Szukaj w serwisie

Kategorie:

Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | Klinkier

Tutaj jeste¶: Budowa i remont / Fundamenty

Jaki fundament w domu

kategoria: Fundamenty , opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: ES Polska
Jaki fundament w domu
Jaki fundament w domu [fot.: Stock]

Fundamenty domu s± najwa¿niejszym elementem konstrukcyjnym budowy. Solidne, wytrzyma³e i dobrze wykonane to gwarancja d³ugowieczno¶ci ka¿dej budowli. Wp³ywaj±c na osiadanie ca³ego budynku, rozk³adaj± jego ciê¿ar na powierzchniê gruntu.

Decyzja o doborze fundamentów powinna byæ starannie przemy¶lana. Od tego, jakie rozwi±zanie wybierzemy zale¿eæ bêd± pozosta³e etapy budowy naszego domu, a tak¿e w przysz³o¶ci – jego trwa³o¶æ i bezpieczeñstwo mieszkañców. Wybieraj±c fundamenty nale¿y wzi±æ pod uwagê trzy rzeczy: konstrukcjê domu (ciê¿ar obiektu), warunki gruntowe na dzia³ce oraz sposób prowadzenia robót budowlanych. Wszystkie te elementy powinien zawieraæ projekt domu.

Zanim zaczniesz budowaæ

Aby dobrze zaprojektowaæ fundamenty niezbêdne s± oglêdziny gruntu, na którym planowana jest budowa. Przygl±daj±c siê ro¶linno¶ci wystêpuj±cej na dzia³ce, mo¿emy zebraæ pewne informacje, na temat g³êboko¶ci wód gruntowych (np. trzcina jest oznak± terenu podmok³ego). Jednak te wskazówki mog± okazaæ siê niewystarczaj±ce i wówczas najrozs±dniejszym posuniêciem jest zlecenie badañ geotechnicznych.

W tej sferze prawo budowlane pozostawia du¿± dowolno¶æ, poniewa¿ nie ma jednoznacznego przepisu, który nakazywa³by buduj±cemu wykonanie badañ gruntowych. Wed³ug rozporz±dzenia MSWiA z dnia 24.09.1998r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych, budynki jedno- lub dwukondygnacyjne zalicza siê do pierwszej kategorii geotechnicznej. Kategoria ta obejmuje niewielkie obiekty budowlane (w prostych warunkach gruntowych) o statycznie wyznaczalnym schemacie obliczeniowym. Dla takich obiektów wystarcza jako¶ciowe okre¶lenie w³a¶ciwo¶ci gruntów.

  • Wprawdzie w Polsce wiêkszo¶æ gruntów jest wystarczaj±co bezpieczna do zabudowy jednorodzinnej, jednak stawianie domu na nieznanym pod³o¿u mo¿e zaowocowaæ przykrymi konsekwencjami w postaci nap³ywu wody opadowej i gruntowej oraz pêkaniem ¶cian. Dlatego warto przemy¶leæ tê sprawê ju¿ na etapie wyboru i kupna dzia³ki oraz projektowania domu – mówi Bart³omiej Ziêba, menad¿er firmy ES Polska.

Sprawd¼, na czym nie wolno budowaæ

Zdecydowanie do tzw. gruntów niebezpiecznych, je¶li chodzi o posadowienie budynków, nale¿± grunty organiczne (torfy i mu³y). Wystêpuj± one na terenach dawnych zbiorników wodnych, strumyków lub rzek. Do tej grupy zalicza siê równie¿ wszelkie tereny zalewowe, których grunty tj. mady, charakteryzuje s³abe pod³o¿e. W zwi±zku z milionowym stratami, jakie przynios³a tegoroczna powód¼, rz±d planuje wprowadziæ zakaz budowy domów na terenach zalewowych.

 

  • Odradza³bym równie¿ grunty nasypowe – najbardziej niejednoznaczne pod wzglêdem budowlanym, których pod³o¿e jest s³abe. To czêsto mieszanina ró¿nych rodzajów gleby, która powstaje w wyniku ³atania dziur i zag³êbieñ w terenie. Ten sztucznie przeniesiony z innego pod³o¿a grunt, wykorzystywany jest w celu zniwelowania defektów, utrudniaj±cych sprzeda¿ dzia³ki. Niejednokrotnie pod³o¿e takich gruntów niekontrolowanych, wyklucza budowê – dodaje Bart³omiej Ziêba.

Rodzaje fundamentów

Aby prawid³owo ustaliæ g³êboko¶æ posadowienia, nale¿y wzi±æ pod uwagê nastêpuj±ce czynniki: poziom wody gruntowej, rodzaj i g³êboko¶æ gruntu, g³êboko¶æ posadowienia budynków s±siednich oraz g³êboko¶æ przemarzania gruntu. Z kolei wielko¶æ domu i typ pod³o¿a, wp³ywaj± na rodzaj zastosowanego fundamentu, jego g³êboko¶æ i szeroko¶æ.

  • Materia³y budowlane u¿yte do tego celu, powinna cechowaæ du¿a wytrzyma³o¶æ. Przy ich wyborze kierujmy siê tak¿e tym, czy s± odporne na dzia³anie wilgoci, mrozu, substancji chemicznych i biologicznych. Zazwyczaj fundamenty wykonuje siê z betonu i ¿elbetonu – mówi Bart³omiej Ziêba.

Do budowy ¶cian fundamentowych u¿ywa siê bloczków betonowych lub keramzytowych. Fundamenty wylewane s± pod ¶cianami no¶nymi, s³upami i kominami. W budownictwie jednorodzinnym stosuje siê proste rozwi±zania konstrukcyjne – ³awy fundamentowe, w których uk³ada siê zbrojenie z prêtów stalowych. Nastêpnie wykonuje siê wype³nienie z betonu i poziomuje górn± powierzchniê fundamentu, by potem u³o¿yæ na niej bloki ¶cienne.

Dom z piwnic±

Kiedy chcemy, aby nasz dom by³ podpiwniczony, warto zaplanowaæ piwnicê pod ca³ym budynkiem, a nie jego czê¶ci±. U³atwi to prace fundamentowe i wyeliminuje niebezpieczeñstwo nierównomiernego osiadania ¶cian. Wa¿na jest równie¿ odpowiednia ochrona przed wod± gruntow± i opadow±.


Popularnym i najczê¶ciej stosowanym rozwi±zaniem jest drena¿ opaskowy (w razie potrzeby stosuje siê go tak¿e w budownictwie niepodpiwniczonym). Najlepiej wykonaæ go przed wznoszeniem domu, wokó³ wykopu fundamentowego, co zapewni jego dodatkow± ochronê. Drena¿ odprowadzi wodê, zgromadzon± w pobli¿u budynku do zbiorników wodnych lub kanalizacji.


Jako fundamenty domów podpiwniczonych, najczê¶ciej wystêpuj± ³awy betonowe, na których buduje siê ¶ciany piwnicy. Trzeba pamiêtaæ, by na ca³ej szeroko¶ci ³aw zastosowaæ izolacjê przeciwwilgociow±, któr± nastêpnie ³±czy siê z izolacj± pod³ogi i ¶cian piwnicy.

Dom niepodpiwniczony

Je¶li na dzia³ce budowlanej problemem jest nie tylko wilgoæ, ale woda, wówczas najkorzystniejszym rozwi±zaniem jest budowa domu niepodpiwniczonego. Wymaga on znacznie p³ytszego wykopu - fundamenty powinny byæ osadzone poni¿ej g³êboko¶ci przemarzania gruntu w zimie (ok. 1m.). Gdy nie mamy dok³adnej wiedzy, co do g³êboko¶ci wód gruntowych, to powinni¶my pamiêtaæ o wylaniu wykopów betonem, zaraz po ich wykonaniu.


Budynek bez piwnicy wymaga te¿ wylania p³yty fundamentowej, która gwarantuje równomierne osiadanie ca³ej budowli i rozk³ada jego ciê¿ar na powierzchniê gruntu. Zdarzaj± siê przypadki, gdy najskuteczniejszym sposobem ominiêcia wód gruntowych jest wyniesienie posadowienia ca³ego budynku do góry. W tym wypadku niezbêdne jest obsypanie terenu wokó³ domu, zachowuj±c jednocze¶nie 1 – metrow± sferê przemarzania. Przygotujmy siê jednak na to, ¿e taki zabieg wyd³u¿y czas budowy i podniesie jej koszt. Z drugiej strony, dom czêsto wznosimy na ca³e ¿ycie, wiêc nie warto na nim oszczêdzaæ.


autor: opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: ES Polska

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach