Montaż instalacji solarnej
Kolektor słoneczny, zwany potocznie solarem instaluje się najczęściej na dachu budynku. Dlatego tak ważne jest, by jego montaż był wykonany fachowo za pomocą odpowiednich elementów. Dach w końcu mamy na lata.
Niestety wielu inwestorów wciąż narzeka, że instalacje solarne są nieprawidłowo montowane na ich dachach. W takich przypadkach może się to zakończyć uszkodzeniem dachówki i innych elementów pokrycia dachowego. Ale to nie wszystko. Nieuwzględnienie innych ważnych czynników atmosferycznych, takich jak wiatr, deszcz lub śnieg podczas montażu skutkuje przedostawaniem się opadów do warstwy izolacyjnej połaci, powodując jej niszczenie.
Specjaliści przestrzegają, że brak systemowych rozwiązań oraz profesjonalnego montażu może doprowadzić do późniejszych strat finansowych.
- Początkowa oszczędność jest jedynie pozorna, ponieważ ponowny montaż oraz naprawa zniszczonej połaci dachowej generują dużo większe koszty, niż zamontowanie systemu solarnego za pomocą dobrych gatunkowo elementów np. przejść solarnych – mówi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.
Ceny gazu, energii elektrycznej czy węgla rosną w zastraszającym tempie. Z tego też względu nasze rachunki za ogrzewanie domów są coraz wyższe. Warto więc może zastanowić się nad alternatywą grzewczą, która da nam niezależność od tego, co dyktują dostawcy standardowych źródeł energii.
Niezależnie jednak od tego, na jaki rodzaj energii się zdecydujemy, należy pamiętać o odpowiednim montażu urządzeń, które będą ją przetwarzać. W przypadku ogrzewania solarnego należ wiedzieć, że to kompatybilny układ, dobrze dobranych i pasujących do siebie elementów. Od ich montażu i późniejszego działania, zależy nasze zadowolenie i ciepło w domu.
- Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jakie koszty możemy ponieść w przypadku ich nieprawidłowego montażu. Tylko profesjonalny system montażowy daje gwarancję zadowolenia i długiej żywotności całej instalacji solarnej – dodaje Przemysław Skibiński.
Właśnie systemowi montażu powinniśmy poświęcić czas i dłużej się nad nim zastanowić. Jeżeli nie będzie odpowiedniej jakości, jeżeli jakikolwiek jego element nie zadziała, wówczas nie pomoże nawet najlepszy kolektor. Bo kolektor to jedynie element całości, która powinna działać jak mechanizm zegarka – z precyzją i szwajcarską dokładnością.
Wybierając poszczególne elementy systemu solarnego należy zwrócić uwagę na ich wytrzymałość choćby względem sił wywoływanych np. przez wiatr lub opady, przy jednoczesnym nieobciążaniu dachówki.
- Mam tu na myśli np. uchwyt do zestawów solarnych. Powinien być bez wątpienia wykonany z wysokiej jakości materiału, co zapewni zamocowanie instalacji solarnej zgodnie z obowiązującymi normami. Z kolei zastosowanie kołnierza uszczelniającego zapewnia przeprowadzenie uchwytu przez pokrycie dachowe, eliminując wszelkie nieszczelności. W systemie ze specjalnym wspornikiem z litego drewna z szyną wzmacniającą uchwyt uzyskuje doskonałe parametry w zakresie przyjęcia obciążenia – dodaje Przemysław Skibiński.
Przelicz, czy opłaca się oszczędzać
Planując rodzaj instalacji grzewczej domu, należy patrzeć przyszłościowo. Dom budujemy na lata, warto więc na początku zainwestować więcej, wiedząc że na przestrzeni kilku lat, inwestycja zwróci się i to z nawiązką. Szukając oszczędności, nie szukajmy ich w elementach, które mają służyć całe lata. A tak jest właśnie z dachem i elementami z nim powiązanymi. Złe podłączenie, użycie słabych jakościowo elementów, grozi poważnymi konsekwencjami. W tym przypadku popełnienie błędów instalacyjnych, skutkuje brakiem możliwości „wyprodukowania” odpowiedniej ilości energii, a tym samym nie ogrzaniem domu.
- W przypadku nieprawidłowego użycia systemu montażu mogą pojawić się przykre niespodzianki w postaci pęknięcia dachówek, zalania poddasza, zawilgocenia termoizolacji, która w konsekwencji traci właściwości izolacyjne, a zaczyna być termoprzewodnikiem. Oprócz tego mogą pojawić się przetarcia przewodów montowanych w dachówkach wentylacyjnych, jeżeli nie użyjemy specjalnych szczelnych przejść przez dach – podsumowuje Przemysław Skibiński.
Dobry kolektor słoneczny to nie wszystko. Żeby spełniał swoje funkcje musi być odpowiednio zamontowany. A montaż solarów to czasem przeprowadzenie kilkunastu kabli przez pokrycie dachowe, które musi być wykonane bardzo szczelnie.
Sprawdzajmy dokładnie z czego wykonane są elementy montażowe. Unikniemy wówczas przykrych niespodzianek. Pamiętajmy, że do prawidłowego działania systemu musimy zapewnić mu m.in. odpowiednią szczelność i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi – dodaje Przemysław Skibiński.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy