Kategorie:
Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | ZabytkiLetni remont kuchni
Je¶li chcemy w lipcu czy sierpniu w ci±gu zaledwie tygodnia urlopu przeprowadziæ d³ugo planowany remont, to prócz my¶lenia o efekcie koñcowym, warto rozpisaæ sobie plan dzia³añ. Gros spraw trzeba za³atwiæ du¿o wcze¶niej, zamówiæ materia³y, zarezerwowaæ ekipê remontow±.
Wiele osób w³a¶nie latem decyduje siê na wprowadzenie zmian w swoim mieszkaniu. Z badañ grupy PMR wynika, ¿e a¿ 13% Polaków chcia³oby w tym roku nabyæ nowe meble kuchenne. Ale w przeciwieñstwie do kupna komody czy kanapy, nie wystarczy wej¶æ do sklepu i za wybrany model zap³aciæ przy kasie, by tego samego dnia cieszyæ siê nowym meblem.
- Po¶piech nie jest dobrym doradc± w zakupie mebli kuchennych- przyznaje Alicja Gajewska z firmy KAM z Milejewa.
- Bywaj± jednak osoby, które trzy tygodnie przed jakim¶ wa¿nym wydarzeniem, np. ¶wiêtami czy chrzcinami, chc± szybko przeprowadziæ remont kuchni i zamówiæ zabudowê na wymiar. Wówczas okazuje siê, ¿e aby zd±¿yæ na czas, musz± zrezygnowaæ z marzeñ np. o frontach lakierowanych, których proces produkcji jest stosunkowo d³ugi, albo zdecydowaæ siê na zakup gotowych mebli z ekspozycji.
Planowanie od koñca
Najpierw ustalamy wiêc datê koñcow± remontu. Niech bêdzie to najlepiej sobota, aby¶my w niedzielê mogli w swojej kuchni ugotowaæ pyszny obiad. Sobotê spêdzimy na uk³adaniu w szafkach naczyñ, ¿ywno¶ci, przyborów kuchennych. Pi±tek zejdzie nam na sprz±taniu, myciu wnêtrz szafek, w których mo¿e pozostaæ kurz, py³ czy wióry po nawiercaniu p³yt w trakcie monta¿u. Mo¿emy te¿ na pó³kach czy w szufladach powyk³adaæ specjalne maty, które zabezpiecz± je przed zniszczeniem, a dodatkowo maj± w³a¶ciwo¶ci antypo¶lizgowe, co przeciwdzia³a przesuwaniu siê np. przyborów kuchennych podczas zamykania szuflady. Dwa dni trwa sprawny monta¿ szafek oraz sprzêtu AGD. Je¶li jednak chcemy sprzêt zamontowaæ samodzielnie (UWAGA - trzeba mieæ uprawnienia gazowe, by pod³±czyæ kuchenkê gazow±),dodajmy do naszego kalendarium dodatkowy dzieñ.
Czas produkcji do 7 tygodni
Przygotowanie w fabryce elementów naszych mebli kuchennych to czas od 3-7 tygodni. Czas ten jest krótszy, gdy skorzystamy z salonu firmowego producenta mebli, wyd³u¿y siê natomiast, gdy meble wykona stolarz, który wszystkie komponenty do produkcji - fronty, blaty, korpusy , uchwyty - bêdzie zamawia³ u innego wykonawcy.
Czas oczekiwania na meble wyd³u¿a równie¿ wybrana technologia produkcji frontów. Najd³u¿ej czekaæ bêdziemy na fronty lakierowane - oko³o 6-7 tygodni. Nieco krócej trwa produkcja wysokopo³yskowych frontów wykonanych w technologii akrylowania (glass surface). W firmie Mebel Rust poczekamy na takie fronty do 6 tygodni, natomiast w firmie Kam, 4 tygodnie.
- Je¶li zale¿y nam na czasie warto wybraæ fronty laminowane, których produkcja trwa do 3 tygodni - mówi projektantka Sylwia Kowalska-Mikutel.
- Obecnie, dziêki nowoczesnym dekorom folii finisz, fronty laminowane pozwalaj± na zaprojektowanie piêknych i nowoczesnych mebli kuchennych, a do tego s± stosunkowo niedrogie.
Najd³u¿ej trwa produkcja kuchni z frontami lakierowanymi, ale na taki efekt warto czekaæ. [fot.: KAM] |
Projekt w 3 dni
Zanim rozpocznie siê proces wytwarzania naszych wymarzonych mebli, trzeba sporz±dziæ projekt. Renomowani producenci mebli zatrudniaj± w³asnych projektantów, którzy znaj± siê nie tylko na stolarstwie, zasadach ergonomii, ale równie¿ doskonale orientuj± siê w nowoczesnych trendach. Tacy projektanci doradz± nam jak najlepiej zagospodarowaæ przestrzeñ, jak unikn±æ b³êdów, podsun± ciekawe rozwi±zania. Tego niestety nie mo¿na czêsto oczekiwaæ od zwyk³ych stolarzy, którzy na klienta ceduj± decyzjê o wyborze dekorów z szerokiej gamy wzorników i próbek, uk³adu szafek z przepastnych katalogów. Wtedy wykonanie projektu zamiast trwaæ 2-3 dni - jak w profesjonalnym studio mebli kuchennych - mo¿e siê wyd³u¿yæ nawet do tygodnia. Klient bowiem jest zmuszony sam przewertowaæ magazyny wnêtrzarskie, poszukaæ inspiracji w Internecie.
- Projektant to czêsto pierwsza osoba, z któr± spotyka siê klient wchodz±c do salonu mebli kuchennych- mówi Sylwia Kowalska-Mikutel.
- ¯eby ca³y proces tworzenia wnêtrza przebieg³ pomy¶lnie a efekt koñcowy by³ rzeczywi¶cie spe³nieniem marzeñ klienta, ju¿ od pierwszych chwil musz± oni znale¼æ wspólny jêzyk. Projektant jest od tego, ¿eby pomagaæ a nie narzucaæ swoj± koncepcjê, ale te¿ nie mo¿e w swej uleg³o¶ci pozwoliæ, by klient pope³ni³ b³±d decyduj±c siê na rozwi±zanie, które w jego wnêtrzu siê nie sprawdzi.
Wybór frontów laminowanych mo¿e przyspieszyæ realizacjê kuchni o po³owê w stosunku do frontów lakierowanych. [Fot.: KAM] |
Oczekiwanie na pomiar - 7 dni
Obecnie standardem w projektowaniu mebli kuchennych s± nowoczesne programy komputerowe, które pozwalaj± tworzyæ wizualizacje, znacznie u³atwiaj±ce i przyspieszaj±ce podjêcie decyzji. Te najnowsze pozwalaj± stworzyæ projekty wnêtrza kuchni wygl±daj±ce jak realistyczne zdjêcia.
Najpierw jednak trzeba zebraæ dane dotycz±ce wielko¶ci wnêtrza, w którym ma powstaæ nowa zabudowa kuchenna. Samo opomiarowanie pomieszczenia trwa zaledwie godzinê, ale grafik osób, które je wykonuj± na zlecenie producenta mebli, jest czêsto napiêty i aby siê umówiæ trzeba czekaæ do 7 dni.
Podsumowuj±c, okazuje siê, ¿e od pierwszej wizyty w salonie do rado¶ci uk³adania naczyñ i sztuæców w nowych szafkach mo¿e min±æ nawet 10 tygodni. Je¶li chcemy wiêc, by monta¿ szafek kuchennych w naszym domu przypad³ na czas letniego urlopu, wybierzmy siê na pierwsze spotkanie z projektantem przynajmniej dwa miesi±ce wcze¶niej.
¼ród³o: KAM
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy