Szukaj w serwisie

Kategorie:

Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | Klinkier

Ocieplenie poddasza

Ocieplenie poddasza
[fot.: Rockwool]

Wiêkszo¶æ inwestorów buduj±cych dom wie, jak wa¿na jest odpowiednia izolacja termiczna ¶cian. Tymczasem równie du¿e znaczenie ma prawid³owe ocieplenie dachu i poddasza, przez które mo¿e uciekaæ od 10 a¿ do 25 procent cennego ciep³a. Maj±c wiêc w pamiêci minion±, d³ug± i mro¼n± zimê, warto ju¿ zawczasu pomy¶leæ o ich skutecznej izolacji, by w tym roku snu z powiek nie spêdza³y nam troski o wysokie rachunkami za ogrzewanie.

Poddasza u¿ytkowe s± szczególnie nara¿one na wszelkie niedoskona³o¶ci i b³êdy w sztuce budowlanej. Wystarczy na przyk³ad u¿ycie niepoprawnego uk³adu warstw izolacyjnych, nieci±g³o¶æ materia³u ociepleniowego czy brak prawid³owej paroizolacji, by naraziæ poddasze na zawilgocenie, rozwój grzybów i ple¶ni, a wreszcie gnicie elementów wiê¼by (drewnianej konstrukcji dachu). Dlatego, aby ustrzec siê przed konieczno¶ci± kosztownej wymiany ocieplenia poddasza, czy nawet fragmentów konstrukcji dachu, warto zadbaæ o ich prawid³owe ocieplenie, wykonane najlepiej przez przeszkolon± ekipê monta¿ow±.

Jaki materia³ do ocieplenia?

Wybieraj±c materia³ do izolacji poddasza, musimy pamiêtaæ, ¿e bêdzie on „wciskany" w przestrzenie miêdzy wiê¼b± dachow±. Z tego wzglêdu tak wa¿ne jest upewnienie siê, czy bêdzie on potrafi³ je wszystkie dok³adnie wype³niæ, czy p³yty bêd± dobrze
i ¶ci¶le do siebie przylega³y oraz czy uda siê ³atwo dotrzeæ do naro¿ników i za³amañ.

  • Je¶li materia³ izolacyjny nie spe³ni tych warunków, skuteczno¶æ wykonanego ocieplenia oka¿e siê znacznie ni¿sza. Ka¿da szczelina w izolacji stanie siê bowiem mostkiem termicznym, przez który bêdzie uciekaæ ciep³o. Takie problemy wykonawcze przytrafiaj± siê przy stosowaniu wiotkich mat lub p³yt z twardych materia³ów - t³umaczy Tomasz Kwiatkowski, doradca technicznych Rockwool Polska.

Tward± izolacj± trudniej jest wype³niæ przestrzenie pomiêdzy krokwiami i nie³atwo docisn±æ p³yty do siebie, nie pozostawiaj±c szczelin. Je¶li wiêc najwa¿niejszy jest dla nas efekt w postaci ciep³ego i energooszczêdnego poddasza, lepiej wybraæ do jego ocieplania materia³ nie rozwarstwiaj±cy siê, ale sprê¿ysty, który dok³adnie wype³ni wszystkie wolne przestrzenie i sprawi, ¿e p³yty bêd± szczelnie przylega³y do siebie, zachowywa³y swój kszta³t i wymiary przez d³ugie lata. Takie w³a¶ciwo¶ci posiada na przyk³ad izolacja ze skalnej we³ny mineralnej Rockwool.

Jaka grubo¶æ izolacji?

Inwestuj±c w dobre ocieplenie poddasza, warto wybraæ nie tylko sprawdzony produkt, ale tak¿e grubsz± warstwê izolacji. Zalecana grubo¶æ ocieplenia poddasza energooszczêdnego wynosi 25-30 cm. Ze wzglêdu na koszty standardem jest wykonywanie ocieplenia tylko do wysoko¶ci krokwi. Tymczasem, zwiêkszaj±c grubo¶ci samej izolacji o 10 cm - poprawiamy dodatkowo a¿ o 40 procent izolacyjno¶æ ciepln±. Dziêki temu bêdziemy mogli oszczêdzaæ pieni±dze przez wszystkie kolejne lata eksploatacji budynku - mówi Tomasz Kwiatkowski.

Za najlepsze rozwi±zanie do ocieplania poddaszy uznaje siê obecnie dwuwarstwowe ocieplenie z we³ny mineralnej. Izoluj±c w ten sposób, uzyskamy bardzo energooszczêdne poddasze z ociepleniem o grubo¶ci nawet 30 cm, skutecznie zabezpieczone przed szkodliwymi mostkami termicznymi.

Korzy¶ci z izolacji

  • Prawid³owe ocieplenie poddasza, poza skuteczn± izolacj± termiczn±, zapewnia tak¿e wiele innych korzy¶ci. W³óknista struktura skalnej we³ny mineralnej Rockwool ma znakomite w³a¶ciwo¶ci t³umi±ce d¼wiêk. Energia akustyczna zostaje poch³oniêta w warstwie we³ny skalnej i ulega rozproszeniu. W ten sposób skutecznie wycisza ona wszystkie ha³asy  pochodz±ce z zewn±trz, na przyk³ad odg³osy bêbni±cego deszczu, szczególnie dokuczliwe, gdy na dachu le¿y pokrycie  z blachy. Warto pamiêtaæ, ¿e d¼wiêki odbijaj± siê od powierzchni twardych i g³adkich, potêguj±c siê i tworz±c pog³os, z którym nie ka¿dy materia³ izolacyjny potrafi sobie poradziæ - dodaje Tomasz Kwiatkowski z Rockwool Polska.

Zastosowanie skalnej we³ny mineralnej do ocieplenia poddasza zapewnia nam jeszcze jedn± bardzo wa¿n± korzy¶æ. Jako jedyny materia³ izolacyjny posiada ona najwy¿sz± klasê reakcji na ogieñ A1. Na poddaszu, w którym ca³a konstrukcja wiê¼by jest drewniana, dodatkowe zabezpieczenie we³n± skaln± mo¿e mieæ w wypadku po¿aru ogromne znaczenie, zw³aszcza je¶li zastosujemy uk³ad dwuwarstwowy. Obudowuje on elementy konstrukcyjne dachu (krokwie, jêtki, kleszcze) od strony pomieszczenia, a wiêc zabezpiecza je przeciwpo¿arowo nie z dwóch, ale z trzech stron, tworz±c barierê ogniow± w razie po¿aru i zapobiegaj±c rozprzestrzenianiu siê ognia.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach