Kategorie:
Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | ZabytkiOczyszczalnie przydomowe - co warto o nich wiedzieć?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie, które cieszy się zainteresowaniem zwłaszcza na terenach wiejskich. To właśnie w tych obszarach gospodarstwa domowe nie zawsze mają dostęp do systemu kanalizacyjnego. Co warto na ich temat wiedzieć? Wyjaśniamy.
Kiedy warto wybrać oczyszczalnie przydomowe?
Oczyszczalnie przydomowe w Górze Kalwarii to rozwiązanie dla osób, które chcą zainwestować w nowoczesny i ekologiczny system utylizacji ścieków. Jest to doskonała alternatywa dla klasycznych szamb, a więc zbiorników bezodpływowych. Mimo tego, że koszt inwestycji jest dość duży to jednak w dłuższej perspektywie czasu pozwala na znaczne oszczędności.
Jeśli na działce znajduje się wystarczająca ilość miejsca to warto w takim przypadku rozważyć budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Mniej nieprzyjemnych zapachów oraz praktycznie brak potrzeb związanych z zabiegami konserwacyjnymi to istotne argumenty przemawiające za tym wyborem. Jest ona także wielokrotnie tańsza w eksploatacji niż klasyczne szambo.
Jak działają oczyszczalnie przydomowe?
Zasada działania wszystkich przydomowych oczyszczalni ścieków jest praktycznie taka sama i dzieli się na co najmniej dwa etapy. W pierwszym następuje beztlenowy rozkład związków chemicznych. Natomiast w drugim etapie biorą udział bakterie tlenowe, które kontynuują proces oczyszczania ścieków. Aby zwiększyć wydajność stosuje się także urządzenia napowietrzające.
Po zakończeniu całego procesu oczyszczania ścieków powstaje woda, która może być wykorzystana do celów ogrodowych, na przykład do podlewania roślin. Należy w takim przypadku zaopatrzyć się w dodatkowy filtr zatrzymujący resztki drobnych zanieczyszczeń. Można wodę także odprowadzać bezpośrednio do gruntu.
Warto wiedzieć, że co pewien czas może być konieczne uzupełnianie kultur bakterii w przydomowej oczyszczalni. Do tego celu wykorzystuje się specjalne substancje zwane biopreparatami, które wlewa się bezpośrednio do systemu kanalizacyjnego w domu. Mogą występować w postaci żelu lub skondensowanych tabletek.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy