Kategorie:
Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | ZabytkiMieszkania - szybciej i taniej?
Zgodnie z wypowiedzi± Olgierda Dziekoñskiego - wiceministra infrastruktury, odpowiedzialnego za budownictwo - do koñca czerwca 2008 r. zostanie przygotowany projekt ustawy o zmianie ustaw dla racjonalizacji procesu inwestycyjnego. Zamierzeniem rz±du jest przeprowadzenie, przy pomocy przepisów tej ustawy, ca³o¶ciowej reformy systemu prawnego zwi±zanego z procesem inwestycyjnym.
W ramach pracy nad t± ustaw± wprowadzone zostan± zmiany w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Prawie budowlanym, Ustawie o gospodarce nieruchomo¶ciami, Prawie ochrony ¶rodowiska i wielu innych ustawach.
W efekcie tych prac inwestorzy bêd± mogli znacznie ³atwiej realizowaæ swoje inwestycje i koñczyæ je w krótszym czasie. Bêdzie to mo¿liwe dziêki zlikwidowaniu decyzji o pozwoleniu na budowê dla wszystkich rodzajów budynków oraz pozwolenia na u¿ytkowanie obiektu.
Po wprowadzeniu tych korzystnych zmian inwestor przed rozpoczêciem inwestycji bêdzie musia³ wyst±piæ do w³a¶ciwego organu administracji o zgodê urbanistyczn±. W wypadku, gdy istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, równie¿ to bêdzie zbêdne. Po uzyskaniu tej zgody trzeba bêdzie z³o¿yæ projekt budowlany do organu administracji i poinformowaæ potencjalnych s±siadów o zamiarze rozpoczêcia inwestycji jeden miesi±c przed planowanym jej rozpoczêciem. W³a¶ciwy urz±d nie bêdzie mia³ jednak prawa do zg³aszania uwag, bêdzie jedynie odpowiedzialny za przechowywanie projektu. Je¿eli w ci±gu miesi±ca od momentu poinformowania s±siadów o planowanej inwestycji i z³o¿enia projektu nie zostan± zg³oszone ¿adne uwagi, inwestor bêdzie móg³ rozpocz±æ inwestycjê. Po zakoñczeniu inwestycji inwestor bêdzie zobowi±zany jedynie do poinformowania organu administracji o zakoñczeniu budowy.
U³atwienia te pozwol± na znaczne skrócenie czasu realizacji inwestycji, a w zwi±zku z tym - na powstanie oszczêdno¶ci finansowych. Wprawdzie w ostatnich latach okres realizacji inwestycji skraca³ siê, jednak zmiany te wci±¿ pozostaj± niewielkie. Wed³ug danych GUS, w okresie trzech pierwszych kwarta³ów 2007 r. budynki wielorodzinne budowane przez deweloperów realizowane by³y w ¶rednim czasie 23,1 miesi±ca, za¶ przez spó³dzielnie mieszkaniowe - w czasie 26,6 miesi±ca. W okresie trzech kwarta³ów 2007 r. ¶redni czas realizacji budynków by³ krótszy o 0,4 miesi±ca ni¿ w 2006 r., podczas gdy w analogicznym okresie 2006 r. wska¼nik ten wyniós³ a¿ 1,2 miesi±ca.
Jednoczesne zniesienie obowi±zku uzyskania pozwolenia na budowê i pozwolenia na u¿ytkowanie obiektu - w ocenie przedstawicieli nadzoru budowlanego - mo¿e negatywnie wp³yn±æ na bezpieczeñstwo obiektów budowlanych i rodziæ zagro¿enie dla przebywaj±cych w nich ludzi.
Poza t± kompleksow± reform± planowane jest opracowanie Ustawy o zorganizowanym budownictwie mieszkaniowym. Zgodnie z ustaw± deweloperzy oraz spó³dzielnie mieszkaniowe zdobêd± uprawnienia do przygotowywania planów urbanistycznych, pozwalaj±cych na budowê mieszkañ i domów na gruntach, które nie s± objête miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Plan taki zawiera³by opis inwestycji, który akceptowa³aby gmina. Nie zosta³yby zatwierdzone plany inwestycyjne niezgodne ze standardami architektonicznymi i nieprzewiduj±ce np. terenów zielonych, placów zabaw czy terenów przeznaczonych pod us³ugi publiczne. Wprowadzenie w ¿ycie przepisów tej ustawy powinno spowodowaæ przyspieszenie budowania mieszkañ i obni¿enie ich cen.
autor: Anna Waszczuk, Analityk Rynku Xella Polska Sp. z o.o.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy