Na cementowe zabrudzenia
Fachowców poznajemy nie tylko po tym, jak zaczynaj±, ale równie¿, jak koñcz±. Inwestora cieszy fachowo wykonany remont, ale nic tak nie irytuje, jak pochlapane farb± p³ytki w ³azience, czy resztki cementu na kostce tarasowej.
Jak wiadomo, prace budowlane do czystych nie nale¿±. Konieczno¶æ przygotowania zaprawy bezpo¶rednio przed jej u¿yciem, zastosowanie p³ynnych preparatów gruntuj±cych, farb i tynków elewacyjnych wymaga nie tylko staranno¶ci wykonania, ale i dzia³añ wstêpnych – zabezpieczenia okien, ¶cian i terenu wokó³ budowy foli± malarsk± lub budowlan±. Jakkolwiek dok³adnie by siê tego nie zrobi³o i tak z regu³y bardzo trudno jest unikn±æ miejscowych zabrudzeñ. Gdy s± ¶wie¿e, wystarczy zmyæ je czyst± wod± i po k³opocie. Je¶li jednak tej czynno¶ci nie dokonamy w miarê szybko, mog± pojawiæ siê problemy z dok³adnym oczyszczeniem pod³o¿a.
Na cementowe zabrudzenia
Do likwidacji pozosta³o¶ci po ró¿nego typu zaprawach cementowych i wapiennych, na przyk³ad klejach do ok³adzin, fugach czy zaprawach tynkarskich, nieodzowny jest Atlas Szop. Jest to skoncentrowany ¶rodek, który w zale¿no¶ci od stopnia rozcieñczenia zmywa nawet najstarsze zabrudzenia. Do nanoszenia preparatu i pó¼niejszego czyszczenia powierzchni najlepiej u¿yæ szczotki lub g±bki. Miejsca zabrudzone zapraw± cementow± nale¿y lekko nas±czyæ wod±, nastêpnie, w zale¿no¶ci od rodzaju i stopnia zabrudzenia, rozcieñcza siê Szopa wod± (maksymalnie w stosunku 1:15) i rozprowadza na pod³o¿u. Miejsca szczególnie mocno zabrudzone nale¿y nas±czyæ p³ynem bez rozcieñczania. Warto odczekaæ kilka minut, ¿eby p³yn zacz±³ dzia³aæ, a nastêpnie zmyæ go np. g±bk± i dok³adnie sp³ukaæ wod±. Po zakoñczeniu czyszczenia ca³o¶æ oczyszczonej powierzchni trzeba dok³adnie sp³ukaæ wod±.
U¿ywaj±c Atlasa Szopa nale¿y zachowaæ szczególn± ostro¿no¶æ podczas wykonywania prac na powierzchniach, na których wystêpuj± zaprawy zawieraj±ce cement, np. ok³adziny wype³nione fug±. Omy³kowe „przemycie” fugi nierozcieñczonyn preparatem mo¿e spowodowaæ rozpuszczenie lub jej przebarwienie.Nie tylko na farby
Do skutecznego usuwania plam po emulsjach gruntuj±cych, farbach, dyspersyjnych tynkach elewacyjnych oraz zabrudzeniach po pigmencie z zapraw do fugowania s³u¿y inny preparat, choæ podobny z nazwy – Atlas Szop 2000. Sposób jego u¿ycia jest podobny. W zale¿no¶ci od stopnia zabrudzenia rozcieñcza siê go wod± (maksymalnie w stosunku 1:5) i rozprowadza na pod³o¿u. Miejsca szczególnie mocno zabrudzone nale¿y nas±czyæ p³ynem bez rozcieñczania. W ka¿dym przypadku tak nas±czone zabrudzenie nale¿y pozostawiæ na 15 minut, aby p³yn zacz±³ dzia³aæ. W razie konieczno¶ci czynno¶æ tê nale¿y powtórzyæ. Po zakoñczeniu czyszczenia, podobnie jak w przypadku Atlasa Szopa, ca³o¶æ dok³adnie przemywa sie wod±.
Oba Szopy czyszcz± zabrudzenia z p³ytek ceramicznych i kamiennych, powierzchni szklanych i chromowanych oraz wykonanych ze stali szlachetnej i tworzyw sztucznych.
Przy ich u¿yciu, ze wzglêdu na zawarto¶æ kwasu nieorganicznego (Atlas Szop) oraz ¶rodków alkalicznych (Atlas Szop 2000) nale¿y zachowaæ szczególn± ostro¿no¶æ. Do pracy z nimi nale¿y stosowaæ rêkawice gumowe. W przypadku bezpo¶redniego kontaktu ze skór±, nale¿y polane p³ynem miejsce zmyæ du¿± ilo¶ci± wody. ¦rodki nale¿y przechowywaæ w szczelnie zamkniêtych opakowaniach w miejscach niedostêpnych dla dzieci.
autor: Tomasz Wojtynek, Grupa Atlas
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy