Kategorie:
Aranżacje | Akcesoria okienne | Malowanie i tapetowanie | Drzwi wewnętrzne | Podłogi | Oświetlenie | SchodyJak oświetlić kuchnię?
Przyjmuje się, że kuchnia, łazienka i gabinet to pomieszczenia, które wymagają bardzo dobrego oświetlenia. Pełni ono przede wszystkim funkcję praktyczną: przygotowanie potraw wymaga precyzji i bezpiecznych warunków do pracy. Należy te czynniki wziąć pod uwagę wybierając oświetlenie do kuchni i kierować się względami funkcjonalności, a dopiero potemestetyką i efektownym wyglądem. Istotne jest również to, czy będzie się spożywać posiłki w kuchni – jeśli tak, należy pomyśleć o oświetleniu nad stołem, utrzymanym w dużo cieplejszej tonacji niż to nad blatem.
Rodzaje oświetlenia
Jeśli nasza kuchnia jest duża, to oświetlenie może być zdywersyfikowane według następujących kryteriów: oświetlenie ogólne, zadaniowe i dekoracyjne. Źle dobrane oświetlenie może wyeksponować mankamenty każdego pomieszczenia.
Oświetlenie ogólne to np. lampa sufitowa, którą włącza się tuż po wejściu do kuchni. Jej używa się najdłużej i najczęściej. Wybór tego rodzaju oświetlenia w znacznej mierze zależy od rozmiaru użytkowanego pomieszczenia. W przypadku małego metrażu, dobrze jest zdecydować się np. na plafonierę czy reflektory kierujące światło w dół. Świetnie sprawdzają się także mleczne klosze, które dają światło rozproszone. Powinno być wybrane w sposób, który pozwala strumieniowi światła odbijać się najpierw od sufitu, a następnie oświetlać meble.
Oświetlenie zadaniowe jest oświetleniem punktowym - nad blatem, zlewem czy płytą kuchenną. Ma na celu usprawnienie procesu przygotowywania posiłku. Konieczność jego zainstalowania jest umotywowana tym, że stojąc przy blatem czy zlewie zasłaniamy światło lampy górnej. W ten sposób męczymy oczy, a równocześnie narażamy się na skaleczenie czy oparzenie. Oświetlenie punktowe to najczęściej halogeny, świetlówki liniowe, żarówki rurkowe oraz taśmy LED-owe umieszczone 40 - 60 cm nad blatem. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp na szynach, dzięki którym, można przesuwać żarówkę w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy (idealnie sprawdza się przy długich blatach). W przypadku lśniących blatów czy mebli na wysoki połysk, warto zdecydować się na żarówki o mniejszej mocy, by odbite światło nas nie oślepiało. Blaty ciemne i matowe pochłaniają więcej promieni świetlnych, więc do nich potrzeba światła o silniejszym natężeniu.
Wybierając światło zadaniowe (punktowe) warto zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw i temperaturę barwową źródeł światła. Zajrzyj na www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-urzadzic-kuchnie/oswietlenie-kuchni,pr73.html, by uzyskać szczegółowe informacje na ten temat.
Okapy zawieszane nad płytami kuchennymi najczęściej mają własne oświetlenie, więc nie ma potrzeby instalować dodatkowego źródła światła. Jeśli w zabudowie kuchennej naszej kuchni nie ma szafek wiszących, jako oświetlenie zadaniowe dobrze sprawdzają się również kinkiety lub lampy wiszące montowane na suficie.
Oświetleniem dekoracyjnym mogą być np. oprawy podpółkowe, imitacja lampy naftowej, bądź fantazyjny kinkiet. Te źródła światła mają zwykle niewielką moc i ciepłą temperaturę barwową. Stanowią przysłowiową “kropkę nad i” w podkreśleniu walorów wnętrza i jego estetyki.
Jak oświetlić wyspę kuchenną i stół
Oświetlenie wyspy kuchennej jest trudnym zadaniem, gdyż w zasadzie do wyboru mamy tylko światło sufitowe. Stosuje się tutaj trzy rozwiązania:
- okap (w przypadku płyty grzewczej);
- wiszącą lampę;
- półkę umieszczoną nad wyspą.
Zarówno nad wyspą, jak i nad stołem oświetlenie ie powinno być zainstalowane zbyt nisko, by uniknąć zawadzania o nie głową. W przypadku stołów o szerokości do 120 cm, powinno to być 50 - 60 cm od dolnej krawędzi, zaś w przypadku stołów szerszych - 80 cm.
Stoły okrągłe są zwykle oświetlane jednym źródłem światła a prostokątne - w zależności od długości blatu. Rozwiązaniem idealnym jest oświetlenie wyposażone w ściemniacze, by można było dopasować natężenie światła do okoliczności i pory, w której jest używane. Pamiętajmy, że odpowiednie oświetlenie poprawia nastrój i nie męczy wzroku.
Czego się wystrzegać oświetlając kuchnię?
- kolorowych opraw zmieniających barwy produktów spożywczych i potraw;
- halogenów sufitowych do oświetlenia blatu (unikniemy padania cienia);
- lamp sufitowych zawieszanych bezpośrednio nad blatem do pracy (również z powodu padania cienia);
- w oświetleniu ogólnym najlepiej unikać kloszy z nieprzepuszczalnych materiałów, gdyż ograniczają kąt padania światła;
- do oświetlenia zadaniowego nie używać żarówek mlecznych czy matowych.
Czym oświetlać?
Do oświetlenia kuchni można wybrać różne źródła światła:
- tradycyjne żarówki - dostępne w rozmaitych kształtach i kolorach. Najczęściej stosowane są przy oświetleniu ogólnym. Ich żywotność to zwykle około 1000 godzin pracy. Żarówki o mocy 50 W są możliwe do zamontowania tylko w sufitach podwieszanych, z racji faktu, że dają szerszy strumień światła.
- halogeny - zapewniają światło jasne i mocne, działają dwa razy dłużej niż standardowe żarówki. Dzięki nim można precyzyjnie określić kąt padania światła. Do ich wad można zaliczyć wytwarzanie dużej ilości ciepła.
- lampy wyładowcze (świetlówki, metalohalogenkowe, rtęciowe, sodowe) - dają równomierne światło stosowane często jako oświetlenie punktowe pod szafkami kuchennymi.
- świetlówki kompaktowe - zapewniają światło zbliżone do dziennego. Świecą nawet 20 000 godzin, a zużywają tylko 20% energii potrzebnej zwykłym żarówkom; ich światło jest zimne.
Na oświetleniu nie warto oszczędzać, gdyż dobrze dobrane może poprawi wygląd wnętrza i ułatwi wykonywanie codziennych czynności, a także wpłynie korzystnie na nastrój mieszkańców, szczególnie podczas długich, jesiennych i zimowych wieczorów.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy