Kategorie:
Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | KlinkierNajpierw gruntowanie, potem malowanie
Nawet najlepsza pow³oka malarska lub tynk bêd± tylko tak trwa³e jak pod³o¿e na którym zosta³y po³o¿one. Zasady sztuki budowlanej ju¿ od dawna nakazuj± po¶wiêcaæ wiele uwagi przygotowaniu pod³o¿a. Po ewentualnym oczyszczeniu i uzupe³nieniu wykañczanej powierzchni, najbardziej istotnym etapem przygotowania pod³o¿a jest jego gruntowanie.
Bior±c pod uwagê rosn±ce wymagania w stosunku do jako¶ci oraz trwa³o¶ci pow³ok malarskich i tynków, nie sposób przeceniæ znaczenie tego zabiegu. Odpowiednie zagruntowanie nadaje pod³o¿u w³a¶ciwo¶ci umo¿liwiaj±ce trwa³e nanoszenie pow³oki. Dochodzi wówczas do mocnego i trwa³ego zespolenia tej pow³oki z pod³o¿em.
Grunt reguluje ch³onno¶æ pod³o¿a, wzmacnia jego powierzchniê i poprawia warunki przyczepno¶ci. Niema³e znaczenie ma ujednolicenie w³a¶ciwo¶ci pod³o¿a w wyniku gruntowania. Wi±zanie pow³oki koñcowej przebiega wówczas w sposób równomierny, gwarantuj±c trwale jednorodny wygl±d powlekanej powierzchni.
Jednocze¶nie wyspecjalizowane preparaty spe³niaj± dodatkowe funkcje, takie jak na przyk³ad wg³êbne wzmocnienie pod³o¿a, likwidacja ognisk korozji biologicznej lub izolowanie zawartych w pod³o¿u substancji mog±cych powodowaæ powstawanie plam i przebarwieñ pow³oki, zw³aszcza malarskiej.
Rodzaje gruntów
W zale¿no¶ci od rodzaju spoiwa rozró¿niamy kilka grup gruntów:
- preparaty dyspersyjne (spoiwo akrylowe),
- grunty dla farb silikatowych na bazie szk³a wodnego potasowego,
- preparaty na bazie silanów, siloksanów i mikroemulsji ¿ywicy silikonowej.
Szczególnie wyspecjalizowane grunty, na przyk³ad zapewniaj±ce ochronê antykorozyjn± i zwiêkszaj±ce przyczepno¶æ na idealnie g³adkich pod³o¿ach, jak powierzchnie polerowane, szk³o, tworzywa sztuczne, mog± byæ oparte na ¿ywicach chemoutwardzalnych i s± wówczas dostarczane w formie dwukomponentowych zestawów poliuretanowych lub epoksydowych.
Wspó³czesne grunty s± w wiêkszo¶ci wodorozcieñczalne, jednak preparaty przeznaczone do intensywnego wzmacniania pod³o¿a s± przewa¿nie roztworami spoiwa polimerowego w rozcieñczalnikach organicznych, zapewniaj±cych g³êbok± penetracjê pod³o¿a. Ze wzglêdu na uwalnianie organicznych oparów w trakcie wi±zania, u¿ycie preparatów rozpuszczalnikowych powinno byæ w zasadzie ograniczone do stosowania na zewn±trz.
Regulacja ch³onno¶ci pod³o¿a
Obni¿enie nasi±kliwo¶ci pod³o¿a zapewnia najlepsze warunki wi±zania spoiwa farby lub zaprawy, a tym samym gwarantuje uzyskanie po¿±danych w³a¶ciwo¶ci u¿ytkowych nak³adanej pow³oki. Zapobiega to tak¿e nadmiernej nasi±kliwo¶ci dojrza³ej pow³oki, co w efekcie zwiêksza jej trwa³o¶æ i zmniejsza niebezpieczeñstwo rozwoju mikroorganizmów.
- Izolowanie wykonywanej pow³oki. W trudnych przypadkach gruntowanie chroni pow³okê koñcow± przed niekorzystnym wp³ywem substancji zawartych w pod³o¿u. Wyspecjalizowany grunt, taki jak na przyk³ad, skutecznie izoluje ³atwo rozpuszczalne zwi±zki, jak np. nikotyna, które czêsto stanowi± przyczynê uci±¿liwych plam i przebarwieñ na odnawianych powierzchniach.
- Hydrofobizacja pod³o¿a. Tynki mineralne, piaskowiec a nawet ceg³a klinkierowa po okresie wielu lat eksploatacji staj± siê coraz bardziej nasi±kliwe. Dla uzyskania znacznej trwa³o¶ci malowania takich pod³o¿y niezbêdne jest wcze¶niejsze, strukturalne uodpornienie materia³u na oddzia³ywanie wody i wilgoci. Najlepiej nadaj± siê do tego celu preparaty hydrofobizuj±ce na bazie silanów i siloksanów. Wnikaj± one na znaczn± g³êboko¶æ, nie utrudniaj±c naturalnego przep³ywu strumienia dyfuzji przez mury obiektu.
- Przywracanie no¶no¶ci pod³o¿a poprzez jego g³êbokie wzmacnianie. W przypadku starych tynków mineralnych, naruszonych w znacznym stopniu przez czynniki atmosferyczne, jedynym sposobem umo¿liwiaj±cym ich przemalowanie jest wg³êbne zagruntowanie preparatem o wysokiej zdolno¶ci penetracji pod³o¿a. Przy u¿yciu rozpuszczalnikowego gruntu wprowadzamy na g³êboko¶æ kilku do kilkunastu milimetrów dodatkow± sieæ wi±zania organicznego, która wzmacnia os³abion± warstwê.
- Zapobieganie korozji biologicznej. Nasycenie powierzchni pora¿onej przez glony, grzyby lub porosty preparatem zawieraj±cym substancje uniemo¿liwiaj±ce ich rozwój, takim jak StoPrim Fungal, pozwala zlikwidowaæ ogniska korozji biologicznej w pod³o¿u i skutecznie zapobiec osadzaniu siê mikroorganizmów w przysz³o¶ci. Gruntu nie nale¿y sp³ukiwaæ. Zastosowanie specjalnej farby, np. elewacyjnej StoSilco Color G lub StoLotusan Color G, czy te¿ wewnêtrznej StoColor Protect, dodatkowo ochroni malowan± powierzchniê przed mikroorganizmami.
Zabezpieczenie powierzchni metalowych przed korozj±
Coraz czê¶ciej do dekoracyjnego malowania elementów metalowych budowli, takich jak obróbki blacharskie, rury spustowe itp. s± stosowane wodorozcieñczalne farby na bazie spoiwa akrylowego. Odpowiednie gruntowanie zapewnia w takich przypadkach pasywacjê ognisk korozji oraz zwiêksza przyczepno¶æ pod³o¿a.
Przygotowanie preparatów gruntuj±cych do u¿ycia
Stê¿enie ¶rodka gruntuj±cego nale¿y dostosowaæ do konkretnego pod³o¿a poprzez odpowiednie rozcieñczenie. W tym zakresie nale¿y ¶ci¶le przestrzegaæ zaleceñ producenta preparatu zawartych w karcie technicznej produktu.
Istotn± spraw± jest u¿ywanie podczas rozcieñczania gruntu odpowiedniego rozcieñczalnika. Najczê¶ciej bêdzie nim woda, lecz w przypadku preparatów rozpuszczalnikowych warto stosowaæ jedynie rozcieñczalnik wskazany przez producenta.
Zasady gruntowania - jak unikn±æ podstawowych b³êdów
- Pod³o¿e powinno byæ czyste i suche.
- Preparat gruntuj±cy nale¿y nanosiæ równomiernie na ca³ej powierzchni.
- Grunt ma wnikaæ w g³±b a nie pozostawaæ na powierzchni. Po wyschniêciu nie mo¿e tworzyæ po³yskliwej, szklistej pow³oki (tzw. filmu) - w znacznym stopniu pogarsza to przyczepno¶æ kolejnych warstw. Z tego wzglêdu w przypadku jakichkolwiek w±tpliwo¶ci warto dokonaæ wstêpnej próby gruntowania na niewielkiej, reprezentatywnej powierzchni pod³o¿a. Grunty rozpuszczalnikowe, intensywnie wzmacniaj±ce mo¿na wówczas rozcieñczaæ przed u¿yciem nawet w stosunku 1: 1, stosuj±c odpowiedni rozcieñczalnik.
- Gruntowanie nie zastêpuje pierwszego cyklu malowania! Jedynie dwukrotne malowanie zapewnia skuteczne pokrycie ziaren pod³o¿a i wytworzenie jednolitej pow³oki malarskiej o odpowiednich parametrach.
- Nale¿y bezwzglêdnie przestrzegaæ przerw technologicznych zalecanych przez producenta - szczególnie minimalnego odstêpu pomiêdzy gruntowaniem i nak³adaniem pow³ok malarskich. Zbyt wczesne na³o¿enie docelowej pow³oki na pod³o¿e pokryte gruntem zwi±zanym w niewystarczaj±cym stopniu doprowadzi do powstania uszkodzeñ. Z drugiej strony nie nale¿y przekraczaæ wymaganych okresów sezonowania naniesionej pow³oki gruntuj±cej, je¿eli producent materia³ów malarskich stawia takie wymagania. Zbyt nó¶ne, w stosunku do momentu zagruntowania pod³o¿a wykonanie pow³oki koñcowej mo¿e spowodowaæ utratê jej w³a¶ciwo¶ci.
- W przypadku szczególnie nasi±kliwych pod³o¿y mineralnych wskazane jest stosowanie techniki "mokre na mokre" - wykonywania kolejnych roboczych cykli gruntowania na jeszcze wilgotnym pod³o¿u poprzedniego cyklu. Pozwala to osi±gn±æ wiêksz± g³êboko¶æ wnikania preparatu.
- Gruntów rozpuszczalnikowych nie wolno stosowaæ na powierzchniach tynków pokrywaj±cych ocieplenie na bazie styropianu. Stosuj±c preparaty tego rodzaju trzeba tak¿e zachowaæ szczególn± ostro¿no¶æ w bezpo¶rednim s±siedztwie elementów z tworzyw sztucznych.
- U¿ywaj±c gruntów silikatowych nale¿y szczególnie starannie os³aniaæ stolarkê okienn± i elementy wykonane ze szk³a, marmuru i aluminium. Szk³o wodne zawarte w preparatach silikatowych w sposób nieodwracalny uszkadza takie powierzchnie.
- Na pod³o¿ach gipsowych i gipsowokartonowych nie wolno stosowaæ gruntów na bazie dyspersji silikonowych. Wi±¿e siê to z ryzykiem inicjowania przez silany i siloksany reakcji chemicznych, które mog± powodowaæ istotne zmiany wygl±du malowanej powierzchni.
- Rozpuszczalnikowe ¶rodki gruntuj±ce nie s± odpowiednie w przypadku pod³o¿y pokrytych starymi pow³okami o spoiwie organicznym. Grunty takie mog± rozpuszczaæ pod³o¿a organiczne powoduj±c ich pêcznienie.
- Warto pamiêtaæ o tym, ¿e o ile chodzi o pow³oki malarskie, gruntowanie nie zastêpuje pierwszego, w³a¶ciwego malowania. W ka¿dym takim przypadku, oprócz odpowiedniego przygotowania pod³o¿a, nale¿y przewidzieæ dwukrotne malowanie farb±.
Konsekwencje zaniechania
Pominiêcie gruntowania przed malowaniem lub wykonywaniem tynku mo¿e spowodowaæ tak niekorzystne nastêpstwa, jak przebarwienia lub nawet odspajanie pow³oki od pod³o¿a. Pow³oki malarskie i tynkarskie nanoszone bez gruntowania na nasi±kliwych pod³o¿ach s± pozbawiane wody niezbêdnej w fazie wi±zania. Efektem tego jest najczê¶ciej wysoka nasi±kliwo¶æ wykonanej pow³oki, która w krótkim czasie doprowadza do przyspieszonej degradacji ca³ej powierzchni. Równie op³akane skutki mo¿e przynie¶æ zastosowanie przypadkowego preparatu lub gruntu o innych w³a¶ciwo¶ciach ni¿ rzeczywi¶cie wymagane dla danego pod³o¿a. Warto wiêc stosowaæ wy³±cznie grunt zalecany przez producenta farby – w przypadku wprowadzania zamienników na w³asn± rêkê, mo¿na ³atwo doprowadziæ do powstania wad. Nie uzyskamy wówczas ¿adnej gwarancji ze strony producenta farby lub tynku.
Dodatkowe, wstêpne malowanie rozcieñczon± farb± nie zastêpuje gruntowania
Rozwi±zanie takie by³o wprawdzie stosowane od wieków, poniewa¿ nie by³y wówczas dostêpne wyspecjalizowane preparaty gruntuj±ce. O wiele mniej skomplikowane by³y wtedy farby i tynki, inne te¿ by³y wymagania jako¶ciowe. Wspó³czesne, z³o¿one technologicznie formu³y farb i tynków nie pozwalaj± na ich nadmierne rozcieñczanie, grozi to bowiem utrat± zak³adanych w³a¶ciwo¶ci pow³ok. W±tpliwa wydaje siê tak¿e logika lansowanej czasami nowo¶ci: farb zapewniaj±cych rzekomo zagruntowanie pod³o¿a w czasie rutynowego, pierwszego malowania powierzchni.
autor: Andrzej Wanat, Manager Produktu Sto-ispo
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy