Kategorie:
Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | ZabytkiNowy budynek Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego
Od 6 niewielkich pokoi w 1913 roku po 1500m² sal wyk³adowych, biblioteki na 23 000 woluminów i ponad 90 pracowników naukowych w roku 2011. Po niemal 100 latach od powstania Gabinetu Historycznego Towarzystwa Warszawskiego, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego wreszcie doczeka³ siê siedziby na swoj± historyczn± miarê.
Historia coraz czê¶ciej idzie w parze z zaawansowanymi technologicznie nowoczesnymi rozwi±zaniami budowlanymi. Jesieni± 2011 r. zosta³ oddany do u¿ytku nowy gmach najwiêkszego uniwersyteckiego instytutu historycznego w Polsce – Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Kompleks, zlokalizowany na terenie kampusu uniwersyteckiego przy Krakowskim Przedmie¶ciu (na miejscu wyburzonego budynku warsztatowego) zosta³ zaprojektowany w Pracowni Architektonicznej BNS przez architektki Krystynê Szypulsk± i Ma³gorzatê Benedek. Pracownia ma du¿e do¶wiadczenie w projektowaniu budynków naukowo-dydaktycznych, zrealizowa³a m.in. Wydzia³ Biologii UW na Ochocie, Wydzia³ Prawa i Administracji UW przy ul. Obo¼nej oraz kilka innych inwestycji uniwersyteckich w kraju.
Aluminium, stal i piaskowiec
Nowy Instytut Historii to dwupiêtrowy w czê¶ci po³udniowej i parterowy od strony dziedziñca uniwersyteckiego budynek wykonany z jasnoszarego granitu, jasnobe¿owego piaskowca oraz ciemnografitowej stali. Nowoczesny kompleks mie¶ci w sobie sale dydaktyczne, bibliotekê wraz z magazynem bibliotecznym na ponad 200 000 woluminów, ma³± czytelniê oraz pomieszczenia biurowe. Na wysoko¶ci pierwszego piêtra zosta³ usytuowany szklany ³±cznik, który umo¿liwia ³atw± komunikacjê pomiêdzy dwiema czê¶ciami kompleksu. Ca³o¶æ zosta³a przystosowana do potrzeb osób niepe³nosprawnych.
Zgodnie z wymogami warunków realizacji (¶cis³a strefa konserwatorska), nowy gmach Instytutu Historii nie przekracza gabarytowo wyburzonego budynku warsztatowego. Wysoko¶æ zabudowy zachowano równie¿ ze wzglêdu na unikniêcie zmian warunków nas³onecznienia s±siednich budynków. Rozwi±zania materia³owe i kolorystyczne coko³ów i parteru czê¶ci dwukondygnacjowej (kamieñ), nawi±zuj± do istniej±cych na terenie kampusu innych budynków uczelnianych.
- Jednak sama architektura, zgodnie z za³o¿eniami projektantek, nieco odbiega od zabytkowych obiektów s±siednich: Jedno z niewielu nawi±zañ to klarowno¶æ i prostota bry³y oraz szlachetno¶æ materia³ów zastosowanych w elewacjach. Detal, ale wspó³czesny. Gmach zosta³ wpisany w przestrzeñ go okalaj±c±, tak¿e poprzez zastosowanie tego samego kamienia w coko³owych partiach budynku i w nawierzchniach wokó³ niego. Dziêki du¿ym powierzchniom szklonych elewacji, budynek wtapia siê w istniej±cy starodrzew i architekturê, które odbijaj± siê w elewacjach jak w lustrze – t³umaczy arch. Krystyna Szypulska, wspó³autorka projektu.
Transparentne systemy Reynaers
¯eby sprostaæ wymogom projektowym, w budynku zastosowano rozwi±zania zaawansowanych technologicznie systemów budowlanych. Transparentne ¶ciany kurtynowe o konstrukcji aluminiowo-drewnianej zosta³y wykonane w systemie Reynaers CW 50, dziêki czemu do wnêtrza wpada optymalna ilo¶æ ¶wiat³a s³onecznego, a gmach sprawia wra¿enie niezwykle lekkiego – szeroko¶æ profili aluminiowych od wewn±trz i od zewn±trz wynosi tylko 50 mm.
W transparentne fasady zosta³y wpiête okna w systemie Reynaers CS 59 – trójkomorowym systemie okienno-drzwiowym z paskami termoizolacyjnymi, które zapewniaj± wysok± izolacyjno¶æ. Inny system firmy Reynaers, CW 50-SC (Structural Clamped) z mocowaniem mechanicznym, zosta³ zastosowany do budowy szklanego ³±cznika (mostek o lekkiej konstrukcji stalowej o przeszklonych ¶cianach) miêdzy dwoma budynkami. W systemie CW 50-SC widoczna szeroko¶æ zewnêtrzna profilu (fuga silikonowa lub uszczelka z EPDM) wynosi jeszcze mniej, tylko 20 mm.
Architektkom zale¿a³o na tym, by projekt nowego Instytutu Historycznego by³ niezwykle nowoczesny, nawi±zuj±cy do przesz³o¶ci, ale niebudz±cy w±tpliwo¶ci, w którym roku zosta³ wykonany. Aluminiowe systemy Reynaers okaza³y siê bardzo dobrym wyborem – nie tylko sprosta³y wymogom estetycznym (transparentno¶æ i lekko¶æ konstrukcji), ale przede wszystkim wysokim parametrom technicznym. W rezultacie powsta³ obiekt, z którego zadowolone s± zarówno w³adze Instytutu, jak i zespó³ projektowy.
- Budynek Naukowo-Dydaktyczny z Bibliotek± Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego
- Architekt: Pracownia Architektoniczna BNS; projekt architektury: arch. Krystyna Szypulska, arch. Ma³gorzata Benedek, wspó³praca: arch. Marcin Karbownik; konstrukcja: in¿. Andrzej Ko³dej
- Inwestor: Uniwersytet Warszawski
- Wykonawca ¶lusarki aluminiowej: Konsbud
- Systemy Reynaers: CW 50, CW 50 SC, CS 59
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy