Kategorie:
Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | ZabytkiKocioł kondensacyjny dwufunkcyjny idealne rozwiązanie dla współczesnego domu
Zapewnienie sobie odpowiedniego komfortu cieplnego jest priorytetem w okresie jesienno-zimowym. Każdy właściciel domu chciałby jednak, aby odbywało się to w sposób jak najbardziej oszczędny. Dobrym pomysłem jest więc zainwestowanie kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny. To świetne rozwiązanie dla nowoczesnych gospodarstw domowych. Jak działa takie urządzenie, jakie są zalety korzystania z niego oraz jakie posiada funkcje? Odpowiadamy!
Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny – czym się różni od wersji jednofunkcyjnej?
Na rynku możemy spotkać dwa rodzaje kotłów kondensacyjnych – jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Różnica pomiędzy nimi jest niezwykle prosta. Pierwszy z nich zasila jedynie instalację centralnego ogrzewania, a drugi posiada dodatkowy podgrzewacz, który służy do podgrzewania wody użytkowej. Kocioł gazowy jednofunkcyjny nie ma możliwości jej samodzielnego podgrzewania. Z tego powodu na ogół przyłącza się do niego podgrzewacz pojemnościowy, który posiada wbudowany wymiennik ciepła.
Nieco innym urządzeniem jest kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny. Podgrzewa on wodę w sposób przepływowy, co oznacza, że proces ten zaczyna się w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą. Tego rodzaju kotły przeznaczone są do niewielkich rozmiarów domów, w których punkt poboru wody znajduje się niedaleko pieca. Co ważne, rozwiązanie to najlepiej sprawdza się domach z pojedynczą łazienką, w której pobliżu znajduje się kuchnia. Pozwoli to na szybkie skorzystanie z ciepłej wody.
Jakie zalety posiadają kotły kondensacyjne dwufunkcyjne?
Kotły kondensacyjne dwufunkcyjne posiadają wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest fakt, że podgrzewają wodę tylko w momencie, w którym jest pobierana. Oznacza to, że ich praca jest bardziej ekonomiczna od kotłów z zasobnikiem. Ich niewątpliwą zaletą są również niewielkie rozmiary. Tego typu kocioł jest dosyć kompaktowy i nie wymaga aranżowania całego pomieszczenia na kotłownię. Można go z powodzeniem zamontować w pobliżu miejsca poboru wody.
Tego rodzaju kotły charakteryzują się również estetycznym designem. Producenci zwracają na to dużą uwagę ze względu na to, że piec najczęściej jest montowany w łazience lub kuchni i musi wpasowywać się nowoczesną aranżację pomieszczenia. Kotły dwufunkcyjne są również tańsze od swoich jednofunkcyjnych odpowiedników. Charakteryzują się także mniejszymi kosztami eksploatacji. Wynika to ze zdecydowanie mniejszej utraty ciepła.
Jakie technologie posiadają kotły kondensacyjne dwufunkcyjne?
Najnowsze modele dwufunkcyjnych kotłów kondensacyjnych wykorzystują nowoczesne technologie, które czynią korzystanie z nich jeszcze bardziej praktycznym. Warto wspomnieć tutaj o inteligentnym sterowaniu pracą kotła. Pozwala ono na kontrolowanie i monitorowanie pracy za pomocą specjalnej aplikacji w smartfonie. Przy jej wykorzystaniu użytkownik ma możliwość zdalnego dostosowania trybu pracy kotła do swoich indywidualnych potrzeb.
Sprawia to, że współczesne kotły gazowe często są kompatybilne z systemami typu smart home. Taka opcja pozwala na połączenie ich z systemami zarządzania energią, inteligentnymi termostatami oraz aplikacjami mobilnymi do sterowania domem. Dzięki możliwości ogrzewania wody użytkowej, tego rodzaju kocioł można także połączyć z ogrzewaniem podłogowym, czy systemami solarnymi. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na rachunkach.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy