Kategorie:
Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | ZabytkiLegalizacja samowoli budowlanej
Do legalizacji samowoli budowlanych po³o¿onych na obszarach nieobjêtych miejscowymi planami zagospodarowania nie jest konieczne przedstawienie ostatecznej przed wszczêciem postêpowania decyzji o warunkach zabudowy.
W³a¶ciciele nielegalnie wybudowanych domów na dzia³kach nieobjêtych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego maj± mo¿liwo¶æ ich zalegalizowania. 6 grudnia 2008 r. wesz³a bowiem w ¿ycie nowelizacja prawa budowlanego, która przewiduje tak± mo¿liwo¶æ.
Do wniosku o legalizacjê w³a¶ciciele musz± przed³o¿yæ powiatowemu inspektorowi nadzoru budowlanego decyzjê o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Decyzja ta nie bêdzie musia³a byæ jednak ostateczna w dniu wszczêcia postêpowania. Do tej pory w³a¶nie ten ostatni warunek (decyzja wydana przed wszczêciem postêpowania) sprawia³, ¿e legalizacja takich samowoli by³a praktycznie niemo¿liwa.
– Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast nie chc± wydawaæ decyzji o warunkach zabudowy dla obiektów, które choæby w czê¶ci ju¿ istniej± w danym miejscu. Powo³uj± siê przy tym na przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, choæ takie regulacje wprost z niej nie wynikaj± – wyja¶nia Ma³gorzata Mazur, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego w Katowicach.
Zmiana przepisów prawa budowlanego jest wynikiem wyroku Trybuna³u Konstytucyjnego z 20 grudnia 2007 r. (sygn. akt P 37/06), który stwierdzi³, ¿e sprzeczne z konstytucj± jest ró¿ne traktowanie w³a¶cicieli samowoli, w zale¿no¶ci od tego, czy po³o¿ona jest ona na dzia³ce objêtej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, czy te¿ nie.
Inwestorzy, którzy wystêpuj± o legalizacjê samowoli po³o¿onej na dzia³kach objêtych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nie maj± bowiem problemów z ich zalegalizowaniem, gdy¿ bez wiêkszego trudu mog± uzyskaæ za¶wiadczenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o zgodno¶ci budowy z ustaleniami planu. Zdaniem Trybuna³u Konstytucyjnego inwestorzy nie maj± ¿adnego wp³ywu na to, czy na danym terenie obowi±zuje miejscowy plan. W procesie legalizacji samowoli decyduj±ce znaczenie powinno mieæ jedynie udowodnienie, ¿e samowolnie wybudowany obiekt swym istnieniem nie narusza przepisów prawa, w tym przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy