Kategorie:
Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budową | Fundamenty | Ściany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy garażowe | Chemia budowlana | Technologie | KlinkierJak dokonać wyboru projektu domu jednorodzinnego
Osoby decydujące się na migrację z miejskich centrów i budowę domu jednorodzinnego często zadają sobie pytanie, jaki projekt domu wybrać. Postaramy się ułatwić ten wybór, podpowiadając, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze i czym się kierować.
Wybierając projekt domu musimy kierować się własnymi potrzebami i gustem, możliwościami, jakie daje nam działka, na której powstanie dom, jak i uwarunkowaniami ekonomicznymi, techniczno – budowlanymi, a także prawno – organizacyjnymi, czyli postanowieniami, które zawarto w planie zagospodarowania przestrzennego. Zanim więc wybierze się ostateczny projekt, warto zdobyć jak najwięcej informacji.
Gotowe projekty domów - tanio, dużo i dobrze
W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się gotowe projekty domów (jak np. te dostępne na http://www.archeton.pl/). I nic w tym dziwnego, gdyż są one zwykle dużo tańsze od projektów tworzonych na zamówienie. Do tego firmy architektoniczne i biura projektowe oferują naprawdę szeroką gamę projektów domów małych i dużych, w różnych stylach, a także przystosowanych do działek nietypowych i trudnych do zagospodarowania. Istnieje także możliwość wprowadzenia pewnych modyfikacji.
Wielkość domu to podstawa
W katalogach i na stronach internetowych firm architektonicznych znajdziemy informacje o wszystkich wymiarach zaprojektowanych domów. My natomiast powinniśmy wybierać zgodnie z naszymi potrzebami, ale i budżetem, gdyż większy dom pociąga za sobą większe koszty.
Pamiętajmy, że każdy członek rodziny powinien mieć swój własny pokój. Do tego potrzebna będzie przestrzeń wspólna, kuchnia odpowiedniej wielkości, zgodna z oczekiwaniami ilość łazienek. Warto też zastanowić się, czy nie będziemy potrzebowali dodatkowo pracowni czy pokoju dla gości oraz czy chcemy garaż na jeden czy na dwa samochody. Gdy już wiemy, ile pomieszczeń ma mieć nasz dom, zastanówmy się nad ich wymiarami.
Projekt domu a warunki działki
Nasze marzenia i potrzeby oraz projekt, który je uwzględnia i nam się podoba, to niestety nie wszystko. Decydujące znaczenie mają warunki działki, na której stanie dom. Na co trzeba zwrócić uwagę?
Wymiary działki
Przy każdym projekcie domu znajdziemy wymiary minimalnej nienarożnej działki, które pokazują usytuowanie domu zgodne z Prawem budowlanym. Informacje te pomogą nam ocenić, czy dany projekt można zrealizować na naszej działce.
Działka, na której ma stanąć dom wolnostojący, nie może być za mała. Jej powierzchnia powinna wynosić 450 m² i nie węższa niż 14 m. Ponadto, dom nie może także zajmować na działce zbyt wiele miejsca. Podczas wyboru projektu trzeba brać pod uwagę podaną przy nim powierzchnię zabudowy, co pozwoli nam ocenić, ile miejsca zostanie nam na ogród. Warto mieć na uwadze fakt, że powierzchnia zabudowy przekraczająca 40% powierzchni działki jest niekorzystna i trzeba wtedy pomyśleć o domu o mniejszej powierzchni. Architekci wychodzą temu naprzeciw, oferując projekty domów jednorodzinnych na wąską działkę.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Przed zakupem projektu należy zapoznać się ogólnodostępną "Decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu" wydaną przez miejscowy urząd oraz warunkami zabudowy, jakie narzuca. Z dokumentu dowiemy się, czy na naszej działce może stanąć dom jednorodzinny i czy nasza inwestycja będzie miała szansę na realizację. Z „Decyzji ...” wyczytamy, w jakiej minimalnej odległości od drogi można postawić budynek, jakie może mieć gabaryty (dokument określa maksymalną powierzchnię, liczbę kondygnacji, a nawet wysokość gzymsu) oraz w jakim procencie możemy zabudować działkę.
Położenie działki
Kwestia położenia działki
Ogólnie zakłada się, że pokoje i sypialnie powinny znajdować się od strony ogrodu, a wejście z przedpokojem, kuchnia oraz pomieszczenia gospodarcze i pomocnicze - od ulicy. Ponadto wielu z nas zależy też na tym, by odgrodzić się od sąsiadów i ulicy. Do tego warto przeanalizować także położenie naszego domu względem stron świata, gdyż ma to wpływ na obecność światła dziennego w poszczególnych pomieszczeniach. Plan parteru domu pozwoli nam przeanalizować położenie domu na działce. Pamiętajmy, że nasza chęć przebywania na tarasie może być zależna od tego, w którym miejscu działki się on znajdzie. W katalogach nie brakuje na szczęście projektów domów na działki i niedogodnym położeniu, na przykład z wjazdem od południa. Warto też pamiętać o możliwości modyfikacji projektu.
Możliwości zmian w gotowym projekcie domu
Warto wiedzieć, że modyfikacje gotowych projektów domów są możliwe. Najprostszą z nich jest lustrzane odbicie danego projektu. W katalogach znajdziemy projekty o różnym zakresie możliwości dokonania zmian. Te informacje znajdziemy zwykle w dokumentacji projektu. Gdy spodoba nam się jakiś projekt, ale chcielibyśmy coś w nim zmienić, zawsze możemy zgłosić taką potrzebę w biurze, a dowiemy się, co da się zrobić.
Funkcjonalne wnętrze
Przeglądając projekty i plany możemy ocenić, czy układ pomieszczeń w domu jest wygodny i funkcjonalny. Na co warto zwrócić uwagę?
1. Wyraźny podział na strefę nocną i dzienną
Część dzienną i oficjalną domu tworzy przestrzeń wspólna, czyli pokój dzienny, jadalnia i kuchnia (zwykle połączone) wraz z wejściem i przedpokojem. Sypialnie powinny od tej części oddzielone, by domownicy nie przeszkadzali sobie i każdy mógł zachować prywatność. W domach parterowych granica jest korytarz lub hol, natomiast w piętrowych lub z poddaszem użytkowym część dzienna ulokowana jest na parterze, a nocna – na górze.
2. Dobrze zaplanowana komunikacja
Korytarze nie mogą być za długie, ich powierzchnia wraz z wiatrołapem nie powinna przekraczać 15% powierzchni netto domu. Większy hol nie jest wadą, gdy pełni funkcję nie tylko komunikacyjną - na przykład, gdy znajdują się w nim liczne szafy i regały.
3. Funkcjonalna i dobrze ulokowana kuchnia
Najlepszym rozwiązaniem będzie kuchnia, do której wejdziemy zarówno z przedpokoju, jak i z salonu. Powinna być też dość przestronna, by można było wstawić do niej stół i wydzielić w niej jadalnię.
4. Odpowiednia liczba łazienek
W domu powinna znajdować się przynajmniej jedna łazienka i toaleta w części sypialnianej oraz jedna lub też samo WC dla osób przebywających w strefie dziennej. Takie rozwiązanie zmniejszy ryzyko pośpiechu i kolejek rano przed wyjściem do pracy i szkoły oraz umożliwi dłuższy relaks w wannie wieczorem.
5. Ustawność pokoi
Duże znaczenie ma kształt i ustawność pokoi, która przekłada się na różne możliwości ich urządzenia oraz umeblowania. Najlepiej urządza się pokoje o kształcie zbliżonym do kwadratu, najtrudniej – wąskie i długie. Zakłada się, że węższa ściana w sypialni jednoosobowej nie może być krótsza niż 2,7 m, a w dwuosobowej – niż 3 m. Pomieszczenia o kształtach nieregularnych, jak na przykład trójkątne i trapezowe są trudne w urządzaniu i wymagają niestandardowych rozwiązań, które są także droższe.
6. Piwnica, pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia
Tego typu pomieszczenia są bardzo przydatne. Jeśli dom nie posiada piwnicy, spiżarnia i pomieszczenie gospodarcze są wręcz koniecznością.
Podsumowując
Wybierając projekt domu jednorodzinnego powinniśmy dokładnie przeanalizować obecne potrzeby, jak i popatrzeć w przyszłość – czy wprowadzą się do nas dziadkowie, czy wyprowadzą się dorosłe dzieci. Musimy także mieć na uwadze uwarunkowania techniczne i organizacyjne dotyczące naszej działki, od których zależy, czy wybrany projekt da się zrealizować na naszej działce.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze: