Kategorie:
Aranżacje | Akcesoria okienne | Malowanie i tapetowanie | Drzwi wewnętrzne | Podłogi | Oświetlenie | SchodyMinimalizm przeżywa renesans
Aktywni, zabiegani, z przepełnioną pomysłami głową. Tacy jesteśmy, taka jest nasza codzienność. Jesteśmy wizualnie przepełnieni, a tempo naszego życia zdaje się nie zwalniać. Dlatego tak ważne jest, by nasze najbliższe otoczenie dostarczało nam spokoju.
Minimalizm przeżywa swój kolejny renesans. Mając w pamięci surowe ściany jaskiń pierwotnego człowieka czy średniowieczne wnętrza klasztorne sprzyjające medytacji, śmiało można go nazywać matką wszelkich stylów. Gotyk, renesans, barok. Co jakiś czas świat zrzuca bagaż doświadczeń i wraca do korzeni. Czyste, stonowane i szczere kolory we wnętrzach są odpowiedzią dla osób poszukujących spokoju oraz wyciszenia.
Piękne minimalistyczne wnętrze wcale nie musi być zimne i suche
W architekturze nie ma nic bardziej prawdziwego i naturalnego niż betonowa ściana z prostym drewnianym lub stalowym elementem, które w efekcie tworzą składankę przenikających się kolorów, materiałów i faktur. Wszystko w jednym charakterze, w podobnej palecie barw. Mglista alchemia wyciszonych i stonowanych elementów intrygujących wzrok i kojących umysł.
Kolorystyka stylu nie szokuje, nie stawia pytań. Przydymione błękity, złamane zielenie i mineralne szarości. Raz stanowią skończoną i zamkniętą kompozycję, gdzie indziej są tłem dla silnie kontrastujących pojedynczych barw, które mają przyciągać wzrok. Stanowią tło dla pięknych mebli, modernistycznych grafik i kolorowych kwiatów.
Wazon autorstwa Zahy Hadid z jedną intensywną różą w delikatnym, jasnym otoczeniu lub designerski karbonowy fotel Rona Arad`a, a w jego tle stare cegły pomalowane na ciemny, pełny, głęboki kolor. Zabiegi rodem z najlepszych światowych muzeów, w których pojedyncze okazy nie muszą walczyć z otoczeniem. Czy może być coś bardziej wyrafinowanego?
Przestrzeń jest miejscem niczym nieograniczonych możliwości, symbolizuje ona stan niezmąconego umysłu, stanowi tajemnicze, lecz zmysłowe tło, od którego odcinają się wyraźnie rzeczy cenne, finezyjne i oryginalne.
Paletę trendu Silent Space tworzą przydymione błękity, złamane zielenie i mineralne szarości, które w połączeniu z łagodnie połyskującymi materiałami, a także lśniącymi powierzchniami oddają nastrój wyszukanej elegancji oraz dyskretnego przepychu.
Tkaniny i obicia stanowią głównie faktury dopełniające – wełna, jedwab, aksamit, skóra, zamsz i filc. Połyskująca skała łupkowa i granit kontrastują z matowymi powierzchniami betonowymi w wyjątkowo oryginalnych zestawieniach.
Autorem trendu jest zespół ColourFutures™, czyli grupa międzynarodowych ekspertów do spraw kolorystyki. W skład zespołu wchodzą również specjaliści z firmy AkzoNobel - producenta farb marki Dulux.
Zespół ColourFutures™ każdego roku, na podstawie obserwacji globalnych zmian w stylach życia, kulturze, sztuce, architekturze, wzornictwie i modzie, określa pięć głównych Trendów Kolorystycznych oraz Kolor Roku - barwę wiodącą w nadchodzącym roku.
Mateusz Tański – współzałożyciel i główny architekt pracowni RE.Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracował oraz praktykował m.in.: w Asymptote Architecture w Nowym Jorku oraz Valode et Pistre w Warszawie.
Laureat konkursów architektonicznych m.in.: Konkurs na salę koncertową Sinfonii Varsovii w Warszawie (2010), Konkurs na Muzeum Sztuki Mariacka 10 w Katowicach (2010), Międzynarodowy konkurs na wieżowiec Diamond Tower 73.000 m2 (2009), Konkurs na zagopodarowanie doków w Glasgow, 10.000m2, Wielka Brytania (2007), Cersanitech (2007).
autor: Mateusz Tański, architekt
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy