Kategorie:
Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | ZabytkiJak wykonać modną ścianę w płytkach ceramicznych. Od wyboru do montażu, przez naprawę w kliku krokach
Obecnie płytki ceramiczne mają bardzo szerokie zastosowanie i można je wykorzystywać nie tylko w łazience, czy kuchni ale nawet w salonie. Oczywiście trzeba dobrać odpowiedni rodzaj płytek. W dzisiejszym poradniku poradzimy, co masz do wyboru, jak prawidłowo je zamontować, a także jak wykonać drobne naprawy. Zatem do dzieła!
Po pierwsze: wybór płytek
Na samym początku musisz wybrać odpowiednie płytki ceramiczne. Nie musi to być glazura czy terakota. Tę pierwszą najczęściej stosuje się w łazienkach i kuchniach, a drugą na podłogach. Znacznie lepszym wyborem może być klinkier, gres lub spiek kwarcowy. Ten ostatni jest niczym innym jak wielkoformatową płytą gresową. Gresy podobnie jak inne płytki ceramiczne wypalane są z gliny i piasku kwarcowego w bardzo wysokiej temperaturze. Często barwione są w masie, oczywiście kolor czy struktura nakładana jest również na wierzch płytki, a stosowanie nowoczesnych technologii pozwala na uzyskanie dowolnych wzorów i struktur. Gres może imitować powierzchnię drewna, betonu, metalu czy też kamienia. Dlatego świetnie nadaje się nie tylko na podłogi, ale również ściany, nawet w tak reprezentacyjnych przestrzeniach jak salon. Spieki kwarcowe są równie wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, są jednak cieńsze, a w ch przypadku można również stosować wyjątkowo cienkie spoiny przez co powierzchnia prezentuje się niemal jednolicie. Warto pamiętać, że fuga powinna być dobrana do koloru płytki, tak by całość dobrze się komponowała. W gresie można wykończyć nawet powierzchnię domowego kominka.
Po drugie: dokładne oczyszczenie i wyrównanie ściany
Przed montażem płytek ceramicznych trzeba dokładnie wyczyścić ścianę z kurzu i brudu. Jeśli powierzchnia ściany jest nierówna warto użyć papieru ściernego, by pozbyć się wszelkich nierówności. Można również użyć poziomicy, by sprawdzić czy udało się uzyskać zadowalający efekt. Wszelkie nierówności mogłyby być widoczne już po zamontowaniu płytek.
Po trzecie: montaż płytek ceramicznych
Możemy przejść do montażu płytek ceramicznych. Tutaj istotne znaczenie ma dobór spoiwa i warto wybrać klej polimerowy w sklepie Ataszek.pl znajdziesz różne rodzaje takich klejów o zróżnicowanej ilości polimerów. W zależności od rodzaju powierzchni i warunków montażu można dobrać te idealnie dopasowane. Warto wiedzieć, że kleje polimerowe elastyczne stosuje się do płytek montowanych na ogrzewaniu, zatem również na kominku. Do klejenia gresu dodatkowo należy wybierać te o większej przyczepności, ze względu na niską nasiąkliwość takiego materiału, poniżej 1%. Przy pokrywaniu płytkami pionowych ścian, warto wybierać kleje o zmniejszonym spływie. Trzeba pamiętać, że spoiwo nanosi się zarówno na płytkę, jak i ścianę. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniej grubości kleju nie może być ona mniejsza niż 3 mm i większa niż 7 mm.
Po czwarte: uzupełnianie fug
Ostatnim etapem prac przy montażu płytek ceramicznych jest uzupełnianie fug. Tu należy zastosować fugi o dużej odporności na zmiany temperatur. W przypadku spieków kwarcowych można wykorzystać cieńsze spoiny. Pracę należy wykonywać precyzyjnie i bez zbędnego pośpiechu. Fugi należy nakładać już po związaniu się kleju, zatem najlepiej pracę tę przełożyć na kolejny dzień.
Jak dokonać drobnych poprawek? Oto kilka cennych rad
Może się zdarzyć, że z powodu drgania ścian bądź też niewłaściwego montażu płytka lub płytki odpadną. Wtedy będzie trzeba przykleić płytki na nowo. Potrzebne będzie usunięcie płytek, a także oczyszczenie ich z kleju. Podobnie trzeba oczyścić ścianę i tu przyda się twarda szpachelka. Oczywiście trzeba uważać by nie uszkodzić płytki. Jeśli płytki odpadły po pewnym czasie kolory mogły wypłowieć i trzeba będzie przykleić płytki dokładnie w tej samej kolejności. Zatem po oczyszczeniu warto je ponumerować albo oznaczyć taśmą malarską. Krawędzie sąsiednich płytek także trzeba oczyścić i usunąć znajdujące się tam fugi. Potem można nakładać milimetrową warstwę kleju na ścianę i 2-4 mm na płytkę. Po związaniu się kleju na następny dzień uzupełnia się fugi, ale uprzednio należy oczyścić szczeliny z pyłów i zabrudzeń. Postępując według tych zasad można stworzyć modną ścianę z płytek ceramicznych. Imitacja betonu sprawdzi się w salonie w stylu industrialnym, a drewna – w skandynawskim. Z pewnością znajdziesz rozwiązanie, które przypadnie Ci do gustu.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy