Szukaj w serwisie

Kategorie:

Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | Klinkier

Tutaj jeste¶: Budowa i remont / Okna i parapety

Okna zamontowane na lata

kategoria: Okna i parapety

Nawet najbardziej solidne i trwa³e okna z PVC mo¿emy zepsuæ, je¶li nie zadbamy o ich poprawny monta¿. Na co zatem zwróciæ szczególn± uwagê w trakcie pracy?

Generalnie monta¿ okna polega na przymocowaniu go do ¶ciany i w³a¶ciwym uszczelnieniu. Wszystkie czynno¶ci powinni¶my jednak powierzyæ sprawdzonej ekipie – najlepiej takiej, która zosta³a przeszkolona przez producenta okien, które w³a¶nie zakupili¶my.
 - Niew³a¶ciwy, niedok³adny monta¿ wp³ywa praktycznie na wszystkie parametry u¿ytkowe stolarki. Ewentualne b³êdy, bêd±ce czêsto skutkiem wykonywania prac na w³asn± rêkê, mog± prowadziæ do odkszta³ceñ, a nawet pêkniêæ profili. W efekcie bêdziemy mieli problem z ich ³atwym i szczelnym zamykaniem. Z kolei brak w³a¶ciwego uszczelnienia jest przyczyn± przewiewów, powstawania mostków termicznych, a tak¿e zawilgocenia ¶cian i rozwoju grzybów oraz ple¶ni. Aby unikn±æ podobnych problemów powinni¶my pamiêtaæ zarówno o precyzji wykonania poszczególnych czynno¶ci, ale te¿ zachowaniu odpowiedniej kolejno¶ci.

Osadzenie okna

Zanim przyst±pimy do ustawienia okna, a w³a¶ciwie o¶cie¿nicy w otworze okiennym, powinni¶my dok³adnie oczy¶ciæ mur a w razie potrzeby pokryæ go podk³adem gruntuj±cym. Nastêpnie, do o¶cie¿nicy przykrêcamy listwê parapetow±, która u³atwia zamocowanie parapetów zewnêtrznych i wewnêtrznych i umieszczamy j± w otworze okiennym.
Ramê nale¿y dok³adnie wypoziomowaæ, zarówno w pionie jak i w poziomie oraz porównaæ jej przek±tne stabilizuj±c j± przy pomocy klinów. Dziêki temu bêdziemy mieli pewno¶æ, ¿e ma ona w rzeczywisto¶ci k±ty proste. Okno do ¶ciany przytwierdza siê przy pomocy kotew (elementów monta¿owych w postaci pasków blachy, przykrêcanych dwoma ¶rubami) lub dybli (du¿ych ¶rub przechodz±cych bezpo¶rednio przez o¶cie¿nicê). 

Bardzo wa¿nym elementem jest dopasowanie okna do wielko¶ci otworu &ndash. Miêdzy nim, a ¶cian± musz± byæ bowiem zachowane szczeliny pozwalaj±ce pracowaæ konstrukcji w trakcie zmian temperatury i wilgoci. Ich szeroko¶æ zale¿y od koloru profilu i wielko¶ci okna. Nale¿y pamiêtaæ, aby od zewnêtrznej strony okno uszczelniæ materia³ami o w³a¶ciwo¶ciach paroprzepuszczalnych, czyli np. ta¶m± rozprê¿n± lub foli±.

Uszczelnienie
Po zamocowaniu okna przestrzenie pomiêdzy ¶cian±, a o¶cie¿nic± musimy wype³niæ poliuretanow± piank± monta¿ow±. Utwardza siê ona pod wp³ywem wilgoci, dlatego zaleca siê wcze¶niej zwil¿yæ mur wod± - na przyk³ad za pomoc± spryskiwacza. Gdy zastygnie, odcinamy jej nadmiar, wyjmujemy wcze¶niej w³o¿one kliny, a luki wype³niamy ponownie piank±. W celu ustabilizowania okna w p³aszczy¼nie muru pozostawiamy jednak na sta³e te kliny, na których okno stoi oraz boczne znajduj±ce siê w jego górnej czê¶ci na wysoko¶ci zawiasów.

Co wa¿ne, pianka monta¿owa - wbrew swojej nazwie stanowi tylko izolacjê termiczn±. Nie s³u¿y wiêc do mocowania okna – funkcjê tê pe³ni± kotwy lub dyble. Poza tym na skutek d³ugotrwa³ego dzia³ania wilgoci mo¿e siê ona wykruszaæ. Dlatego od strony pomieszczenia po³±czenie okno – mur nale¿y zabezpieczyæ materia³ami o w³a¶ciwo¶ciach paroszczelnych - foli± lub silikonem.

Wykoñczenie

Po zakoñczeniu tego etapu mo¿emy przyst±piæ do prac wykoñczeniowych, tynkowania i malowania. Miejsce styku okna ze ¶cian± mo¿emy od wewn±trz zakryæ tak¿e p³yt± gipsowo-kartonow± lub listwami maskuj±cymi. Dopiero na koniec zak³adamy skrzyd³a, regulujemy okucia i sprawdzamy czy okno funkcjonuje poprawnie, a nastêpnie usuwamy foliê ochronn±. Potem czeka nas ju¿ tylko sprz±tanie.

Choæ wydawaæ by siê mog³o, ¿e z instalacj± okien mo¿emy sobie poradziæ samodzielnie, to jednak najrozs±dniej zaufaæ do¶wiadczonej, znaj±cej dany produkt ekipie monta¿owej. Tylko wówczas bêdziemy mieli pewno¶æ, ¿e nasze okna bêd± poprawnie funkcjonowa³y przez ca³y okres eksploatacji. Nie przez przypadek czo³owi producenci stolarki przeprowadzaj± bowiem cykliczne szkolenia monta¿ystów w specjalnie przygotowanych do tego celu pomieszczeniach.

Kilka podstawowych b³êdów monta¿owych

1.Zastosowanie zbyt ma³ej liczby kotew/dybli lub ich niew³a¶ciwy rozstaw. Obni¿a to stabilno¶æ konstrukcji i mo¿e byæ przyczyn± deformacji o¶cie¿nicy b±d¼ rozszczelnienia okna.
2.Niedopasowanie okna do wielko¶ci otworu okiennego. Zbyt du¿e okno uniemo¿liwia pozostawienie w³a¶ciwych luzów dylatacyjnych. Mo¿e to doprowadziæ do deformacji okna. Poza tym utrudnia aplikacjê pianki poliuretanowej, co mo¿e byæ przyczyn± powstania nieszczelno¶ci. Z kolei zbyt ma³e okno utrudnia prawid³owe zamocowanie mechaniczne (du¿a odleg³o¶æ o¶cie¿nicy od muru). Rodzi te¿ konieczno¶æ zastosowania bardzo grubej warstwy pianki (co nie jest korzystne), a tak¿e utrudnia obróbkê murarsk± takiej spoiny.
3.Niedok³adne uszczelnienie, zbyt ma³a ilo¶æ pianki izolacyjnej mo¿e doprowadziæ do powstania mostków termicznych powoduj±cych straty ciep³a. Z kolei brak izolacji paroszczelnej od strony pomieszczenia i paroprzepuszczalnej od zewn±trz powoduje zawilgocenie muru wokó³ okna. A to w konsekwencji prowadzi do rozwoju ple¶ni i grzybów.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach