Szukaj w serwisie

Kategorie:

Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | Klinkier

Tutaj jeste¶: Budowa i remont / Okna i parapety

Konserwacja drewnianych okien

kategoria: Okna i parapety
Konserwacja drewnianych okien
Konserwacja drewnianych okien [fot. MS wiêcej ni¿ okna]

Okna drewniane wymagaj± przeprowadzania okresowych kontroli przynajmniej dwa razy w roku. Szczególn± uwagê nale¿y po¶wiêciæ przegl±dowi jesiennemu, poniewa¿ w ni¿szych temperaturach stolarka jest bardziej nara¿ona na szkodliwe dzia³anie czynników atmosferycznych. W jaki sposób oceniæ stan techniczny i dokonaæ podstawowych napraw?

Producenci okien stosuj± obecnie fabryczne zabezpieczenia, które zwiêkszaj± trwa³o¶æ drewna, chroni± je przed wch³anianiem wilgoci oraz zapobiegaj± rozwojowi drobnoustrojów. Jeszcze kilka lat temu tego typu zabiegi nie by³y powszechne, dlatego okna z tamtego okresu wymagaj± znacznie wiêkszego nak³adu pracy, by zachowa³y zadowalaj±cy stan wizualny i techniczny.

Jak przeprowadziæ kontrolê?

Przegl±d stolarki nale¿y rozpocz±æ od dok³adnych oglêdzin powierzchni ramy. Sprawdzamy, czy nie pojawi³y siê na niej drobne uszkodzenia pow³oki lakierniczej, takie jak pêkniêcia czy zarysowania.

  • Kontroluj±c ramê, zwróæmy dodatkowo uwagê na to, czy nie pojawi³y siê na niej nienaturalne przebarwienia. Mo¿e to ¶wiadczyæ o zasiedleniu mikroorganizmów, takich jak ple¶nie czy grzyby – mówi S³awomir Dubiela z MS wiêcej ni¿ OKNA.

W nastêpnej kolejno¶ci nale¿y sprawdziæ wszystkie metalowe elementy tj.: okucia, zawiasy, rygle itd. Przyjrzyjmy siê, czy nie pojawi³y siê na nich ¶lady korozji. Zobaczmy te¿, czy nie pracuj± z oporem lub odwrotnie – nie obluzowa³y siê. W ostatnim etapie skontrolujmy uszczelki pod wzglêdem sprê¿ysto¶ci oraz powstania ewentualnych ubytków.
 
Naprawiamy drobne uszkodzenia

Je¿eli w trakcie oglêdzin zaobserwujemy szczególnie niepokoj±ce objawy, takie jak g³êbokie pêkniêcia czy ca³kowite uszkodzenie pow³oki lakierniczej, powinni¶my zg³osiæ siê z tym problemem do fachowców. Je¶li jednak s± to tylko drobne uszkodzenia, mo¿emy podj±æ siê ich naprawy we w³asnym zakresie.

zdjecie
Uszkodzony lakier na drewnianej ramie [fot. MS wiêcej ni¿ okna]
Niewielkie uszkodzenia lakieru

Naturalna eksploatacja okien powoduje, ¿e na ich powierzchni z czasem pojawiaj± siê ró¿nego rodzaju zadrapania czy zarysowania. W tym przypadku równie¿ wystêpuje zagro¿enie wch³aniania wilgoci w strukturê drewna.

Usuwanie rozpoczynamy od zmatowienia uszkodzonej powierzchni za pomoc± drobnoziarnistego papieru ¶ciernego. Ograniczmy siê przy tym wy³±cznie do miejsc, w których powsta³ defekt. Nastêpnie usuwamy osadzony kurz i odt³uszczamy drewno. Na koniec w zale¿no¶ci od stopnia uszkodzenia nanosimy jedn± b±d¼ dwie warstwy lakieru.

Pamiêtajmy, by nak³adaæ warstwy nawierzchniowe w warunkach zalecanych przez producenta stosowanego ¶rodka. Z regu³y temperatura powinna wynosiæ minimalnie ok. 10°C, natomiast wilgotno¶æ nie mo¿e przekraczaæ 80%.

Mikropêkniêcia

Mikropêkniêcia powstaj± na skutek dzia³ania warunków atmosferycznych np. intensywnego wiatru lub opadów gradu. W ich wnêtrzu gromadzi siê wilgoæ, co mo¿e doprowadziæ do powstania sinizny, a tym samym do uszkodzenia drewna.

Chc±c je usun±æ, nale¿y siêgn±æ po specjalistyczne ¶rodki do konserwacji stolarki. Naniesienie ich na powierzchniê drewna spowoduje, ¿e dostêp wilgoci do powsta³ych szczelin zostanie zablokowany, a pozosta³a czê¶æ pow³oki ochronnej zostanie od¶wie¿ona. Pozwoli to rzadziej przeprowadzaæ procesy renowacyjne.

zdjecie
Zniszczone uszczelki [fot. MS wiêcej ni¿ okna]
Ubytki w uszczelkach

Skrajne niskie temperatury na zewn±trz w po³±czeniu z wysok± wilgotno¶ci± w pomieszczeniach mog± doprowadziæ do powstawania ubytków na powierzchni uszczelek wskutek przymarzania do skrzyd³a.

Chc±c temu zapobiec, nale¿y konserwowaæ je za pomoc± preparatów na bazie silikonu, które nadaj± odpowiedni± sprê¿ysto¶æ i zapobiegaj± nadmiernemu poch³anianiu wody. Je¿eli pomimo tego pojawi³y siê ubytki, nale¿y wymieniæ uszczelki.

  • Obecnie wymiana jest niezwykle ³atwa, poniewa¿ uszczelki montowane s± „na wcisk”. Przed monta¿em powinni¶my dok³adnie oczy¶ciæ pod³o¿e z zanieczyszczeñ. Bardzo wa¿ne, aby¶my dobrali odpowiedni± grubo¶æ, szeroko¶æ oraz profil – stwierdza S³awomir Dubiela.

Ciê¿ko pracuj±ce okucia

W trakcie eksploatacji okien okucia podlegaj± silnemu naprê¿eniu. Niewystarczaj±ca ilo¶æ smaru w po³±czeniu z opadami skutkuj± pojawianiem siê korozji oraz zwiêkszonym tarciem, przez co elementy zaczynaj± dzia³aæ z oporem.

Ciê¿ko pracuj±ce okucia nale¿y pokryæ specjalnie przygotowanym w tym celu smarem. Powinni¶my unikaæ stosowania w tym celu domowych ¶rodków, poniewa¿ mog± one przynie¶æ odwrotny skutek w stosunku do za³o¿onego. Je¶li za¶ na powierzchni okuæ pojawi³a siê korozja, nale¿y ja usun±æ i pokryæ now± warstw± pow³oki antykorozyjnej W trakcie tej czynno¶ci powinni¶my uwa¿aæ, by nie uszkodziæ pow³oki.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach