Kategorie:
Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | ZabytkiMeble szkolne - jak wybrać odpowiednie umeblowanie do placówki edukacyjnej?
Mogłoby się wydawać, że zakup umeblowania do szkoły jest bardzo prosty – ot, wystarczy zakupić wygodne krzesła, biurka i stoliki, aby uznać to zadanie za wykonanie. W rzeczywistości jednak kwestia nabycia mebli szkolnych jest bardziej skomplikowania. Produkty te muszą bowiem spełniać odpowiednie wymogi. Sprawdź zatem, jak wybrać odpowiednie meble do placówki edukacyjnej.
Meble szkolne – surowe wymagania
Meble przeznaczone do szkoły muszą spełniać wiele restrykcyjnych wymagań. Przede wszystkim powinny być one dopasowane do rodzaju szkoły i kategorii wiekowej uczniów. Ważny jest też materiał oraz sposób wykonania i wykończenie krzeseł, stołów, szafek czy innych akcesoriów. Meble szkolne muszą ponadto zapewniać komfort, a także bezpieczeństwo uczniom w każdym wieku.
Dobór szkolnych mebli do wzrostu uczniów
Meble szkolne muszą zostać dopasowane do wzrostu uczniów. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie wyznacza norma PN-EN 1729:2007. Określa ona konkretne kategorie miar, które są przyporządkowane do wzrostu uczniów w szkołach wyższych, średnich i podstawowych. Na przykład, w przypadku najmłodszych i najniższych dzieci o wzroście od 80 do 95 cm należy stosować krzesła z siedziskami do 21 cm oraz stoliki o wysokości do 40 cm. Uczniowie o wzroście do 116 cm, zgodnie z przepisami prawa, powinni siedzieć na krzesłach z siedziskiem o wysokości do 26 cm. Dla wyższych dzieci, których wzrost przekracza 116 cm, ustawodawca przewidział z kolei stoły o wysokości 46 cm i krzesełka z siedziskami do 26 cm. Uczniowie ze szkół ponadpodstawowych, którzy mierzą między 174 a 207 cm, powinni z kolei siedzieć na krzesłach z siedziskami o wysokości do 51 cm, przy stołach o wysokości do 82 cm.
Oznaczenie kolorystyczne mebli
W przypadku mebli szkolnych ważne jest też oznaczenie przedmiotów. Najmłodsi uczniowie powinni zatem korzystać z mebli oznaczonych kolorem pomarańczowym bądź białym. Dla starszych uczniów ze szkół średnich odpowiednie są natomiast meble szkolne z siedziskami oznaczonymi brązową farbą.
Materiał wykonania mebli do szkoły
Meble szkolne powinny być też wykonane z odpowiednich materiałów. Dobór właściwego surowca wpływa nie tylko na wytrzymałość i funkcjonalność mebli, ale też bezpieczeństwo i komfort uczniów. Podczas wielogodzinnego siedzenia w szkolnych ławkach dzieci muszą czuć się po prostu dobrze. Dyskomfort spowodowany niewygodnymi, nieergonomicznymi krzesłami i ławkami ma negatywny wpływ na koncentrację i samopoczucie dzieci.
Odpowiednie meble szkolne powinny być zatem wykonane z wytrzymałych, trwałych i solidnych surowców. Najczęściej używanym do produkcji umeblowania materiałem jest laminat HPL. Zaleca się przy tym, aby w meblach przedszkolnych i szkolnych znajdowało się możliwie najwięcej materiałów naturalnych, w tym przede wszystkim drewna. Materiały drewnopochodne muszą z kolei odpowiadać klasie higieny E1, co oznacza niską emisję formaldehydu.
Ważną kwestią jest też sposób wykończenia mebli. Wszystkie kleje, lakiery, farby czy tworzywa sztuczne, np. okleiny, wykorzystywane do malowania i wykańczania mebli, nie mogą zawierać substancji toksycznych. Co istotne, bezpieczeństwo owych materiałów musi być potwierdzone stosownymi atestami jednostek uprawnionych w tym zakresie.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy