Kategorie:
Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | ZabytkiMłodzi nie mieszkają na swoim
Z badań przeprowadzonych na przełomie sierpnia i września 2010 r. przez Uniwersytet Łódzki dla Domu Kredytowego Notus, wynika, że aż 54 procent młodych małżeństw nie mieszka na swoim.
Zajmują oni lokale spółdzielcze, wynajmuje mieszkania lub współdzieli je z rodzicami bądź krewnymi.Co ciekawe sytuacja ta dotyczy także osób aktywnych zawodowo, zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, w większości przypadków posiadających wyższe i średnie wykształcenie.
Gdzie mieszkają młode małżeństwa?
- We własnym mieszkaniu - 37,8%.
- W wynajmnowanym mieszkaniu - 29,3%.
- W mieszkaniu rodziców/krewnych - 10,4%.
- We własnym domu - 8%.
- W domu rodziców/krewnych - 7,6%.
- W mieszkaniu spółdzielczym - 3,2%.
- Inne - 2%.
- W służbowym mieszkaniu - 1,6%.
Przeprowadzone badanie jest elementem akcji informacyjnej Domu Kredytowego Notus, mającej na celu edukację społeczeństwa w zakresie kredytów hipotecznych. Wzięła w nim udział reprezentatywna grupa młodych małżeństw, pochodzących z dużych miast, w przeważającej większości posiadających wyższe bądź średnie wykształcenie (odpowiednio 67 i 26,2 proc.), aktywnych zawodowo (92,5 proc.) i zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę (73,2 proc.). Przeszło połowa ankietowanych (57,1 proc.) wskazała, iż ich wspólny dochód netto oscyluje między 3000, a 5000 zł.
Sytuacja mieszkaniowa młodych Polaków
Badanie pozwoliło ustalić, że przeszło 54 proc. młodych małżonków zajmuje nieruchomość, która nie jest ich własnością. Oznacza to, że nie mieszkają oni u siebie, a jedynie wynajmują jakiś lokal, zajmują mieszkanie spółdzielcze, bądź też mieszkają w domu rodziców lub krewnych. Spośród ankietowanych osób aż 21 proc. przyznało, że mieszka wspólnie z rodziną lub innymi, niespokrewnionymi osobami.
Preferencje mieszkanioweZ badania wynika, że 45,8 proc. małżonków mieszka we własnym domu lub mieszkaniu. Okazuje się jednak, że 68,6 proc. kupiło je, korzystając z kredytu hipotecznego, a 29 proc. otrzymało w formie darowizny lub spadku. Co ciekawe aż 41,4 proc. ankietowanych małżonków nabyło prawa do lokalu mieszkalnego jeszcze przed ślubem.
Z analizy preferowanych metrażów wynajmowanych mieszkań wynika, że 58,4 proc. par wybierało lokale o powierzchni od 31 do 50 m². Natomiast w przypadku mieszkań własnościowych aż 71,7 proc. ankietowanych nabywało lokale większe - o metrażu 41-70 m². Oznacza to, że o ile młodzi ludzie przed zakupem własnego mieszkania są w stanie mieszkać w mniejszych lokalach, o tyle kupując lokal własnościowy myślą przyszłościowo i wybierają większy metraż.
Zadowolenie z sytuacji mieszkaniowej
Młodzi ludzie w 63 proc. przypadków są zadowoleni lub bardzo zadowoleni ze swojej sytuacji mieszkaniowej. 20 proc. jest średnio zadowolonych, a 16 proc. wręcz niezadowolonych. Powszechnie panują jednak optymistyczne nastroje wobec posiadanej sytuacji mieszkaniowej. Istniejące niezadowolenie wynika natomiast z dzielenia lokalu mieszkalnego z członkami rodziny lub innymi współlokatorami, zajmowania lokali spółdzielczych lub wynajmowania mieszkań oraz zamieszkiwania w danym lokalu w pięć i więcej osób.
Recepta na zaistniałą sytuacjęSposobem na poprawę sytuacji mieszkaniowej młodych małżeństw, zwłaszcza tych, które nie mieszkają jeszcze na swoim, jest kredyt hipoteczny. Warto podkreślić, że podobnie myślą sami ankietowani. 46,8 proc. odpowiedzi na pytanie „Co sądzisz o kredytach hipotecznych?" brzmiało „Jest to szansa na posiadanie własnego mieszkania/domu". 28,4 proc. Odpowiadało: „Korzystniej jest wziąć kredyt niż tracić pieniądze na wynajmowanie mieszkania", a 16,8 proc.: „To naturalny sposób finansowania inwestycji mieszkaniowej". Znaleźli się jednak i tacy, którzy sceptycznie podchodzili do tematu kredytów hipotecznych. 31,4 proc. odpowiedzi brzmiało, że ten sposób finansowania inwestycji jest zbyt drogi. 22,8 proc. uznało kredyty za zbyt ryzykowane, a 12,3 proc. wskazań ukazuje, że informacje na temat kredytów są niejasne. Ponadto 11,9 proc. odpowiedzi sugerowało, że ankietowani sądzą, iż kredyty są dla nich niedostępne.
Źródło: Dom kredytowy Notus
źródło: Notus
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy