Szukaj w serwisie

Kategorie:

Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | Klinkier

Tutaj jeste¶: Budowa i remont / Okna i parapety

Montuj okna - nie czekaj do wiosny

kategoria: Okna i parapety

W tym roku zima nadesz³a znacznie szybciej, ni¿ w latach ubieg³ych. Opady ¶niegu zaskoczy³y nas, a minusowe temperatury pokrzy¿owa³y plany tym, którzy nie zd±¿yli zamontowaæ okien i drzwi. Ujemne temperatury nie musz± jednak oznaczaæ wstrzymania budów i remontów do wiosny. Stosuj±c odpowiednie piany zimowe mo¿emy kontynuowaæ prace i uchroniæ inwestycjê przed niekorzystnym dzia³aniem mrozu, ¶niegu, deszczu i niskich temperatur.

Czêsto, wbrew naszym oczekiwaniom i planom prace budowlane przed³u¿aj± siê. Warto je dokoñczyæ - zamontowaæ i uszczelniæ okna oraz osadziæ drzwi. Zapobiegniemy w ten sposób ewentualnym stratom powsta³ym w wyniku dzia³ania czynników atmosferycznych (nawiewanie ¶niegu, dostêp wilgoci oraz mrozu). Przy pracach monta¿owych w okresie jesienno-zimowym nale¿y zaopatrzyæ siê w zimowe odmiany pian. Najlepiej jeszcze przed obni¿eniem siê temperatur mieæ w zapasie kilka puszek pian zimowych, poniewa¿ przy pracach wykonywanych rano lub pó¼nym wieczorem, temperatury znacznie obni¿aj± siê i wykorzystanie piany zimowej jest konieczne. Ju¿ od +5 st. C powinni¶my korzystaæ z pian zimowych. Piany te umo¿liwiaj± pracê w trudnych zimowych warunkach (kiedy temperatury dochodz± nawet do - 10 st. C). Piany te charakteryzuj± siê du¿± si³± spajania i przyczepno¶ci± do typowych materia³ów stosowanych w budownictwie (np.: Tytan 65 zimowa).

Szczelne okna to oszczêdno¶æ ciep³a

Kiedy spostrze¿emy, ¿e przy o¶cie¿y okna zbiera siê para, woda lub drobinki lodu to znak, ¿e nasze okno przepuszcza zimne powietrze do ¶rodka, a wypuszcza nagrzane. Taka sytuacja jest wynikiem nieprawid³owo osadzonych i uszczelnionych okien. Powoduje to dodatkowe straty ciep³a ( o oko³o 10%). Montuj±c okna zim± nale¿y zwróciæ szczególn± uwagê na rodzaj piany, której u¿ywamy do tego typu prac. Stosuj±c odpowiednie piany zimowe minimalizujemy niekontrolowany przep³yw powietrza oraz oszczêdzamy ciep³o.

Montujemy sami, czy zlecamy specjali¶cie

Je¿eli zdecydujemy siê na wymianê pojedynczego okna - nie musimy wzywaæ ekipy monterskiej - mo¿emy sami je osadziæ, co znacznie zmniejsza koszt inwestycji. Wymieniaj±c okno zim±, nale¿y zastosowaæ do ich osadzenia piany zimowe. Najlepszym rozwi±zaniem bêd± piany wê¿ykowe niskoprê¿ne. Stosuj±c je nie ryzykujemy niekontrolowanego przyrostu objêto¶ci piany a tym samym zapobiegamy wypaczeniu profilu okna. Przed u¿yciem nale¿y oczy¶ciæ powierzchnie robocze z kurzu i brudu. Nie zapomnijmy dok³adnie wstrz±sn±æ puszk± ok. 30 sek. - pozwoli nam to na maksymalne wykorzystanie zawarto¶ci. Nak³adaj±c pianê nale¿y dok³adnie wype³niæ szczelinê, a nadmiar piany usun±æ. Problem mog± nastrêczaæ trudnodostêpne miejsca ( np.: przy suficie). Wiêkszo¶æ dostêpnych na rynku pian wymaga trzymania puszki w pozycji dnem do góry. Dlatego przy wyborze pian wê¿ykowych zwróæmy uwagê na piany, które mog± byæ stosowane w ka¿dej pozycji roboczej (np.: Tytan Lexy zimowa). O ile zimowe piany wê¿ykowe mog± byæ stosowane przez ka¿dego, o tyle zimowe piany pistoletowe przeznaczone s± dla profesjonalistów i zawodowych monterów. Wymagaj± one wyj±tkowej sprawno¶ci oraz umiejêtno¶ci. S± bardziej skomplikowane w obs³udze ani¿eli piany wê¿ykowe. Profesjonalne ekipy monterskie, pracuj±c podczas mrozów, stosuj± piany zimowe, poniewa¿ ich zalet± jest: odporno¶æ na nisk± temperaturê oraz wysoka wydajno¶æ (np.: Tytan do PCV piana pistoletowa zimowa). Zastosowanie tych pian daje gwarancjê skuteczno¶ci i wysokiej jako¶ci. Dodatkow± cech± pian zimowych jest fakt, i¿ nie wymagaj± one doprowadzenia puszki do temperatury pokojowej, co oznacza, ¿e mog± byæ stosowane na zewn±trz oraz wewn±trz pomieszczeñ (np.: Tytan piana pistoletowa zimowa). Je¿eli nie mamy do¶wiadczenia w montowaniu okien - nie ryzykujmy stosowania pian pistoletowych - wykorzystajmy pianê wê¿ykow± lub wezwijmy fachowców.

Okna i drzwi to nie wszystko

Problemem podczas mrozów s± nie tylko nieszczelne okna, czy drzwi. Czasem pojawiaj± siê „prze¶wity" w ¶cianach i ¶ciankach dzia³owych wykonanych z betonu, ceg³y, drewna, metalu i p³yt kartonowych. Zim± w nieszczelnych miejscach, poza stratami ciep³a, wzrasta prawdopodobieñstwo pojawienia siê grzybów oraz rozwoju ple¶ni. Powinni¶my dobrze uszczelniæ te miejsca. Warto zastosowaæ do tego typu prac piany zimowe. Doskonale przywieraj± one do g³adkich powierzchni, malowanych ¶cian, szk³a czy PCV. Niektóre z nich s± dodatkowo odporne na powstawanie grzybów i ple¶ni. (np.: Tytan do PCV zimowa).

Sposób aplikacji piany a temperatura

Przy aplikacji piany nale¿y pamiêtaæ, ¿e im ni¿sza temperatura tym bardziej wyd³u¿a siê czas, po którym mo¿e nast±piæ wstêpna obróbka utwardzonej piany. Czynnik temperatury wp³ywa nie tylko na czas utwardzania, ale równie¿ na wydajno¶æ produktu. Im ni¿sza temperatura tym wydajno¶æ piany jest ni¿sza. Zimowe odmiany pian maj± rozwi±zywaæ ten problem. Daj± one mo¿liwo¶æ prowadzenia prac do temperatury - 10 st. C. Podczas prac zimowych, zaleca siê stosowanie pian wysokowydajnych, gdy¿ nie da siê precyzyjnie wyliczyæ wp³ywu wilgoci i zimna na zu¿ycie piany i czas jej obróbki. Lepiej za³o¿yæ pewien margines nadmiaru piany, ni¿ podczas monta¿u mia³oby jej zabrakn±æ. Na rynku s± dostêpne piany wysokowydajne np.: Tytan 65 zimowa, gdzie ze standardowej puszki 750 ml mo¿na uzyskaæ do 40% wiêcej piany ni¿ z innych standardowych pian.

Piana letnia to ryzyko

W temperaturach otoczenia poni¿ej +5 st. C standardowe letnie piany nie nadaj± siê do wykorzystania. Stosuj±c tak± pianê w warunkach zimowych ryzykujemy, ¿e spoina mo¿e nie utwardziæ siê w³a¶ciwie, a zawarto¶æ puszki podczas aplikacji mo¿e nie formowaæ siê w odpowiedni sposób tzn. nie osi±gn±æ wymaganej konsystencji. Co to oznacza dla nas? Drzwi i okna montowane w temperaturze poni¿ej + 5 st. C za pomoc± piany letniej bêd± przytwierdzone niedok³adnie i za jaki¶ czas bêdziemy musieli je wymieniæ. A wymieniæ pianê nie jest tak ³atwo ( piana ¶ci¶le przylega do stolarki okiennej i drzwiowej, z której bardzo trudn± ja usun±æ). Piana letnia u¿yta w zimie do uszczelnienia szybko traci swoje w³a¶ciwo¶ci. W procesie rozprê¿ania trudniej kontrolowaæ tak± pianê, co mo¿e spowodowaæ jej „przedawkowanie", a w praktyce oznacza to, ¿e nie bêdzie ona dobrze izolowaæ powierzchni.

Piany letnie i zimowe - jest ró¿nica

Zimowe piany ró¿ni± siê od letnich przede wszystkim sk³adem chemicznym oraz rodzajem gazu u¿ytego jako no¶nika piany. Dziêki temu nadaj± siê do stosowania przy temperaturze otoczenia i pod³o¿a wynosz±cej do -10 st. C (w przypadku piany pistoletowej wystarczaj±ca temperatura puszki to do -10 st. C, natomiast wê¿ykowej do -8 st. C). Piany zimowe maj± tak± sam± si³ê spajania oraz zdolno¶æ do izolacji, jak piany letnie. Piany zimowe doskonale sprawuj± siê w temperaturach dodatnich i mo¿na je stosowaæ tak jak piany letnie, ale taka relacja nie dzia³a odwrotnie (tzn.: pian letnich nie mo¿emy zastosowaæ w zimie). Je¶li zostanie nam puszka piany zimowej, z jej wykorzystaniem nie musimy czekaæ do nastêpnej zimy.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach