Montaż kominka w starym domu - porada eksperta
Decyzję o wyborze rodzaju kominka najlepiej podjąć jeszcze w fazie projektowania domu. Montaż kominka w starym domu wiąże się z rozlicznymi przeróbkami.
Mając na względzie z jednej strony bezpieczeństwo budowy, z drugiej zaś przyjemność użytkowania, radziłabym wcześniej zasięgnąć opinii architekta lub konstruktora oraz kominiarza. Równie ważne jak wkład kominkowy i jego obudowa, jest odpowiednio mocny fundament, właściwy dostęp powietrza do komory spalania, prawidłowe odprowadzenie spalin czy kwestia tzw. ciągu. Wiadomo, że liczy się każda złotówka, ale odradzałabym budowanie kominka metodą gospodarczą. Sprawdzona i doświadczona firma, to niemały wydatek, ale z pewnością opłacalny.
Tylko drewno liściaste
W kominku warto palić suchym, sezonowanym drewnem z drzew liściastych. Mokre drewno nie ma wysokiej wartości energetycznej, podczas palenia kopci, brudząc wkład i zanieczyszczając przewód kominowy. Przy rozpalaniu dopuszczamy do kominka więcej powietrza, otwierając wloty, znajdujące się z przodu wkładu. Gdy drewno zacznie się dobrze palić, dostęp powietrza należy ograniczyć. Wówczas drewno będzie się wolniej spalać, dłużej ogrzewając pomieszczenie. Powstały żar w kominku powinien utrzymać temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu przez kilka godzin.
autor: Sebastian Czernik
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy