Kategorie:
Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | ZabytkiLampy do kuchni - poznaj praktyczne rozwiązania w przestrzeni użytkowej
Kuchnia jest prawdziwym sercem domu. Choć nie każdy umie lub lubi gotować, to i tak potrzebuje tego pomieszczenia. Zwykle aranżujemy je w taki sposób, aby było urządzone praktycznie. A to oznacza, że potrzebne są pojemne szafki, duże blaty robocze czy lampy do kuchni, które oświetlą jej wnętrze. Sam wybór oświetlenia, może jednak przysporzyć nam kłopotów. Chcemy, aby wszystkie strefy, czyli blaty, zlewozmywak, ale i stół były dobrze oświetlone. A do tego sama kuchnia musi być ładna. Jak to pogodzić?
Lampy do kuchni – wybór większy niż się spodziewasz
Planując oświetlenie, jakie chcemy mieć w kuchni, można kierować się na przykład zasadami ergonomii. Czyli wyznaczamy w kuchni strefy, które mają mieć różne funkcje. Jedna to np. miejsce do przygotowania posiłków, a druga to miejsce ich spożywania. Dlatego zwykle dzielimy samo oświetlenie na: centralne, zadaniowe i dekoracyjne.
Ale jak lampy do kuchni będą odpowiednie, aby zrealizować swoje zadania? Do oświetlenia ogólnego, czyli centralnego najczęściej wybieramy punkt świetlny umieszczony na suficie. Zwykle jest on też zamontowany na środku lub występuje on w formie regularnie rozmieszczonych lampek LED wpuszczonych w sufit. Z kolei oświetlenie zadaniowe również może mieć taką postać, ale o wiele częściej montujemy po prostu dodatkowe światło, jak listwa LED pod szafkami wiszącymi, która oświetla blaty. Takim oświetleniem jest też lampa wisząca nad kontuarem czy stołem. Do dekoracji, możemy zaliczyć każdą inną lampkę. W tym te stawiane na blatach, lampy podłogowe czy nawet pachnące świece, które zapalamy dla ozdoby.
Lampy do kuchni – jakie światło wybrać nad blat?
Blaty stały się najbardziej praktycznym, ale i uniwersalnym miejscem w całej kuchni. Stawiamy na nich różne przedmioty. Kroimy warzywa czy owoce. Ale też przy nich jemy. Dlatego też muszą być dobrze oświetlone. Zwłaszcza jeśli nad blatami mamy zawieszone szafki, które zasłaniają światło. A także, gdy światło główne, świeci nam w plecy, gdy stoimy, robiąc coś przy blacie.
Jakie więc lampy do kuchni możemy zawiesić nad blatami, aby ułatwić sobie pracę? Tutaj najlepsze jest oświetlenie miejscowe. Może ono być skierowane z sufitu, ale też może być punktem świetlnym zamontowanym bezpośrednio nad blatem. Mówiąc blat, możemy też mieć na myśli inne elementy w zabudowie kuchni, jak zlewozmywak czy kuchenka.
Miejscowe oświetlenie możemy zamontować na suficie w postaci lamp reflektorowych, ale też wybierając lampy halogenowe. A nawet w podwieszanym suficie możemy wyznaczyć punkty na wiele wbudowanych lamp typu LED, które będą podświetlać blaty od góry. W ostateczności możemy światło podwiesić pod szafkami wiszącymi, aby podświetlało tylko blat. Jeśli szafek nie mamy, dobrze jest wykorzystać lampy wiszące, które będą oświetlać blat czy stół z odpowiednią mocą.
Lampy do kuchni – światło ciepłe czy zimne?
Kolejna ważna kwestia to sama barwa oświetlenia. Choć zwykle skupiamy się na estetyce lampy do kuchni czy jej umieszczeniu, to i samo światło jest ważne. W uproszczeniu można powiedzieć, że światło ciepłe jest żółte, a światło zimne białe. Jednak to, jaką barwę wybierzemy, może zależeć od naszych preferencji. Są osoby, które lubią oświetlenie klimatyczne. Wtedy najlepiej pasują żarówki o temperaturze 2700 – 3300 K. Z kolei już światło białe o temperaturze 4000-5000 K możemy uznawać za formalne, kojarzące nam się z miejscem pracy. Dlatego do kuchni proponowane jest po prostu oświetlenie w pośrednim przedziale. Ma ono przyjazny charakter, ale zapewnia nam pożądany stopień jasności.
A co z oprawami? Modne lampy, takie jak: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/16-lampy-do-kuchni dają nam możliwość wyboru samych żarówek, jak i barwy światła. Warto jednak wiedzieć, że w nowoczesnych plafonach mogą już być wbudowane taśmy LED, dlatego dobrze jest zapoznać się z opisem szczegółowym przed wyborem. Gdy wybrana przez nas żarówka jednak się nie sprawdza, zawsze można ją wymienić na inną – cieplejszą lub zimniejszą.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy