Kategorie:
Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | ZabytkiJak powstaje budynek proekologiczny?
Architektura proekologiczna kojarzy siê w powszechnym odczuciu z glinianymi domkami lub mieszkaniami skrytymi pod warstwami ziemi i trawy. Wci±¿ jeszcze ma³o kto ma ¶wiadomo¶æ, ¿e wspó³czesne biurowce, centra handlowe oraz osiedla mieszkalne budowane s± z du¿± dba³o¶ci± o ¶rodowisko, czêsto zgodnie z wymaganiami wy¶rubowanych norm ekologicznych. Wpisuj±c siê tym samym w coraz bardziej popularny nurt budownictwa zrównowa¿onego.
Maria¿ nowoczesno¶ci z ekologi± daje efekty w postaci energooszczêdnych, przyjaznych ¶rodowisku i u¿ytkownikom budynków. Aby sprawnie spe³nia³y one swoj± funkcjê, a inwestycje przynosi³y zadowalaj±c± stopê zwrotu, ca³y proces inwestycyjno-budowlany musi byæ przemy¶lany i konsekwentnie realizowany. Od samego pocz±tku.
Wszystko zaczyna siê od wybrania lokalizacji
- Wa¿nym kryterium przy wyborze lokalizacji jest blisko¶æ ¶rodków transportu publicznego. Wierzymy, ¿e w przysz³o¶ci transport publiczny bêdzie odgrywa³ dominuj±c± rolê i dlatego szybki dojazd do lotniska, autostrad oraz dogodny dostêp do ¶rodków komunikacji publicznej i kolei miejskiej jest dla nas pierwszoplanowy przy wyborze lokalizacji - mówi Roger Andersson, Dyrektor Zarz±dzaj±cy SwedeCenter, firmy specjalizuj±cej siê w zielonych inwestycjach komercyjnych.
Kolejny krok to przygotowanie projektu bior±cego pod uwagê zastane relacje przestrzenne. Forma budynku musi dobrze wpisywaæ siê w otoczenie, byæ atrakcyjna wizualnie i musi pomie¶ciæ potrzebne funkcje w sposób zaplanowany i logiczny, tak aby przestrzeñ by³a wygodna w u¿ytkowaniu. Budynek proekologiczny jest energooszczêdny, a jeszcze lepiej pasywny. A tu wszystko ma znaczenie: kszta³t bry³y budynku, przekroje przegród, ilo¶æ i usytuowanie otworów okiennych i przeszkleñ, rodzaj materia³ów izolacyjnych, efektywno¶æ instalacji wodno-kanalizacyjnej i wentylacyjnej, systemy odzyskiwania ciep³a. Projekt przygotowuje interdyscyplinarny zespó³ sk³adaj±cy siê z architektów, konstruktorów i specjalistów od instalacji. Jakie warunki musi spe³niæ projekt, aby by³ zaakceptowany do realizacji?
SwedeCenter zrealizowa³ ju¿ wiele takich projektów, przygotowanych przez renomowane pracownie architektoniczne:
- Po pierwsze projekt musi byæ zgodny z miejscowym planem zagospodarowania i spe³niaæ okre¶lone warunki zabudowy. Standardowo sprawdzamy wszelkie mo¿liwe uwarunkowania, szacujemy koszty i rozwa¿amy mo¿liwo¶ci zagospodarowania terenu tak, aby zaproponowaæ najlepsze funkcje dla danego miejsca. Po drugie, projekt musi spe³niaæ za³o¿one przez nas standardy okre¶lonego poziomu certyfikacji LEED. - mówi przedstawiciel firmy.
W pierwszym etapie realizacji projektu wa¿ne jest odpowiednie przygotowanie placu budowy: zabezpieczenie istniej±cej zieleni, wyznaczenie przestrzeni socjalnej dla pracowników i odpowiednio chronionych miejsc na materia³y budowlane i sk³adowanie odpadów. Prawo nakazuje ich segregacjê, nale¿y wiêc zadbaæ, by do ziemi nie przenika³y chemikalia wyp³ukiwane przez deszcz.
- Podczas tego rodzaju inwestycji powstaj± odpady szkodliwe dla ¶rodowiska, które w szczególny sposób trzeba utylizowaæ np.: pozosta³o¶ci chemikaliów, opakowania po nich, opakowania ci¶nieniowe. Uci±¿liwe dla ¶rodowiska s± równie¿ wszelkie pozosta³o¶ci z tworzyw sztucznych. - mówi Marcin Jurasz, dyrektor do spraw rozwoju Dzia³u Odpadów Specjalnych REMONDIS Sp. z o.o. z Warszawy. Wyprodukowane na placu budowy odpady s± unieszkodliwiane zgodnie z przepisami i zasadami ochrony ¶rodowiska. – zapewnia.
Chemikalia, w zale¿no¶ci od sk³adu, s± zobojêtniane w oczyszczalniach ¶cieków lub przekszta³cane termicznie.
Firma dostarcza specjalistyczne pojemniki, w których gromadzi siê s± poszczególne frakcje odpadów. Dziêki temu niwelowany jest ich niekorzystny wp³yw na otoczenie.
Generalny wykonawca musi przygotowaæ siê odpowiednio do rozpoczêcia robót budowlanych nie tylko nakre¶laj±c plan zagospodarowania placu budowy i jej zaplecza, ale tak¿e podpisuj±c umowy z podwykonawcami. Ci musz± - pod dyktando przyjêtego harmonogramu prac - umiejêtnie stosowaæ narzucone projektem rozwi±zania konstrukcyjne i materia³y budowlane. Czy ekobudowanie jest szybsze ni¿ to tradycyjne? O odpowied¼ poprosili¶my przedstawiciela firmy Karmar, generalnego wykonawcy budynków ekologicznych.
- Tempo realizacji jest podobne do normalnej inwestycji. Jednak wykonanie budynku proekologicznego wymaga z pewno¶ci± wiêkszej mobilizacji zespo³u czy to projektowego czy wykonawczego. Najwa¿niejsze jest, aby od samego pocz±tku brane by³y pod uwagê rozwi±zania proekologiczne, i aby pozosta³e elementy projektu by³y do tego dostosowane. Ewentualne pó¼niejsze zmiany koncepcji, mog± siê wi±zaæ z konieczno¶ci± przeprojektowania, co oczywi¶cie wyd³u¿a proces realizacji projektu - podkre¶la Jakub KOMALA, in¿ynier ds. BREEAM w firmie Karmar.
Gdy budynek stoi i jest oddany do u¿ytku nie koñczy siê my¶lenie o ekologii. Energooszczêdne ¼ród³a ¶wiat³a oparte na technologii LED, oszczêdzaj±ca wodê armatura sanitarna, i tym podobne rozwi±zania, ograniczaj± zu¿ycie energii i wody, co przek³ada siê na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku. Wa¿ne jest te¿ segregowanie ¶mieci – zu¿ytych baterii, flamastrów, urz±dzeñ elektronicznych i elektrycznych. Bo w budynku proekologicznym tak¿e utylizowanie nieczysto¶ci bytowych odbywa w sposób ograniczaj±cy ingerencjê w ¶rodowisko.
Ka¿da inwestycja budowlana wymaga strategii, ale w budownictwie zrównowa¿onym jest to szczególnie wa¿ne. Wszystkie etapy procesu budowlanego musz± byæ przemy¶lane, skoordynowane i odpowiednio nadzorowane. Konferencja Future4Build, jako platforma biznesowa skupiaj±ca w jednym miejscu wszystkich jego uczestników, ma za cel przybli¿enie niezbêdnych zagadnieñ zwi±zanych z tym tematem.
¼ród³o: future4build.com
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze: