Kategorie:
Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | ZabytkiNowoczesny dom w starej stodole?
Nie ma chyba w Polsce miast lub wsi, w których nie straszy³yby zagracone, przydomowe warsztaty, stare stodo³y, opuszczone gajówki i fabryki. Coraz wiêcej osób widzi jednak potencja³ tych nieruchomo¶ci i postanawia zmieniæ ich przeznaczenie. W starych budynkach gospodarczych i przemys³owych powstaj± wiêc domki dla go¶ci i zachwycaj±ce, nowatorskie domy rodzinne. Jak przeprowadziæ i sfinansowaæ tak± inwestycjê?
Wiosn± wiele osób zaczyna budowê domu lub przynajmniej o niej my¶li. Wiêkszo¶æ decyduje siê na standardowe nieruchomo¶ci – ró¿ni± siê jedynie powierzchni± czy stylem. Jednak jest te¿ grupa odwa¿nych osób, które nie chc± mieszkaæ w zwyk³ym domu i szukaj± czego¶ bardziej oryginalnego. Coraz wiêksz± popularno¶ci± ciesz± siê w Polsce domy w dawnych budynkach gospodarczych i przemys³owych. Moda ta przysz³a do nas z Zachodu, gdzie od lat inwestorzy przekszta³caj± w domy stare fabryki, stodo³y, a nawet ko¶cio³y. Du¿y wp³yw na zainteresowanie takimi inwestycjami w Polsce maj± te¿ popularne programy telewizyjne, które przedstawiaj± w³a¶nie takie projekty.
Choæ zdaje siê, ¿e ma³o kto w naszym kraju zdecydowa³by siê na zamieszkanie w starym ko¶ciele i przebudowanie o³tarza na sypialniê, a nawy bocznej na ³azienkê, to nie brakuje osób, które interesuj± siê starymi stodo³ami, gajówkami, altanami i fabrykami. Choæ efekty modernizacji takich budynków mog± byæ zachwycaj±ce, to trzeba siê jednak przygotowaæ na wiele pracy, aby je osi±gn±æ.
W stylu industrialnym czy blisko natury?
Pierwszymi budynkami przemys³owymi, które zaczêto w Polsce przebudowywaæ na mieszkania by³y stare fabryki, w których tworzono lofty. Pierwsze powsta³y w Bytomiu, pó¼niej w £odzi, a nastêpnie moda na industrialne wnêtrza zapanowa³a w ca³ej Polsce. Jednak stare fabryki ciesz± siê zainteresowaniem nie tylko du¿ych deweloperów. Mniejsze z nich adaptowane s± na budynki mieszkalne tak¿e przez indywidualnych inwestorów. Nic dziwnego – stare fabryki daj± wiele mo¿liwo¶ci aran¿acji ze wzglêdu na du¿± przestrzeñ i wysoko¶æ pomieszczeñ.
Jednym z problemów mo¿e byæ jednak fakt, ¿e czê¶æ tych budynków jest wpisana do rejestru zabytków. Oznacza to, ¿e przy remoncie takiego obiektu potrzebna bêdzie zgoda wojewódzkiego lub miejskiego konserwatora zabytków. Inwestor bêdzie wiêc musia³ wykazaæ siê umiejêtno¶ciami negocjacyjnymi w rozmowach z urzêdnikami.
Zwi±zek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) zauwa¿a te¿, ¿e do tego typu inwestycji niezbêdne bêd± wiêksze ¶rodki ni¿ w przypadku standardowych nieruchomo¶ci. Koszy takiego remontu s± bowiem dosyæ wysokie, poniewa¿ tego typu prac nie wykonuj± zazwyczaj ma³e firmy, ale wiêksi wykonawcy. Je¶li wiêc kto¶ marzy o zamieszkaniu w dawnej fabryce, ale nie chce zmierzyæ siê z konserwatorem zabytków, musi poszukaæ obiektu nie wpisanego do rejestru.
S± te¿ osoby, które na budynki mieszkalne adaptuj± obiekty gospodarcze znajduj±ce siê najczê¶ciej przy gospodarstwach rolnych lub s³u¿±ce do dzia³alno¶ci gospodarczej. Nierzadko na dzia³kach znajduj± siê altany, sk³ady, stare warsztaty. Wiele osób postanawia je przerobiæ na domki dla go¶ci czy mieszkania dla dorastaj±cych dzieci.
S± te¿ inwestorzy, którzy stawiaj± na oryginalno¶æ i postanawiaj± zamieszkaæ w starych stodo³ach, czy m³ynach. Bardzo czêsto s± to budynki murowane, o du¿ej powierzchni, wysokie, a wiêc, podobnie jak fabryki w miastach, daj±ce du¿e mo¿liwo¶ci aran¿acyjne. Ten trend tak¿e przyszed³ do Polski z Zachodu, g³ównie z Wielkiej Brytanii.
Wed³ug Zwi±zku Firm Doradztwa Finansowego tego typu inwestycji w naszym kraju nie ma jeszcze du¿o. Jednak czêstotliwo¶æ poruszania tematów domów w starych budynkach gospodarczych i przemys³owych na forach internetowych wskazuje na spore zainteresowanie takimi nieruchomo¶ciami.
Od fabryki do domu krok po kroku
Adaptacja budynków gospodarczych i przemys³owych na mieszkalnie nie jest niestety zwyk³ym remontem. Wiêkszo¶æ prac jakie nale¿y wykonaæ, na przyk³ad wstawianie ¶cian, wykonanie otworów okiennych, zamontowanie instalacji, wymaga pozwolenia na budowê. Ale to dopiero czê¶æ „papierkowej roboty”.
- Pierwszym krokiem jest ustalenie, czy obiekt jest objêty planem zagospodarowania przestrzennego. Je¶li tak, to aby zmieniæ przeznaczenie budynku, nale¿y z³o¿yæ stosowny wniosek od Urzêdu Miasta (gminy). Je¶li takiego planu nie ma, to konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Nastêpnie nale¿y zg³osiæ zmiany w sposobie u¿ytkowania odpowiedniemu organowi. Je¶li budynek znajduje siê na dzia³ce rolnej, wymagane jest te¿ z³o¿enie wniosku o wy³±czenie jej z u¿ytkowania rolnego. Budynku gospodarczego lub przemys³owego nie mo¿na samowolnie przekszta³ciæ w dom. Za takie dzia³ania grozi bowiem kara.
- A jak sfinansowaæ tak nietypow± inwestycjê? Zwi±zek Firm Doradztwa Finansowego pociesza, ¿e je¶li kto¶ nie ma wystarczaj±cych ¶rodków w³asnych, to mo¿liwe jest skredytowanie takiej nieruchomo¶ci, choæ jest to nieco trudniejsze, a procedura trochê siê ró¿ni ni¿ w przypadku standardowego kredytu hipotecznego.
- Skredytowanie takiego celu jest mo¿liwe, jednak wybiega to poza ofertê standardow±. Dlatego potencjalny inwestor musia³by przygotowaæ siê na kilka scenariuszy, m.in. mo¿liwo¶æ przekazania innej nieruchomo¶ci pod zabezpieczenie udzielonego kredytu i wy¿sz± mar¿ê lub prowizjê bankow± - mówi Arkadiusz Rembowski z Money Expert, Zwi±zek Firm Doradztwa Finansowego.
Tak¿e Pawe³ Majtkowski (Expander i ZFDF) zauwa¿a, ¿e uzyskanie kredytu na zaadoptowanie nieruchomo¶ci niemieszkalnej na cele mieszkalne jest trudniejsze ni¿ w wypadku zwyk³ego kredytu hipotecznego.
- Przede wszystkim nie w ka¿dym banku bêdzie to mo¿liwe. Du¿e znaczenie ma rodzaj nieruchomo¶ci jaki ma byæ przekszta³cany. O ile w wypadku adaptacji strychów wiêkszo¶æ banków chêtnie skredytuje zakup i remont, o tyle gdy bêdzie to dotyczy³o starej fabryki czy innego rodzaju hali, trudno bêdzie przekonaæ bank do sfinansowania takiej inwestycji. W niektórych wypadkach, dla szczególnie dziwnych nieruchomo¶ci, bank mo¿e nie chcieæ sfinansowaæ zakupu budynku. Mo¿e natomiast wy³o¿yæ pieni±dze na dokonanie remontu. W ka¿dym wypadku niezbêdne bêdzie dostarczenie dok³adnej dokumentacji przebudowy. Najwa¿niejsze elementy to pozwolenia na budowê, kosztorysy i dokumentacja techniczna. Bez tego uzyskanie kredytu na przekszta³cenie nie bêdzie mo¿liwe – wyja¶nia ekspert.
Zrealizowanie takiej inwestycji nie jest prostym zadaniem. Nale¿y przygotowaæ siê na starcie z biurokracj± i bardziej skomplikowan± procedurê kredytowania. Jednak te trudno¶ci mog± byæ wynagrodzone zachwycaj±cymi efektami po zakoñczeniu prac.
autor: opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: ¯arówka PR i Marketing
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy