Ogrzej dom kominkiem
Jesieñ to pora, kiedy najchêtniej siedzieliby¶my w domowym zaciszu, ukryci przed wiatrem i deszczem. W takich chwilach my¶limy o kominku, który daje nie tylko ciep³o, ale jest tak¿e niezwyk³ym elementem dekoracyjnym. Ogrzewanie kominkowe staje siê coraz bardziej popularne, sprawd¼my dlaczego.
W wielu projektach architektonicznych kominek jest ju¿ uwzglêdniony. Jednak jego instalacja jest mo¿liwa równie¿ w mieszkaniach i starych kamienicach, wystarczy odpowiednio dopasowaæ przewody kominowe.
Tradycyjnie, czyli kominek otwarty
Tradycyjny kominek, czyli taki z otwartym paleniskiem, na którym p³onie ogieñ, stwarza niepowtarzalny klimat. Mo¿na swobodnie przegarniaæ palenisko i uzupe³niaæ opa³. To rozwi±zanie dalej ma rzesze zwolenników, mimo ¿e ten typ kominka jest du¿o mniej funkcjonalny ni¿ palenisko zamkniête.
- Odradza³bym samodzieln± budowê kominka, poniewa¿ to nie lada przedsiêwziêcie. Tylko fachowcy, dysponuj±cy wiedz± i praktyk±, postawi± nam kominek, który solidnie grzeje, nie dymi i co najwa¿niejsze nie stanowi zagro¿enia po¿arowego. Najlepiej uwzglêdniæ go ju¿ na etapie powstawania projektu domu - radzi Marcin Stefañski, menad¿er projektu ES Polska.
System Dystrybucji Gor±cego Powietrza - DGP
Decyduj±c siê na ogrzewanie kominkowe, do wyboru mamy dwa rozwi±zania. Pierwszym z nich jest system tzw. Dystrybucji Gor±cego Powietrza (DGP).
Jego dzia³anie jest bardzo proste i przebiega w trzech etapach. Najpierw ogieñ w kominku rozgrzewa wk³ad kominkowy, nastêpnie ciep³o przedostaje siê do powietrza, by potem rozprowadziæ je po ca³ym budynku.
- Do zalet systemu mo¿emy zaliczyæ z pewno¶ci± to, ¿e jego eksploatacja jest tania. Kominek wyposa¿ony w system DGP praktycznie uniezale¿nia nas od zewnêtrznych dostawców energii - w przypadku awarii sieci gazowej lub elektrycznej, nie jeste¶my skazani na spadek temperatury. Wystarczy rozpaliæ ogieñ, a wzrost temperatury odczujemy w ci±gu kilku minut. Minusem natomiast jest to, ¿e wyga¶niêcie p³omienia mo¿e spowodowaæ nawet kilkunastogodzinna nieobecno¶æ domowników, a kilkudniowa mo¿e powa¿nie wych³odziæ dom. Utrudnieniem jest brak mo¿liwo¶ci automatycznej i dok³adnej regulacji temperatury w pomieszczeniach. Ciep³o mo¿emy jedynie kontrolowaæ za pomoc± intensywno¶ci palenia - mówi Marcin Stefañski.
Kominek z p³aszczem wodnym
Kominek z p³aszczem wodnym to nie sam wk³ad, ale skomplikowana instalacja, która wymaga wielu regulacji i zabezpieczeñ. Z uwagi na bezpieczeñstwo domowników jej wykonanie nale¿y powierzyæ wykwalifikowanemu specjali¶cie. Kominek z p³aszczem wodnym wspó³pracuje z instalacj± centralnego ogrzewania.
- W celu zachowania norm bezpieczeñstwa taki system mo¿e pracowaæ tylko w instalacjach grzewczych systemu otwartego. W odró¿nieniu od zwyk³ego wk³adu kominkowego, w tym wypadku spaliny nie ogrzewaj± powietrza, lecz wodê. Wprawdzie to rozwi±zanie jest dro¿sze, ale daje mo¿liwo¶æ ogrzania zarówno pomieszczeñ, jak i wody - twierdzi Marcin Stefañski.
Decyduj±ce parametry
Podejmuj±c decyzjê o postawieniu kominka, musimy zastanowiæ siê do jakich celów ma nam s³u¿yæ. Je¿eli ma spe³niaæ g³ównie funkcje grzewcze, a nie tylko dekoracyjne, przyjrzyjmy siê uwa¿nie parametrom technicznym i u¿ytkowym.
Jedn± z istotnych zalet jest sprawno¶æ, powinna wynosiæ minimum 70% podczas normalnej pracy. Dziêki temu mo¿emy te 70% energii, wytworzonej w procesie spalania, odzyskaæ w postaci ciep³a. Kolejne wa¿ne cechy, które nale¿y wzi±æ pod uwagê to: moc nominalna, zu¿ycie drzewa podczas palenia, czas pracy oraz ¶rednia temperatura spalin.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy