specjalny hamulec okienny sterowany klamk±, dziêki któremu mo¿emy zatrzymaæ otwarte okno w dowolnej pozycji, a tak¿e wielostopniowy system uchy³u okna, dziêki któremu skrzyd³o po uchyleniu pozostanie zawsze w wybranej przez nas pozycji - dodaje G³uszcz.
Je¶li mamy ju¿ okucia, pozostaje jeszcze wybraæ klamkê. Mo¿e to byæ model standardowy, dopasowany kolorystycznie do ramy, klamka z kluczykiem lub specjalnym przyciskiem. Coraz czê¶ciej w oknach montuje siê bezpieczne klamki np. Hoppe Secustic. W ich wypadku jedynym sposobem poruszenia okuæ, jest przekrêcenie klamki, a je¶li z³odziej spróbuje podwa¿yæ okucia z zewn±trz, specjalny system zapadek w klamce to uniemo¿liwi.
NawiewnikiNiemal wszystkie polskie domy i budynki wielorodzinne posiadaj± wentylacjê grawitacyjn±. Zamontowane w pionach wentylacyjnych kratki pozwalaj± skutecznie odprowadzaæ zu¿yte powietrze z domu, ale taki system nie posiada w³asnego nawiewu ¶wie¿ego powietrza z zewn±trz. Kiedy¶ tak± rolê pe³ni³y niezbyt szczelne okna. Te produkowane teraz s± bardzo szczelne, co z jednej strony jest oczywi¶cie zalet±, poniewa¿ ogranicza to straty energii, a z drugiej wad±, poniewa¿ uniemo¿liwia prawid³ow± wentylacjê. Z uwagi na to, warto pomy¶leæ o mikrowentylatorach, które umieszcza siê w przestrzeni okuciowej. Innym rozwi±zaniem s± nawiewniki montowane w górnej czê¶ci okna. Mo¿emy z nich spokojnie zrezygnowaæ, je¶li w naszym domu zainstalowano wentylacjê mechaniczn± posiadaj±c± w³asny system nawiewu i wywiewu powietrza.
Odrobina elektroniki
Od sprzedawcy mo¿emy us³yszeæ te¿ o tzw. kontaktronach. To niewielkie czujniki instalacji alarmowej, które montuje siê po wewnêtrznej stronie ramy i skrzyd³a. Przy zamkniêtym oknie s± wiêc zupe³nie niewidoczne. Je¶li niepowo³ana osoba, zdecyduje siê dostaæ do naszego domu, uruchomiony zostanie system alarmowy, z którym s± skorelowane. W przeciwieñstwie do czujników ruchu montowanych wewn±trz domu, kontaktrony reaguj± zanim kto¶ dostanie siê do ¶rodka budynku.
Poza tym przy wyj¶ciu z domu wystarczy rzut oka na panel sterowania systemem alarmowym, aby dowiedzieæ siê, które okna zostawili¶my nieopatrznie otwarte.
Moskitiery i roletyJe¶li zastanawiamy siê nad zwiêkszeniem bezpieczeñstwa naszego domu, to jednym z rozwi±zañ, które przychodzi nam do g³owy, s± rolety zewnêtrzne. Ich funkcja nie ogranicza siê jednak tylko do tego - zapewniaj± tak¿e ochronê przed nadmiernych ha³asem dobiegaj±cym z zewn±trz i ograniczaj± straty ciep³a z budynku. Poza tym, stanowi± skuteczn± ochronê przed niepo¿±danymi w niektórych sytuacjach promieniami s³onecznymi. Bardzo czêsto montowane s± wiêc w sypialniach, w których okna skierowane s± na wschód.
Ciekawym okiennym gad¿etem, choæ o zdecydowanie innej funkcji s± moskitiery, czyli siatki chroni±ce nas przed owadami. Znakomicie sprawdzaj± siê m.in. w pokojach dla dzieci - dziêki nim, mo¿emy latem spokojnie otworzyæ okno na noc i nie baæ siê, ¿e nasze pociechy zostan± pogryzione przez komary. Moskitiery warto za³o¿yæ tylko w tych skrzyd³ach okiennych, które na co dzieñ wykorzystujemy do wietrzenia w domu. W pozosta³ych s± niepotrzebne, dlatego nie ma sensu nara¿aæ siê na zbêdne koszty. W jednym oknie mo¿emy za³o¿yæ jednocze¶nie i roletê, i moskitierê.
Mo¿na ¶mia³o powiedzieæ, ¿e wspó³czesne okno przesta³o byæ ju¿ gotowym i powtarzalnym produktem. Mo¿emy decydowaæ o jego kolorze, materiale z którego zostanie wykonane, ale tak¿e kszta³cie, poziomie bezpieczeñstwa oraz wielu akcesoriach, dodatkach czy ulepszeniach. Oferta producentów jest naprawdê ogromna i bardzo ró¿norodna. Warto z niej m±drze korzystaæ.
autor: opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: MS wiêcej ni¿ Okna
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy