Kategorie:
Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | KlinkierOkno na wymiar bez reklamacji
Piêkne, niestandardowe okna drewniane s± ozdob± budynku, sposobem na wyró¿nienie go spo¶ród podobnej zabudowy i pomys³em na ciekaw± aran¿acjê wnêtrza. Dlatego coraz wiêcej osób decyduje siê na zakup stolarki wykonanej na indywidualne zamówienie, czêsto wed³ug w³asnego projektu. O tym jak unikn±æ najpopularniejszych b³êdów podczas zakupu nietypowej stolarki, aby cieszyæ siê z u¿ytkowania okien przez wiele lat, opowiada S³awomir Dubiela, Kierownik Dzia³u Handlowego w firmie MS wiêcej ni¿ OKNA.
- Czasy, gdy mogli¶my kupiæ okna jedynie w okre¶lonym wymiarze dawno siê skoñczy³y. Jakie teraz mamy mo¿liwo¶ci w zakresie wyboru niestandardowej stolarki?
S³awomir Dubiela: Przy zakupie okien na indywidualne zamówienie mamy pe³n± swobodê wyboru kszta³tu: od prostych form geometrycznych typu ko³a, trapezy, trójk±ty, po konstrukcje zwieñczone ³ukiem czy fantazyjn± fal±. W stolarce drewnianej czêsto stosuje siê estetyczne podzia³y za pomoc± szprosów, zdobi siê j± frezami czy wyposa¿a w ornamentowane szyby - tutaj tak¿e mamy szerokie mo¿liwo¶ci aran¿acji. Na ograniczenia mo¿emy jednak trafiæ przy ustalaniu wymiarów okna. Wynikaj± one jednak nie tyle z mo¿liwo¶ci technologicznych, co z funkcjonalno¶ci. Obecnie, dysponuj±c nowoczesnym parkiem maszynowym, jeste¶my w stanie wykonaæ okna niemal dowolnych kszta³tów i wymiarów. Drewno jest pod tym wzglêdem bardzo plastycznym materia³em, pozwalaj±cym tworzyæ nawet bardziej skomplikowane projekty ni¿ w przypadku okien PVC. Zasadnicz± kwesti± jest jednak wygoda u¿ytkowania takiego okna i to ona, w przypadku indywidualnych projektów proponowanych przez klientów lub ich architektów, czêsto stanowi ograniczenie.
- Jak wiêc unikn±æ b³êdów przy projektowaniu indywidualnej stolarki? Sk±d mo¿emy czerpaæ informacje na temat optymalnych wymiarów okna czy w³a¶ciwych rozwi±zañ?
S. D.: Podstaw± jest zawsze udzielanie pe³nych informacji sprzedawcy odno¶nie naszych oczekiwañ oraz zastosowania okna. Ka¿dy indywidualny projekt jest konsultowany pod k±tem technicznym i w razie jakich¶ nieprawid³owo¶ci klient otrzymuje informacjê, jakie zmiany warto zastosowaæ, aby okno dobrze funkcjonowa³o. Producenci stolarki pos³uguj± siê tabelami zakresów wymiarowych, które ustalane s± przez producentów okuæ. Okre¶laj± one maksymalne rozmiary okna, dla których okucia bêd± w³a¶ciwie funkcjonowaæ. Dlatego powy¿ej pewnych warto¶ci producent nie mo¿e przyznaæ gwarancji na to, ¿e okno bêdzie siê swobodnie zamyka³o i otwiera³o. Pomimo ostrze¿eñ, zdarza siê jednak, ¿e klient oczarowany wizj± architekta, decyduje siê na zakup okna bez wprowadzenia sugerowanych zmian. Jednak z perspektywy czasu, okazuje siê, ¿e by³ to b³±d. Takie okno, z powodu swojego wymiaru, zamiast p³ynnie i ³atwo pracowaæ, ciê¿ko siê zamyka. Wymaga bardziej skomplikowanej regulacji, mo¿e nawet staæ siê mniej szczelne.
- Co w takim wypadku mo¿na zrobiæ? Czy to oznacza, ¿e powinno siê w ogóle zrezygnowaæ z takich pomys³ów?
S.D.: Nie, za to warto szukaæ kompromisów. Wspólnie z doradc± handlowym i architektem przeanalizujmy nasze potrzeby. Je¶li zale¿y nam na du¿ych przeszkleniach, wcale nie musimy nanosiæ poprawek w projekcie. Mo¿na wstawiæ piêkne okno o znacznych wymiarach, które wpuszcza dzienne ¶wiat³o, ale wtedy trzeba z czego¶ zrezygnowaæ, na przyk³ad z otwierania go. Je¶li nie jest to mo¿liwe, lepiej gdy podzieli siê je na po³owê, jednocze¶nie stosuj±c funkcjê s³upka ruchomego. Wzmocni on konstrukcjê, a jedocze¶nie pozwoli na otworzenie dwóch skrzyde³ jednocze¶nie. Wtedy jest i ³adnie i praktycznie.
- Jakie niestandardowe rozwi±zania w stolarce okiennej móg³by wiêc Pan poleciæ?
S.D.: Na rynku istnieje wiele ciekawych propozycji, które wzbogacaj± funkcjonalno¶æ okien. Przyk³adowo, je¶li zale¿y nam na bardzo du¿ych drzwiach balkonowych, one wcale nie musz± siê otwieraæ w sposób tradycyjny, ale mog± byæ na przyk³ad przesuwne. Tego typu rozwi±zanie, ale ju¿ o l¿ejszej konstrukcji, jest równie¿ praktyczne w kuchni. Je¶li okno znajduje siê na przeciwko zlewu, okucia przesuwne umo¿liwiaj± swobodne otwieranie skrzyd³a tak, aby nie kolidowa³o z bateri±. W takim przypadku poleca³bym tak¿e okno obrotowe, wykonane w systemie skandynawskim. W odró¿nieniu od typowych zawiasów, w których okno pracuje wokó³ w³asnej osi, w naszym systemie ca³a operacja otwierana odbywa siê na zewn±trz. Je¶li skrzyd³o okna mog³oby kolidowaæ z meblami znajduj±cymi siê w pomieszczeniu lub z innych wzglêdów chcieliby¶my zdecydowaæ siê na okno otwierane na zewn±trz, sprytnym rozwi±zaniem s± specjalne no¿ycowe zawiasy. Ich garnitur okuæ przesuwa plecy skrzyd³a do osi okna, umo¿liwiaj±c nam bez problemu na przyk³ad umycie szyby. Nie s± to jednak rozwi±zania typowe dla polskiego rynku, dlatego znajdziemy je w ofercie nielicznych firm. W przypadku MS wiêcej ni¿ OKNA w zasadzie 90% produkcji okien drewnianych przypada na eksport. To sprawia, ¿e doskonale znamy ró¿norodne rynki: skandynawski, holenderski, brytyjski, które s± od siebie naprawdê ró¿ne. Dziêki szerokiej i ró¿norodnej ofercie, mamy mo¿liwo¶æ dostosowania rozwi±zañ technicznych do potrzeb klienta.
- O czym powinni¶my poinformowaæ sprzedawcê przed wyborem stolarki, aby by³a jednocze¶nie i efektowna i u¿yteczna?
S.D.: Nale¿y opowiedzieæ, jakie jest przeznaczenie okna, w jakim pomieszczeniu chcemy je zamontowaæ, czy niezbêdne jest otwieranie go i czy zale¿y nam na funkcji przewietrzania. Decyduj±c o wyborze stolarki, nie powinno siê kierowaæ jedynie estetyk±. Okno musi byæ przede wszystkim funkcjonalne, wygodne w u¿ytkowaniu oraz spe³niaæ odpowiednie parametry. W czasach, gdy energia jest bardzo droga powinni¶my pamiêtaæ zw³aszcza o rozwi±zaniach energooszczêdnych: o pogrubionych profilach, o wk³adach trzyszybowych i ciep³ych ramkach.
- Dziêkujê za rozmowê!
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze: